En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak Projeleri 18.03.2018 17:16
Adana Büyükşehir Belediyesi'nin İmar Planı Adana 1. İdare Mahkemesi Tarafından İptal Edildi

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin İmar Planı Adana 1. İdare Mahkemesi Tarafından İptal Edildi

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Adana Şubesi Başkanı Hasan Zengin, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Sadi Sürenkök ve Şehir Plancıları Odası Başkanı Cüneyt Erginkaya, İMO Toplantı Salonu'nda düzenledikleri ortak basın toplantısında, bundan böyle bu tür çalışmalarda meslek odalarının görüşlerinin alınmasını istedi
Oda başkanları adına açıklama yapan Erginkaya, gelinen süreçte, Adana 1. İdare Mahkemesi verdiği karar ile 75. Yıl Cumhuriyet Orman Alanı da dahil toplam 20 bin hektarda yapılan planlamada harcanan zaman ve kamu kaynaklarının boşa gittiğini savundu. Yargının, mülkiyet haklarının kısıtlanmasına dur dediğini belirten Erginkaya, şunlar söyledi:Adana'da 80'li yıllardan bu yana yaşadığımız yoğun planlama ve uygulama tecrübelerinden biliyoruz ki nazım imar planı çalışmaları kentte yaşayanların taleplerine ve konunun uzmanların karşı uyarılarına rağmen yapılmamalıdır. Çünkü benzer projelerden ancak kentte yaşayanların sahip çıktığı ve destek olduklarının

başarılı olduğunu görmekteyiz.Aksine, siyasi veya ekonomik rantın asıl belirleyici faktör olmasından dolayı dayatılan kentleşme projeleri ise çoğunlukla başarısız olmuştur diyen Erginkaya, şöyle devam etti:

Dolayısıyla bu tür yanlış imar çalışmaları sonucunda, çarpık kentleşme önlenemediği gibi, aksine birçok yerde kaçak yapılaşmanın teşvik edildiği de görülmektedir. Bu nedenle meslek odaları olarak sürekli uyarıda bulunmuştuk, ancak gelinen süreçte sözlerimize kulak verilmediği görülmüştür. Belediyelerimizin, bu güne kadar olan klasik yaklaşımlarını uygulayarak bilimsellikten uzak, mülkiyet hakkının korunmadığı, birçok vatandaşın mağdur edildiği bir planlama örneğiyle karşı karşıya kalınmıştır.Erginkaya, aynı hataların tekrarlanmaması, kamu kaynaklarının israf edilmemesi ve boşa zaman harcanmaması için bundan sonra aynı planlama süreçlerine mutlaka meslek kuruluşlarının dahil edilmesi gerektiğini savunarak, şöyle dedi:

Bu şekilde yapılacak planlama, mevzuatlara, kamu yararına, mülkiyet hakkına saygılı ve bilimsel verilerin ışığında, eşitlik ve şeffaflık doğrultusunda yapılır. Bizler zaman zaman planlama süreçlerinde suçlanan meslek odaları olarak, yargı kararından sonra yapılacak planlama süreçlerini adım adım takip edeceğimizi sonuçtan kamuoyunu bilgilendireceğimizi beyan ediyoruz.AA


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Adana Yüreğir Kışla TOKİ Konutları Kura Çekimi Yapıldı


TOKİ tarafından inşa edilmekte olan Adana Yüreğir Kışla Mahallesi Kentsel Yenileme Projesi kapsamındaki 412 konutun kurası çekildi..

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan Adana Yüreğir Kışla Mahallesi Kentsel Yenileme Projesi kapsamındaki 412 konutun kura çekişini 15 Şubat Çarşamba günü saat 10:00'da Adana Yüreğir Serinevler Spor Salonu'nda  gerçekleştirdi.
 
İnşa aşamasında olan 78,70 metrekare brüt kullanım alanına sahip 2+1 YF tipi 78 adet, 155,40 metrekare brüt kullanım alanına sahip 3+1 YA tipi 197 adet, 172,06 metrekare brüt kullanım alanına sahip 3+1 YB (YB1 ve YB2) tipi 47 ve 120,00 metrekare brüt kullanım alanına sahip 3+1 YC tipi 90 adet olmak üzere 4 farklı tipteki 412 adet konut 23 Ocak - 07 Şubat 2017 tarihleri arasında kuralı satış yöntemi ile satışa çıkarılmıştı.
 
TOKİ Adana Yüreğir Kışla Mahallesi Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında satışa sunulan dairelerin fiyatları 141 bin 139 lira ile 334 bin 502 lira arasında farklılık gösterirken taksitler ise 882 liradan başlıyor.
 
13-01-2010
Bu haber toplam 64671 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?