En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 29.03.2015 15:27
YHT Sapanca ve Pamukova'daki Emlak Fiyatlarını Yükseltti

YHT Sapanca ve Pamukova'daki Emlak Fiyatlarını Yükseltti

8 ay sonra hizmete başlayacak olan Yüksek Hızlı Tren projesi sebebiyleSsapanca ve Pamukova'da arsa ve konut fiyatları 2 katına yükseldi..

8 ay sonra sferlerine başlayacak olan Yüksek Hızlı Tren Projesi sebebiyle güzergah üzerindeki Sapanca ve Pamukova’da arsa fiyatları şimdiden ikiye katlanarak metrakaresi 120-150 liraya çıktı. Emlakçılar YHT ile birlikte bölgenin daha da değerleneceğini söylüyor.

 
İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi'nin 29 Ekim'de hizmete girmesiyle birlikte YHT istasyonları İstanbul'a bazı ilçelerinden daha yakın olacak. YHT ile İstanbul'a yarım ile 1 saat arasında mesafelere gelecek Sapanca ve Pamukova'da geri sayım devam ederken hem gayrimenkullerin fiyatları arttı hem de satışları hızlandı. İstanbul'a karayoluyla 3-5 saat mesafedeki Sapanca ve Pamukova'da konutlar az katlı. Tabiat güzellikleri ve kar sezonunda kayak pistleriyle İstanbullular'ın akınına uğrayan bölge YHT faaliyete geçince şehir içindeki parklara dönecek. İstanbul, Eskişehir ya da Ankara'da oturanlar trafiğe takılmadan 1-2 saatlik kaliteli bir yolculukla ister göl kenarındaki tesislere ister Kartepe'deki kayak merkezlerine isterlerse de yaylaların ortasına ulaşabilecek.
 
1 milyon dolara konak
 
YHT‘den önce Arsa m2 fiyatları 50-60 TL iken şimdi 120-150 TL arasında seyrediyor. İmar izninin yüzde 10-20 olduğu Sapanca'da daireler, 100-110 bin TL'den satılırken, YHT projesiyle birlikte bu rakam 140-160 bin TL'ye yükseldi. Sapanca'da göle yakın ya da Kartepe çevresinde yaylalarda villa almanın bedeli 250-300 bin TL'den başlıyor, konak tarzında inşa edilenler 700 bin-1 milyon dolar arasına kadar yükseliyor.
 
‘Sapancalı olan İstanbul’dan bir araç azaltacak’
 
Geçen yıl Sapancalı olan Erol Öğüt aldığı kararın çok yerinde olduğunu söyledi. Öğüt "Buralara gelmeden önce İstanbul Başakşehir'de iyi bir sitede oturuyordum. Her gün 4 saatim trafikte geçiyordu. Buraya taşınmaya karar verdim. İstanbul'daki tanıdıklarımı görmek istediğimde trafik sebebiyle çağırıp hem burada ağırlıyorum, hem de onlara unutamayacakları bir gün geçirmelerine vesile oluyordum. YHT hizmete girince en önemlisi çok elit bir yolcu kitlesini taşıyacak. İstanbul'dan buraya gelen her aile İstanbul trafiğinden en az bir aracını azaltacak. İstanbul, Eskişehir, Ankara da çalışanlar buralara akın edecekler. Çünkü burada zaman yavaş akıyor, doğa temiz, trafik yok ve çevre büyük şehirlere oranla çok güvenli. Ben buradan ev alırken 100 bin TL civarındaydı şimdi bakıyorum iki katına kadar çıkmış. YHT ile kitap okuyarak, sohbet ederek, müzik dinleyerek 1 saatte şehirde olmak mümkün" diye konuştu.
 
ARSA FİYATLARI KONUTU SOLLADI
 
Arsa fiyatlarının konuta göre biraz fazla arttığını belirten Sapanca Kırkpınar'da İnşaat işiyle uğraşan Mustafa Balkaya "Arsa Arzı yok olan da çok değerli" dedi. Geçen yıl nisan ayında başlayan durgunluğun ortadan kalktığını belirten Balkaya, arsa metrekaresinin 20 lirayken, kara trenle beraber 50 liraya çıktığını ve şimdi de bu rakamın 116 liraya yükseldiğini söyledi. Balkaya "Burada TOKİ, Kentsel Dönüşüm yaparak bazı sıkıntılı yerleri yeniden düzenliyor, hastane de kurulacak. YHT istasyonunun gelmesiyle burası İstanbul'un en güzel mahallelerinden biri olacak. Geçen yıl 220 bin TL'ye teslim ettiğim villa şimdi 400 bin TL'nin üzerinde. Yaptığım 300 bin TL'lik villaların bir yıl sonra daha fazlasını getireceğini düşünüyorum, çünkü burada İmar yüzde 10. Bir dönüm içine 100 m2 ev yapıyorsunuz gerisi bağ bahçe. Buradan arsa ya da ev alacaklar elini çabuk tutmalı. Buraya gelenler yakınlarını da getirecekler" diye konuştu.
 
