En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak Projeleri 22.03.2018 11:57
Taşyapı, Lüksü Anadolu Yakası'na Taşıyor

Taşyapı, Lüksü Anadolu Yakası'na Taşıyor

Art arda yapılan yatırımlarla lüks konut projelerinin yükseldiği Anadolu Yakası'nda, şimdi de Taşyapı İnşaat'ın 420 konutluk projesi Four Winds hayat buluyor..

 

İstanbul'un Anadolu yakası art arda yapılan yatırımlarla lüksün yeni merkezi olma yolunda ilerliyor. Konuttan villaya rezidansdan otele birçok proje 2012'de tamamlanacak. Taşyapı İnşaat'ta bölgede 420 konutluk Four Winds projesine başladı.
 
İstanbul'da lüksün merkezi Anadolu yakasına kayıyor. Şehrizar Konakları, Akasya Acıbadem derken şimdi de Taşyapı, İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü arazisi üzerine Four Winds projesini inşa ediyor. 49 katlı 4 bloktan oluşan projede, toplam 420 konut olacak. Biz de bu hafta Taşyapı'nın sahibi Emrullah Turanlı ile bir araya gelip projelerini ve sektörü konuştuk... Rize'nin İkizdere Köyü'nde doğmuş Turanlı. 1977'de İstanbul'a gelmiş. Güvendiği bir büyüğünün yanında Tahtakale'de ticaret yapmaya başlamış. Daha sonra kendi dükkanını açmış. Pazarlama yapmak için Anadolu'yu karış karış dolaşmış. 1 milyon marklık sipariş toplamış. 1985'te Taşyapı İnşaat'ı kurmuş. Bugün yurtiçi ve yurtdışında 7 milyar dolarlık proje yürütüyor. 2005'te Maslak'ta 'Mashattan' projesiyle büyük ilgi toplayan işadamının, 3 bin 184 konutluk bu projesi, sonrakilere de ışık tuttu. Şirket son 10 yılda yaklaşık 7 bin lüks konutluk portföy yarattı. Anadolu yakasındaki Four Winds dışında şirketin Seyrantepe ve Altunizade de yeni projeleri var. 
 
EN BÜYÜK ŞEHİR İÇİ OTELİ 
Seyrantepe projesinde konutun yanı sıra rezidans, ofis ve bir de otel blokları yer alacak. Lükste sınırların zorlanacağı karma proje, yaklaşık 200 bin metrekarelik arsa üzerinde inşa edilecek. Turizm sektörüne de iyice ısınan Taşyapı, eski TIR garajı olarak bilinen Koşuyolu'ndaki arazi üzerine Türkiye'nin en büyük şehir içi otelini yapacak. Turanlı "Müşteri benim otelimden çıkınca adam 5 dakikada Taksim'e gidecek. Marmaray bağlantısı var. Havaalanından metroyla 15 dakika, sonra otele gelibilecek. 250 milyon euroluk bir yatırım. 600 odalı bir otel olacak" diyor. 
 
 Devam eden projeleriniz nedir? 
Devam eden ve kızakta olan projelerimiz var. Bürokrasi işlerini halletmeye çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz projelerin üzerine inşaat yapıp pazarlıyoruz. Four Winds gelişen Anadolu yakasında çok güzel bir proje. 7 yıldır uğraşıyoruz. İşgal, gecekondu yok düşünün. Bu bile o kadar sürdü. Anadolu yakası lüks konutların yer aldığı bir bölge oldu. Seyrantepe'de projesi de otel, ofis ve konuttan oluşuyor. 35-40-60 kat şeklinde. 3'üncü projemiz ise Selçuk Ecza deposuna bağlı eski STFA'nın genel müdürlüğünün yeri, Altunizade... Toplam 28 arazimiz var. 5-6 tanesi bu dönemde çözülüyor. 
 
 Neden ve hangi bürokrasiden rahatsızsınız? 
100'den fazla gecekondu yıktığımız Seyrantepe'de kenarda köşede birkaç tane kaldı. Bize ait olmayan bir gecekonduyu korumak için duvar yapıyoruz. Gecekondunun değeri 30 bin dolar. Onu korumak için 6 milyon dolar para harcıyoruz. Kim diyorsa Türkiye'de hukuk yok, yalan söylüyor. 200 milyon dolarlık yatırım yapacağım. Hukuk olmasa yıkardım. Şimdi zarar gelmesin diye uğraşıyorum. 
 
"İşsizlik var" diyen, koca bir yalan söylüyor
Emrullah Turanlı, hükümetin bugüne kadar Türkiye'yi güzel bir noktaya getirdiğini, ülkeyi dünyanın içine girdiği krize sokmadığını vurguluyor ve şöyle devam ediyor: "Arap Yarımadası, Amerika ve Asya'da durumlar belli. Afrika'nın durumunu biliyoruz. Bunların içinde elle tutulur, güvenilir küçücük yer ise Türkiye.." "Türkiye'de yüzde 15 işsizlik var" sözlerini duyduğunda sinir küpü olduğunu belirten Turanlı, şözlerini şöyle sürdürüyor: "Bunu diyenin aklından zoru var. Türkiye'de iş bilmezlik var. Her sektör insan arıyor. İnşaat sektörü inanılmaz derece eleman arıyor. Türkiye'de piyasa iş bilmez adamlarla dolu. Otelde temizlik elemanı bin 200 lira maaş alıyor. Yemesi, içmesi, servisi bizden ama bulamıyoruz. Düşünün otelde çarşafları toplayıp makineye yollayacak insan bulamıyoruz. Ekonominin daha iyi olması için elde fırsat var, güçlü bir iktidar var."
 
'Mütekabiliyet döviz getirir'
Ünlü işadamı Mütekabiliyet Yasası'nı Türkiye'nin yapabileceği en güzel kanunlardan biri olarak gördüğünü söylüyor. "Yabancılar buradan alacağı daireyi sırtına alıp kendi ülkesine götürmeyecek" diyen Turanlı, yurtdışından gelen müşterilerin sadece daire almakla kalmayıp ekonominin tamamına para aktaracağını ifade ediyor. Turanlı, "Bu kişiler çarşı-pazarda da para harcayıp döviz bırakacak. Bence çok güzel bir yasa" şeklinde konuşuyor.
 
 
Haber: Sinan Özendincik / Sabah

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Tapu Harçlarındaki İndirim İnşaat Sektörünü Hareketlendirecek


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu dolayısıyla inşaat sektöründe hareketlenme olduğunda diğer sektörlerde de hareketlenme olduğunu söyledi..

 

 
Son dönemde inşaat sektörünün büyük beklentileri olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bunlardan birinin de tapu harçlarının düşürülmesi olduğunuve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme ile tapu harçlarının daha da aşağı çekildiğini belirtti.
 
İnşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu belirten Bakan Özhaseki, inşaat sektöründe hareketlenme olması halinde söz konusu diğer sektörlerde de hareketlenme olacağını belirtti.
 
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu, sektörüm gelişimi adına atılacak her adımın Türkiye ekonomisini de etkileyeceğini söyledi. 
 
Tellioğlu, tapu harçalarında yapılan indirimin, sektöre illaki katkı sağlayacağını, yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde sektörde bir hareketlilik beklendiğini ifade etti.
21-05-2012
Bu haber toplam 5913 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?