En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak Projeleri 18.03.2018 19:14
Tat Towers'ta Son Durum

Tat Towers'ta Son Durum

Tat İnşaat tarafından Zincirlikuyu'da inşa edilen Tat Towers adlı projenin kiralanması konusuna karar alma yetkisinin Tereke Mahkemesi'nde olduğu açıklandı..

 

TAT Holding bünyesindeki Tat İnşaat tarafından 1989 yılında Zincirlikuyu'da inşa eidlmeye başlanan ve uzun yıllar tamamlanamayan tat Towers, 2009 yılında Mehmet salih Tatlıcı'nın vefatı üzerine miras kavgaları ile gündeme gelmiş, iskan sorunları sebebiyle kiralanamıştı.
 
Yıllardır atıl durumda olan bina hakkındaki son durumu hakkında açıklamalarda bulunan Mehmet Salih Tatlıcı’nın ikinci eşi Nurten Tatlıcı’dan olan oğlu Uğur Tatlıcı, “Tat Towers şu anda Tereke yöneticileri tarafından yönetiliyor. Tat Towers’ın kiralanması hususunda karar alma yetkisi de yine Tereke Mahkemesi’nin sorumluluğunda bulunuyor” dedi.
 
Binaların üzerinde hiç kimsenin yüzde yüz hakka sahip olmadığını söyleyen Tatlıcı, “Tat Towers’ın yüzde 75 müşterek mülkiyet payı babamın mirası kapsamında, yüzde 25 müşterek mülkiyet payı da annem ve bana ait” diyerek, binalarla ilgili herhangi bir karar alınırken anne Nurten Tatlıcı ve kendisinden izin alınması gerektiğinin altını çizdi. Tatlıcı, bu nedenle kendi izinleri olmadan Tat Towers’ın kiralanmasının hukuken mümkün olmadığını vurgulayarak, “Babamın vasiyetnamesindeki paylaşım kuralı yürürlüğe girdiğinde ise Tat Towers’a yüzde yüz olarak sahip olabileceğiz” dedi.
 
‘Kiralanmaya elverişli’
Tat Towers’ın atıl durumda olmasının nedenini herkesin merak ettiğini ifade eden Uğur Tatlıcı, “Şahsi fikrimi soracak olursanız, binaların faaliyete geçmemesi için ortada hiçbir sebep yok. Çünkü Tat Towers, bugün itibari ile fiziki açıdan faaliyete geçmeye hazır bir taşınmazdır” dedi. Binaların tüm elektromekanik altyapısının hazır olduğunu vurgulayan Tatlıcı, “Üstelik binalar otel, ofis veya rezidans olarak kiralanmaya her açıdan elverişli. Fakat ne var ki, içerisinde bulunduğumuz durum ve davalar son derece karmaşık. Ve bu süreç daha uzun yıllar devam edecek gibi görünüyor” diye konuştu.
 
35 milyon $ kayıp
Binaların uzun yıllardır kullanılamıyor oluşunun ekonomik açıdan çok ciddi kayıplar doğurduğuna değinen Tatlıcı, “Hesaplarımıza göre, Tat Towers’ın komple kiralanması durumunda yıllık olarak 35 milyon dolara yakın bir gelir potansiyeli mevcut. Bu davalar yüzünden bu gelirden tüm mirasçılar mahrum kalıyor. Bizler bu gelirden mahrum kalınca, Maliye de yıllık 10 milyon dolar civarı bir vergiden mahrum kalıyor” dedi.
 
‘Ederi 1 milyar $’
Tat Towers’ın bugünkü piyasa değerinin kendi yaptığı hesaplamalara göre yaklaşık olarak 1 milyar dolar olduğunun altını çizen Tatlıcı, şunları söyledi:
“Konumu itibari ile çok stratejik bir lokasyonda olan binalar, ofis, otel veya rezidans olarak kullanılmaya son derece uygun. Bilirkişi, Tereke Mahkemesi’ne verdiği raporda, Tat Towers’a 250 milyon lira civarında, akıl dışı olduğu kadar aynı zamanda da gülünç bir bedel biçse de biz bu raporu ciddiye almıyoruz. Tat Towers’ın gerçek değeri bu rapordaki değerin çok daha fazlasıdır.”
 