Kaynak: Star
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Emlak Konut Kayabaşı 6. Etap İhalesinin İkinci Oturumu 31 Mart'ta


Emlak Konut GYO, Başakşehir Kayabaşı 6. Etap arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı ihalesinin 2. oturumunun 31 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirileceği açıklandı..

 

 
Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (GYO) Başakşehir Kayabaşı 6. Etap'ta satışa çıkardığı 89 bin 246 metrekarelik arsanın ihalesinde ilk oturum 24 Mart Salı günü gerçekleştirilmişti. İkinci oturumun 31 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirleceği ihalenin ilk oturumunda en yüksek teklif ise  Emlak Konut GYO'ya 75 milyon lira öneren Artaş İnşaat vermişti.
 
4 parsel üzerinde 119 bin 636 metrekarelik konut alanına sahip olan arsa ihalesinin pazarlık-açık artırma bölümünü içeren ikinci oturumu 31 Mart 2015 Salı günü saat 14.30'da Emlak Konut GYO Ataşehir binasında yapılacak.
 
İhalenin ilk oturumunda gelen teklifler şu şekilde:
 
Mesa Mesken : Satış toplam geliri olarak 150 milyon lira öneren şirket, Emlak Konut GYO'ya bunun yüzde 20'si oranında 30 milyon lira önerdi.
Başyapı İnş. - Akkom Mühendislik : Satış toplam geliri olarak 150 milyon lira öneren ortaklık Emlak Konut GYO'ya bunun yüzde 15'i olan 22 milyon 500 bin lira önerdi.
Durmaz İnş. - Egemen İnş. : Satış toplam geliri olarak 250 milyon lira öneren ortaklık Emlak Konut GYO'ya bunun yüzde 20'si olan 50 milyon lira önerdi.
Özülke İnşaat : Satış toplam geliri olarak 100 milyon lira öneren şirket Emlak Konut GYO'ya bunun yüzde 20'si olan 20 milyon lira önerdi.
Zek-San İnş. - Mayra İnş. - Arkon İnş. : Satış toplam geliri olarak 100 milyon lira öneren ortaklık Emlak Konut GYO'ya bunun yüzde 20'si olan 20 milyon lira önerdi.
Makro - Akyapı: Satış toplam geliri olarak 250 milyon lira öneren ortaklık Emlak Konut GYO'ya bunun yüzde 20'si olan 50 milyon lira önerdi.
İntaya - EYG - İntes: Satış toplam geliri olarak 100 milyon lira öneren şirket Emlak Konut GYO'ya bunun yüzde 15'i olan 15 milyon lira önerdi.
Artaş İnşaat : Satış toplam geliri olarak 300 milyon lira öneren şirket Emlak Konut GYO'ya bunun yüzde 25'i olan 75 milyon lira önerdi.
Biberci İnş. - Deha Gayrimenkul: Satış Toplam geliri olarak 150 milyon lira öneren ortaklık Emlak Konut GYO'ya bunun yüzde 20'si olan 30 milyon lira önerdi.
Suryapı - Hatay Akpınar Madencilik : Satış topam geliri olarak 125 milyon lira öneren ortaklık Emlak Konut GYO'ya bunun yüzde 20'si olan 25 milyon lira önerdi.
Seha İnş. - Fuzul yapı - Necat İnş. - Vefa Prefabrike Yapılar : Satış toplam geliri olarak 100 milyon lira öneren şirket Emlak Konut GYO'ya bunun yüzde 20'si olan 20 milyon lira önerdi.
İhlas Yapı: Satış toplam geliri olarak 230 milyon lira öneren şirket Emlak Konut GYO'ya bunun yüzde 20'si olan 46 milyon lira önerdi.
 
 
 
08-03-2013
Bu haber toplam 3693 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?