En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak Projeleri 18.03.2018 09:46
Eski Gözetleme Binasını Otele Çevirdiler

Eski Gözetleme Binasını Otele Çevirdiler

Bodrum'da 1600'lerde inşa edilen gözetleme kulesi sadece iki kişinin konaklayabileceği bir otel olarak hizmet veriyor.

Yan tarafında da civarın en gözde restoranlarından biri var. Göltürkbükü'ndeki Ada Otel'in sahibi Vedat Semiz geçtiğimiz sene mayıs ayında Bodrum Ortakent'teki özel mülkünü Ada Ev adında tek odalı bir otele dönüştürdü. Yeni otelin rakiplerinden farkı hem 400 yıllık tarihi bir binada yer alması hem de aynı anda maksimum iki kişiyi konuk edebilmesi. Ada Ev'in bahçesinde Ada Sofra adında bir de restoran açan Semiz ile bir araya gelip, eski evi yeni oteli Ada Ev'in hikayesini konuştuk. Semiz müşterileri konusunda fazlasıyla hassas: "Ada Ev özel bir yer, verilen hizmet de öyle. Bu nedenle fiyatlar yüksek ancak bizim için önemli olan mekanda onun ruhunu, tarihi dokusunu anlayacak insanların konaklaması ve farklı bir deneyim edinmelerini sağlamaktır."

Ada Ev'in hikayesi nedir?
Ada Ev 1600'lü yıllarda dönemin sancak beyi Mustafa Paşa'nın yaptırdığı gözetleme kulesi. Bodrum'un kaleden sonraki en eski yapısı. Kısacası bir tarihi eser. Ben 1993 yılında aldım ve tarihi dokusuna zarar vermemek için Topkapı Sarayı'nın restorasyon çalışmasında görev alan ekiple birlikte restore ettik. Çalışmalar 1997'de bitti. O tarihten geçen yaza kadar da özel mülk olarak kullandım. Geçen yaz böyle bir binanın halka açılması ve tarihi dokusunun daha fazla insan tarafından deneyimlenmesi gerektiğine karar verince de Ada Sofra'daki işletmeci ortaklarımız Özben Saygün ve Berna Yavuzlar ile birlikte projeyi oluşturduk. Kulenin etrafındaki üç taş evi de dekore ettirip bünyeye kattık. Böylece ortaya Akdeniz ve Ege yemeklerinin servis edildiği restoranımız Ada Sofra çıktı. O da Ada Ev gibi yeni açılmasına rağmen oldukça ilgi görüyor. Geçen sene bile ancak üç-dört gün sonrasına rezervasyon yaptırılabiliyordu. Üstelik bunu tanıtımla değil, kulaktan kulağa yayılarak başardık. Bu bizi daha da mutlu ediyor.

Tek odalı otel ülkemizde çok yaygın bir şey değil. Nasıl tepkiler aldınız?
Tek odalı otel dünyada oldukça yaygın. Ada Ev özel günler için kurgulandı. Amaç müşterilerin kendilerini Mustafa Paşa gibi hissetmeleri. Prensibimiz de kişiye özel hizmet vermek. Yani deniz, güneş ve yemekten oluşan klasik bir tatil değil de yeni bir yaşam biçimi satıyoruz. Aldığımız tepkiler gayet güzel. Ada Ev bugüne kadar birçok özel güne şahit oldu. Evlilik teklifleri, yıldönümleri ve doğum günleri gibi. Temmuzda otelde ilk düğünümüzü de yapacağız.

"Kişiye özel hizmet"le tam olarak neyi kast ediyorsunuz?
Hem Ada Ev'de hem de Ada Otel'de misafirlerimizin okudukları gazeteleri, sevdikleri reçel ve peynirleri, favori içkilerini ya da alerjik oldukları besinleri bilir ve ona göre hizmet ederiz. Kahvaltı sofralarını süslemek için kokusunu beğendikleri çiçeği İstanbul'dan getirtmek de buna dahil. Kişiye özel hizmet bizim en önemli prensibimiz. Ana fikrimizse misafirleri şımartmak ve ödedikleri paranın karşılığını aldıklarını hissettirmek.

Şarap tadımları ve caz konserleri düzenlenecek
Kapalı alanında 50, bahçesindeyse 85 kişiyi ağırlayabilen Ada Sofra'da başlangıç, ana yemek ve bir şişe şarap dahil iki kişilik yemek ortalama 80 TL. En beğenilen yemekler deniz mahsullü pide, barbunyalı pilav, dana kaburga ve fener buğulama. Ada Sofra'da fonda kısık sesle caz müziği çalınıyor. Semiz "Müziğin değil de sohbetin ön planda olduğu bir mekanımız var" diyor. Sadece akşam yemeği servisi sunan restoranda temmuz ayında şarap tadımları ve Yemekten Sonra Jazz adında etkinlikler düzenlenecek. Maffy Falay Quintet, Sarp Maden Quartet, Erkan Oğur / Telvin ve İmer Demirer Quartet konser verecek.

"Ada Ev'de kalmak için sadece parayı ödemek yeterli değil"
Ada Ev'de bir gece konaklamanın bedeli ne?
Ada Ev'de bir gece kişi başı 1000 dolar. Bu fiyat içinde iki kişilik kahvaltı ve akşam yemeği, içecekler ve transfer ücretleri dahil. Bir de biz Ada Ev'de kalacak misafirler konusunda biraz seçiciyiz. Bu konuda titiz olmamız normal çünkü burası her şeyden önce kayıtlı bir tarihi eser. Farkını hissedecek, tarihi dokusunu keşfedecek insanlar konaklasın istiyoruz. Yani sadece paranın ödeniyor olması da bizim için yeterli değil.

 

Milliyet


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Fatih Terim Bodrum'daki Yazlık Evini Satışa Çıkardı


Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, Bodru'da bulunan ve özel plaj ile iskeleye sahip olan denize sıfır konumdaki villasını satışa çıkardı..
 
 
Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, Muğla Bodrum'da denize sıfır konumda bulunan villasını kısa süre önce satışa çıkardı.
 
Sabah Gazetesi'nden Okan Filizçay'ın haberine göre, özel iskele ve plajı bulunan villa için 8 milyon Euro isteyen Fatih Terim,  her yıl tüm yazı geçirdiği lüks villasının satışı için yaklaşık 1 hafta önce ünlü bri emlak sitesine ilan verdi.
 
Uzun süredir satılacağı konuşulan lüks villa 'Denize sıfır, özel iskele ve plajı olan satılık malikane' başlığı ile yeni sahibini beklerken söz konusu villanın niçin satışa çıkrıldığına ilişkin bir açıklama yapılmadı.
 
28-06-2010
Bu haber toplam 4614 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?