En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 27.11.2014 02:01
YHT Sapanca ve Pamukova'daki Emlak Fiyatlarını Yükseltti

YHT Sapanca ve Pamukova'daki Emlak Fiyatlarını Yükseltti

8 ay sonra hizmete başlayacak olan Yüksek Hızlı Tren projesi sebebiyleSsapanca ve Pamukova'da arsa ve konut fiyatları 2 katına yükseldi..

8 ay sonra sferlerine başlayacak olan Yüksek Hızlı Tren Projesi sebebiyle güzergah üzerindeki Sapanca ve Pamukova’da arsa fiyatları şimdiden ikiye katlanarak metrakaresi 120-150 liraya çıktı. Emlakçılar YHT ile birlikte bölgenin daha da değerleneceğini söylüyor.

 
İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi'nin 29 Ekim'de hizmete girmesiyle birlikte YHT istasyonları İstanbul'a bazı ilçelerinden daha yakın olacak. YHT ile İstanbul'a yarım ile 1 saat arasında mesafelere gelecek Sapanca ve Pamukova'da geri sayım devam ederken hem gayrimenkullerin fiyatları arttı hem de satışları hızlandı. İstanbul'a karayoluyla 3-5 saat mesafedeki Sapanca ve Pamukova'da konutlar az katlı. Tabiat güzellikleri ve kar sezonunda kayak pistleriyle İstanbullular'ın akınına uğrayan bölge YHT faaliyete geçince şehir içindeki parklara dönecek. İstanbul, Eskişehir ya da Ankara'da oturanlar trafiğe takılmadan 1-2 saatlik kaliteli bir yolculukla ister göl kenarındaki tesislere ister Kartepe'deki kayak merkezlerine isterlerse de yaylaların ortasına ulaşabilecek.
 
1 milyon dolara konak
 
YHT‘den önce Arsa m2 fiyatları 50-60 TL iken şimdi 120-150 TL arasında seyrediyor. İmar izninin yüzde 10-20 olduğu Sapanca'da daireler, 100-110 bin TL'den satılırken, YHT projesiyle birlikte bu rakam 140-160 bin TL'ye yükseldi. Sapanca'da göle yakın ya da Kartepe çevresinde yaylalarda villa almanın bedeli 250-300 bin TL'den başlıyor, konak tarzında inşa edilenler 700 bin-1 milyon dolar arasına kadar yükseliyor.
 
‘Sapancalı olan İstanbul’dan bir araç azaltacak’
 
Geçen yıl Sapancalı olan Erol Öğüt aldığı kararın çok yerinde olduğunu söyledi. Öğüt "Buralara gelmeden önce İstanbul Başakşehir'de iyi bir sitede oturuyordum. Her gün 4 saatim trafikte geçiyordu. Buraya taşınmaya karar verdim. İstanbul'daki tanıdıklarımı görmek istediğimde trafik sebebiyle çağırıp hem burada ağırlıyorum, hem de onlara unutamayacakları bir gün geçirmelerine vesile oluyordum. YHT hizmete girince en önemlisi çok elit bir yolcu kitlesini taşıyacak. İstanbul'dan buraya gelen her aile İstanbul trafiğinden en az bir aracını azaltacak. İstanbul, Eskişehir, Ankara da çalışanlar buralara akın edecekler. Çünkü burada zaman yavaş akıyor, doğa temiz, trafik yok ve çevre büyük şehirlere oranla çok güvenli. Ben buradan ev alırken 100 bin TL civarındaydı şimdi bakıyorum iki katına kadar çıkmış. YHT ile kitap okuyarak, sohbet ederek, müzik dinleyerek 1 saatte şehirde olmak mümkün" diye konuştu.
 
ARSA FİYATLARI KONUTU SOLLADI
 
Arsa fiyatlarının konuta göre biraz fazla arttığını belirten Sapanca Kırkpınar'da İnşaat işiyle uğraşan Mustafa Balkaya "Arsa Arzı yok olan da çok değerli" dedi. Geçen yıl nisan ayında başlayan durgunluğun ortadan kalktığını belirten Balkaya, arsa metrekaresinin 20 lirayken, kara trenle beraber 50 liraya çıktığını ve şimdi de bu rakamın 116 liraya yükseldiğini söyledi. Balkaya "Burada TOKİ, Kentsel Dönüşüm yaparak bazı sıkıntılı yerleri yeniden düzenliyor, hastane de kurulacak. YHT istasyonunun gelmesiyle burası İstanbul'un en güzel mahallelerinden biri olacak. Geçen yıl 220 bin TL'ye teslim ettiğim villa şimdi 400 bin TL'nin üzerinde. Yaptığım 300 bin TL'lik villaların bir yıl sonra daha fazlasını getireceğini düşünüyorum, çünkü burada İmar yüzde 10. Bir dönüm içine 100 m2 ev yapıyorsunuz gerisi bağ bahçe. Buradan arsa ya da ev alacaklar elini çabuk tutmalı. Buraya gelenler yakınlarını da getirecekler" diye konuştu.
 
Kaynak: Star
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Muğla Fethiye'de Denize Sıfır Arsa Satılık


Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Muğla Fethiye'de denize sıfır konumdaki 1 adet arsayı 25 Kasım 2014 tarihinde gerçekleştireceği ihale ile satışa çıkaracak..

 

Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Muğla Fethiye Karagözler Mahallesi'nde bulunan bir adet arsa niteliğindeki taşınmazı gerçekleştireceği ihale ile satışa çıkaracağını duyurdu.
 
Satışa konu olan 1846 metrekare yüzölçümündeki rekreasyon alanınının tamamı Hazine hissesinde bulunmakta olup tahmini bedeli  4 milyon 200 bin 788 lira, geçici teminatı 420 bin 79 lira olarak belirlendi.
 
Yüksek gelir grubuna hitap eden arsanın ihalesi ise  25 Kasım 2014 tarihinde saat 11:00'de gerçekleştirilecek.
 
Karagözler Mahallesi'ndeki arsa denize sıfır konumda olup aynı zamanda Fevzi Çakmak Caddesi'ne de cephesi bulunuyor. 
08-03-2013
Bu haber toplam 2340 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?