En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 22.02.2018 02:57
Ülker, Kelepir Fiyata Aldığı Araziyi TOKİ'ye 326 Milyon Liraya Sattı

Ülker, Kelepir Fiyata Aldığı Araziyi TOKİ'ye 326 Milyon Liraya Sattı

Ülker Grubu, 2006 yılında uygun fiyata satın aldığı 3 milyon 630 bin 821 metrekarelik bir araziyi TOKİ'ye 326 milyon liraya sattı..
 
2006’da 3’üncü havalimanının yapılacağı Arnavutköy’den oldukça uygun bir fiyata arazi satın alan ülker, söz konusu araziyi TOKİ’ye 326 milyon liraya sattı.
 
AKP iktidarına yakınlığıyla bilinen Ülker Grubu yılın en ballı satışına imza attı. İstanbul’da yapımına başlanan 22 milyar euroluk 3. havalimanı ile Kanal İstanbul, en çok Ülker Grubu’nun yüzünü güldürdü. Aydınlık gazetesinde de yer alan iddiaya göre, Ülker, 2006 yılında Arnavutköy’e bağlı Dursunköy’den 3 milyon 630 bin 821 metrekare araziyi kelepir fiyatına aldı. Aradan geçen 7 yılın ardından Kuzey Marmara Otoyol Projesi kapsamındaki 3. Boğaz Köprüsü uzantı yolu bu arazinin tam ortasından geçti, İstanbul’a yapılacak 22 milyar dolarlık yeni havalimanı inşaatı da Ülker’in arazisinin hemen yakınında yapılmaya başlandı.
 
İhale bitti protokol oldu
İddiaya göre, arazinin değerlendiğini gören Ülker Grubu TOKİ’yle 31 Mayıs 2013’te bir anlaşma yaptı. Başbakanlık bünyesindeki TOKİ’ye bağlı Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’ye köylüden metrekaresini birkaç liraya aldığı arazileri 326 milyon lira bedelle devreden Ülker, söz konusu kurumla hasılat paylaşımlı gelir ortaklığı sözleşmesi de imzaladı. Bu sözleşmeyle sadece arazi tespit değerinden yaklaşık 250 milyon lira kazanç elde eden Ülker, söz konusu arazide TOKİ ortaklığıyla yürütülecek inşaat projelerinden büyük bir kazanç elde edecek. TOKİ’yle yapılan sözleşmenin, 22 milyar euroluk 3. havalimanı inşaatını alan Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon ortak girişimi ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) arasında 20 Mayıs‘ta yapılan protokolden sadece 10 gün sonra yapılması dikkat çekti.
 
Şirket feshedildi
Ülker Ailesi’ne ait Yıldız Holding, Arnavutköy’deki 3 milyon 630 bin 821 metrekare araziyi kendi bünyesindeki SOFT Metal ve Giz Ajans isimli iki şirket üzerinden topladı. Ülker Grubu’na ait 2 şirket, mart ve nisan 2006’da neredeyse bölgedeki tüm arazileri aldı. 14 parselden, 12 tanesini Giz Ajans, diğer 2 tanesini de Soft Metal satın aldı. 3 Mayıs 2013’te 3. havalimanının ihalesi yapılmadan sadece bir gün önce 2 Mayıs’ta Soft Metal ve Giz Ajans için şirket kapanışı verildi. Bu iki şirket üzerine kayıtlı 3 milyon 630 bin metrekarelik arazinin de TOKİ’ye bağlı Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’ye devredilmesi için süreç işletildi.
 
Kaynak: Sözcü

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ, Şırnak Terör Mağdurları Konutlarına Başladı


Şırnak Belediyesine görevlendirilen Başkan Vekili Turan Bedirhanoğlu, TOKİ tarafıdnan terör mağdurları için 1.268 konut ve 116 iş yeri inşa edileceğini söyledi..

 

 
İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan kanun hükmünde kararname (KHK) ile Şırnak Belediyesine görevlendirilen Başkan Vekili Turan Bedirhanoğlu ve Çevre Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Cengiz Başer , teröre mağdurları için inşa edilecek olan konutların yapımına başlanan Gazi Caddesi'nde incelemelerde bulundu. Terör saldırılarında evleri ağır hasar gören vatandaşlar için Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından inşa edilmekte olan projede 1.268 konut ve 116 iş yeri bulunacak.
 
TOKİ'nin terör mağdurlarına yönelik toplu konut uygulamasının ilk etabında yer tesliminin yapıldığını belirten Bedirhanoğlu,  konutların 1 yılda tamamlanarak teslim edileceğini söyledi.
 
3,5 aylık bir süreç içinde 17 milyon lira içme suyu, 28 milyon lira kanalizasyon ihalesi, 105 milyonluk 105 kilometre sıcak asfalt ihalesi ile TOKİ'nin 1. etap ve 2. etap ihalelerinin tamamlandığını belirten Bedirhanoğlu, konut projesi kapsamında çalışmalara ise mevsim koşulları nedeniyle istedikleri kadar hızlı başlaymadıklarını söyledi.
 
 
 
28-08-2013
Bu haber toplam 4866 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?