En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 26.04.2018 15:57
Vekaletname Ne Zaman İptal Olur

Vekaletname Ne Zaman İptal Olur

Verilen vekaletname ne zaman iptal olur ve nasıl iptal edilir ?

Annemden vekaletname alarak arsasını kat karşılığı inşaat yapmak üzere müteahhit ile anlaşma yaptım. Müteahhite vekalet verdim. Ama müteahhit hiçbir şey yapmadı. Şimdi elinde de vekaletimiz var. Vekaletin süresi nedir? Bu vekaleti nasıl iptal ederiz?  E.O.

Sorunuzun yanıtını vereceğim ama yanıtım sadece müteahhide vekaletname veren sizin için değil pek çok okuyucum için geçerli. Zira sade vatandaş bazı bankalara elinde vekaletname ile gittiğinde, “Bu vekaletname on seneden eski yenisini getir” talebi ile karşılaşıyor. Şimdi dikkat edin, bir vekaletname süreli verilmedikçe on sene geçmekle hükümsüz kalmaz. Vekaletnamelerde bazen süre bulunur. Süreli vekalet verildi ise bu süre geldiğinde artık vekaletname geçersizdir. Ancak içinde süre yoksa her daim geçerlidir. Vekaletnamenin geçersiz olması için vekalet verenin ölmesi, vekalet alanın ölmesi, vekalet verenin akıl hastalığına yakalanması veya vekalet verenin vekili azletmesi lazımdır. Bunlar yoksa vekalet her zaman geçerlidir. Okuyucum müteahhidin elindeki vekaletnameyi geçersiz kılmak istiyor ise yapacağı şey noterden kendisine bir ihtar gönderip azlettiğini bildirmektir.

Yönetimi alın

Bir devremülk sahibiyim. Eskiden gitmediğimiz takdirde aidat ödenmiyordu. Sonraları ödenmeye başlandı. Bugün tatil köyü çok bakımsız. Satmak istesem de satamam. Ancak aidat talebi devam ediyor. Bu yasal mı? Bu devremülkten nasıl kurtulurum?  O.H.

Devremülk dediğiniz sizin tapulu gayrimenkulünüz. Bazı devremülklerde aidat ödemeyeceğinizi bildirdiğiniz zaman sizin döneminizi birilerine kiralayıp telafi ediyorlar, ancak bu kesin kural değil. Doğrusu, gitseniz de gitmeseniz de aidatı ödemeniz. Aynen oturduğunuz ev gibi. Dolayısı ile bu aidatı ödememenin yolu yok. Devremülkten kurtulmanın yolu da yine oturduğunuz ev gibi bir müşteri bulup satmak. Evet bakımsız kimse almaz diyorsunuz. Bu defa konu başka bir yöne sapıyor. Bir gayrimenkulü bakımsız bırakmak yönetimin hatasıdır. Devremülkler de kat mülkiyeti mevzuatı içinde yönetilir. Yani demek istiyorum ki malikler tatil köyüne sahip çıksın, kat malikleri toplantısı yapsın, bugün kim yönetiyor ise elinden alsın dilediğiniz gibi bir tatil köyü haline getirsin. Peki bununla kim uğraşacak diyorsanız bunun başka yolu yok, ya çözümü getireceksiniz veya bu duruma razı olacaksınız.

Tamer Heper / Posta


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

"Fikirtepe'de darbeye izin yok, FETÖCÜ müteahhit istemiyoruz"


Fikirtepe'de kendilerini 3075 - 3082 ada mağdurları olarak tanıtan bir grup, "Fikirtepe'de darbeye izin yok, FETÖCÜ müteahhit istemiyoruz" şeklinde dövizlerle eylem yaptı..

 

Kadıköy Fikirtepe'de kentsel dönüşümden etkilendiğini iddia eden bir grup Fikirtepe Meydanı'nda toplanarak, kendileirni mağdur eden inşaat firmalarını protesto etti. 3075 - 3082 ada mağdurları olarak pankart açan ve basın açıklaması yapan grup, vatan hainlerine verecek 1 metrekare yerleri olmadığını belirten pankart açtı ve  "Fikirtepe'de darbeye izin yok, FETÖCÜ müteahhit istemiyoruz" şeklinde dövizlerle tepki gösterdi.
 
Grup adına bir basın açıklamasında bulunan Kadem Şahin, art niyetli müteahhitler, çantacı firmalar ve aç gözlü hak sahipleri sebebiyle mağdur olduklarını, Fikirtepe'de hak sahiplerinin çoğunun yaşam standartlarınınhızla kötüleştiğini, kira gelirleri olanların da kiralarını alamadığını, inşaatların yavaş ilerlediğini, halkın boşalttığı dairelerde ise sığınmacılar, eviszler ve made bağımlılarının kaldığını söyledi.
 
Art niyetli müteahhitlerle sözleşme imzalamaya zorlandıklarını, sözleşme imzalamayan vatandaşların ise firmalar tarafından hain ilan eidldiğini belirten Şahin, malum terör örgütüne finansal destek sağladıkları öne sürülen bazıları tutuklu bazıları gözaltında bazı firma yöneticilerin halkı belirsiz bir akıbete sürüklediğini, devlet büyüklerinin, 15 Temmuz sürecinde devletinin yanında yer alan, şehit ve gazi veren halkın sesine kulak vererek halkın menfaatleri doğrultusunda gerekli düzenlemeleri yapması gerektiğini ifade etti.
07-08-2010
Bu haber toplam 24984 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?