Rakamlarla Tat Towers
İnşaat alanı: 142.000 m2
Kiralanabilir alan: 66.000 m2
Ofis alanları: 723, 1.140, 2.450 m2
AVM alanı: 11.500 m2
Mağaza alanı: 20-864 m2
Otopark sayısı: 750
Kat sayısı: Zemin+30
 
‘Rapor kafa karıştırdı’
Binaları satın almak ya da kiralamak isteyen birçok yatırımcı olduğunu ifade eden Tatlıcı, konuyla ilgili gerek kendilerine gerekse Tereke yönetimine birçok başvurunun yapıldığını anlatarak, “Ancak mahkeme bugüne kadar kiralama ya da satış için işletilmesi gereken ve hukuki süreç bakımından atılması gereken adımları atmadı. Bunun yanı sıra, Tat Towers’ın depreme dayanıksız ve kaçak olduğunu iddia eden bazı raporlar ve asılsız iddialar da potansiyel yatırımcının kafasını karıştırdı” dedi.
 
İnşaatı 19 yılda bitti
Tat Towers’ın inşaatının uzun yıllar sürmesinin nedenlerini anlatan Tatlıcı, sözlerine şöyle devam etti: “Tat Towers’ın inşaatı 1989 yılında başladı ve 2008’de tamamlandı. O dönemdeki müteahhit firma STFA ile ihtilafa düşülünce, inşaat durduruldu ve uzun bir süre inşaatta herhangi bir ilerleme kaydedilemedi. STFA ile ihtilaf giderildikten sonra inşaat devam etti. Normal şartlarda 2 yılda bitirilebilecek bir projeydi. Tat Towers’ın gecikmesinin en önemli nedeni, rahmetli babamın bu projenin finansmanını bizzat gerçekleştirmeye dair kararlılığıydı. Bunun dışındaki tüm iddialar spekülasyondan ibaret.”
 
Kaynak: Milliyet

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Şeyh Abdulaziz Al Thani'nin Fikirtepe Yatırımı: Velvet Towers


Palma D'oro May İnşaat tarafından hayata geçirilecek olan Velvet Towers projesi Katar Kraliyet Ailesi üyelerinden Şeyh Abdulaziz Al Thani'nin 600 milyon dolarlık yatırımı ile yükselecek..

 

Katar Kraliyet Ailesi üyelerinden Şeyh Abdulaziz Al Thani'nin 600 milyon dolarlık yatırımı ile inşa edilecek olan Velvet Towers projesi, Kraliyet ailesinin Türkiye'deki ilşk yatırımı olarak dikkat çekiyor. Kentsel dönüşüm alanı Fikirtepe'de konumlanmakta olan Velvet Towers projesi tamamlandığında Fikirtepe'nin en lüks projesi olmayı hedefliyor.
 
Palma D'oro May İnşaat tarafından hayata geçirilecek olan Velvet Towers projesi 26 katlı 3 blok olarak planlandı. Toplam 1.260 konut ve 564 hak sahibinin bulunduğu Velvet Towers projesinde 500 ve 700 metrekarelik 18 penthouse daire de yer alacak. İnşaat seviyesi yüzde 50'ye ulaştıktan sonra satışa açılacak olan Velvet Towers projesinin 2018 yılında tamamlanması planlanıyor.
 
Metrekare birim fiyatının 10 bin lira seviyesinden başlaması planlanan Velvet Towers projesinde 6'ncı kattan sonra Kalamış yat limanından, Bakırköy sahiline kadar uzanan bir deniz manzarası bulunacak.
 
11-09-2012
Bu haber toplam 4731 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?