En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 25.04.2018 15:46
YHT Sapanca ve Pamukova'daki Emlak Fiyatlarını Yükseltti

YHT Sapanca ve Pamukova'daki Emlak Fiyatlarını Yükseltti

8 ay sonra hizmete başlayacak olan Yüksek Hızlı Tren projesi sebebiyleSsapanca ve Pamukova'da arsa ve konut fiyatları 2 katına yükseldi..

8 ay sonra sferlerine başlayacak olan Yüksek Hızlı Tren Projesi sebebiyle güzergah üzerindeki Sapanca ve Pamukova’da arsa fiyatları şimdiden ikiye katlanarak metrakaresi 120-150 liraya çıktı. Emlakçılar YHT ile birlikte bölgenin daha da değerleneceğini söylüyor.

 
İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi'nin 29 Ekim'de hizmete girmesiyle birlikte YHT istasyonları İstanbul'a bazı ilçelerinden daha yakın olacak. YHT ile İstanbul'a yarım ile 1 saat arasında mesafelere gelecek Sapanca ve Pamukova'da geri sayım devam ederken hem gayrimenkullerin fiyatları arttı hem de satışları hızlandı. İstanbul'a karayoluyla 3-5 saat mesafedeki Sapanca ve Pamukova'da konutlar az katlı. Tabiat güzellikleri ve kar sezonunda kayak pistleriyle İstanbullular'ın akınına uğrayan bölge YHT faaliyete geçince şehir içindeki parklara dönecek. İstanbul, Eskişehir ya da Ankara'da oturanlar trafiğe takılmadan 1-2 saatlik kaliteli bir yolculukla ister göl kenarındaki tesislere ister Kartepe'deki kayak merkezlerine isterlerse de yaylaların ortasına ulaşabilecek.
 
1 milyon dolara konak
 
YHT‘den önce Arsa m2 fiyatları 50-60 TL iken şimdi 120-150 TL arasında seyrediyor. İmar izninin yüzde 10-20 olduğu Sapanca'da daireler, 100-110 bin TL'den satılırken, YHT projesiyle birlikte bu rakam 140-160 bin TL'ye yükseldi. Sapanca'da göle yakın ya da Kartepe çevresinde yaylalarda villa almanın bedeli 250-300 bin TL'den başlıyor, konak tarzında inşa edilenler 700 bin-1 milyon dolar arasına kadar yükseliyor.
 
‘Sapancalı olan İstanbul’dan bir araç azaltacak’
 
Geçen yıl Sapancalı olan Erol Öğüt aldığı kararın çok yerinde olduğunu söyledi. Öğüt "Buralara gelmeden önce İstanbul Başakşehir'de iyi bir sitede oturuyordum. Her gün 4 saatim trafikte geçiyordu. Buraya taşınmaya karar verdim. İstanbul'daki tanıdıklarımı görmek istediğimde trafik sebebiyle çağırıp hem burada ağırlıyorum, hem de onlara unutamayacakları bir gün geçirmelerine vesile oluyordum. YHT hizmete girince en önemlisi çok elit bir yolcu kitlesini taşıyacak. İstanbul'dan buraya gelen her aile İstanbul trafiğinden en az bir aracını azaltacak. İstanbul, Eskişehir, Ankara da çalışanlar buralara akın edecekler. Çünkü burada zaman yavaş akıyor, doğa temiz, trafik yok ve çevre büyük şehirlere oranla çok güvenli. Ben buradan ev alırken 100 bin TL civarındaydı şimdi bakıyorum iki katına kadar çıkmış. YHT ile kitap okuyarak, sohbet ederek, müzik dinleyerek 1 saatte şehirde olmak mümkün" diye konuştu.
 
ARSA FİYATLARI KONUTU SOLLADI
 
Arsa fiyatlarının konuta göre biraz fazla arttığını belirten Sapanca Kırkpınar'da İnşaat işiyle uğraşan Mustafa Balkaya "Arsa Arzı yok olan da çok değerli" dedi. Geçen yıl nisan ayında başlayan durgunluğun ortadan kalktığını belirten Balkaya, arsa metrekaresinin 20 lirayken, kara trenle beraber 50 liraya çıktığını ve şimdi de bu rakamın 116 liraya yükseldiğini söyledi. Balkaya "Burada TOKİ, Kentsel Dönüşüm yaparak bazı sıkıntılı yerleri yeniden düzenliyor, hastane de kurulacak. YHT istasyonunun gelmesiyle burası İstanbul'un en güzel mahallelerinden biri olacak. Geçen yıl 220 bin TL'ye teslim ettiğim villa şimdi 400 bin TL'nin üzerinde. Yaptığım 300 bin TL'lik villaların bir yıl sonra daha fazlasını getireceğini düşünüyorum, çünkü burada İmar yüzde 10. Bir dönüm içine 100 m2 ev yapıyorsunuz gerisi bağ bahçe. Buradan arsa ya da ev alacaklar elini çabuk tutmalı. Buraya gelenler yakınlarını da getirecekler" diye konuştu.
 
Kaynak: Star

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Sapanca TOKİ Konutları İçin Kuralar Çekildi


TOKİ tarafından Sakarya Sapanca'da hayata geçirilen tamamı 2+1 tipindeki toplam 145 konutun hak sahiplerini kura çekimi ile belirledi..

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından Sakarya'nın Sapanca İlçesi'nde hayata geçirilen toplam 145 konutun hak sahipleri, 17 Mart 2017  Cuma günü Sapanca Kapalı Spor Merkezi'nde noter huzurunda çekilen kura ile belirlendi.
 
Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği toplu konut uygulaması kapsamında satışa sunulan toplam 145 konutun tamamı 2 oda 1 salon olarak planlandı.
 
08-03-2013
Bu haber toplam 3756 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?