En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 24.02.2018 10:11
Ucuz Ev Nasıl Alınır

Ucuz Ev Nasıl Alınır

Bankaların internet sitelerindeki gayrimenkuller bölümünde 100 bin liranın altında yüzlerce ev ilanı yayınlanıyor..

 

Bankaların satılık gayrimenkulleri birçok kişinin ev hayalini gerçeğe dönüştürüyor. Satılık gayrimenkuller arasında çok uygun fiyata yüzlerce secenek yer alıyor. Sadece 4 büyük şehirde 100 bin liranın altında 271 tane satışta ev bulunuyor. Satılık evler Albaraka Türk, Finansbank, Bank Asya, Türk Ekonomi Bankası, Şekerbank, HSBC, Denizbank, Vakıfbank, Halk Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası ve Garanti Bankası'nın internet sitelerinde satılık gayrimenkuller bölümünde ilan ediliyor. Binlerce secenek arasında 4 büyük şehirde 100 bin liradın altında İstanbul'da 79, Ankara'da 89, İzmir'de 44 ve Bursa'da 59 daire yer alıyor.    
 
Her metrekarede ucuz ev var
 
Büyük şehirler arasında yer alan ucuz evlerden en uygun fiyatlı olanlar Bursa'da dikkat çekiyor. Bursa'da satılık gayrimenkuller arasında en ucuz ev Halk Bankası tarafından Gemlik ilçesinde satılıyor. Evin fiyatı 18 bin lira. İşbankası tarafından Bursa Mustafa Kemalpaşa'da yer alan 85 metrekare evin fiyatı ise 21 bin lira. Seçenekler arasında Türk Ekonomi Bankası tarafından Bursa'nın Gemlik ilçesinde 55 bin liraya satılan 130 metrekare tripleks evde bulunuyor. Ankara'da da 70 metrekare ile 120 metrekare arasında çeşitli büyüklüklerde uygun ev bulmak mümkün görünüyor.
 
İstanbul'da 35 bin liraya 2+1
 
Bankaların ilana çıktıkları satılık gayrimenkuller arasıda İstanbul'da da çok uygun fiyatlara satılık evler dikkat çekiyor. İşbankası'nın satılık gayrimenkulleri arasında bankaya ait olan 35 bin liraya 64 metrekare hol, salon, 2 adet oda, mutfak, banyo, wc ve balkondan oluşan satılık ev Bayrampaşa Muratbey mahallesinde yeni sahiplerini bekliyor. İstanbul'da tek uygun fiyatlı ev bununla sınırlı değil. 100 bin liranın altında tam 79 tane secenek yer alıyor. Bugünlerde yeni bir değişimin başladığı Beyoğlu'nda Finansbank tarafından satışta olan 75 metrekare evin fiyatı da 45 bin lira olarak veriliyor. Bankaların satılık ilanlarında Büyükçekmece, Küçükçekmece, Esenyurt, Eyüp, Kartal, Pendik, Fatih, Tuzla, Arnavutköy, Silivri, Eyüp, Sultangazi, Zeytinburnu ve Gaziosmanpaşa gibi birçok yerde evler 100 bin liranın altında ilana çıkıyor.
 
İzmir'de iki katlı evler yoğunlukta
 
Ucuz ev sıralamasında İzmir'de ilana çıkan 44 seçenek fiyatları 35 bin lira ile 98 bin lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor. En ucuz ev 35 bin lira ile Ödemiş'te karşımıza çıkıyor. 107 metrekare olan evin kat irtifaki tapusu bulunuyor ve tapu kaydı üzerinde herhangi bir şerh, ipotek, haciz olmadığı yazılıyor. 100 bin liranın altında satışta olan en pahalı ev ise 98 bin lira fiyatla Tire ilçesinde satılan apartman dairesi. 116 metrekare büyüklüğe sahip bu ev için 2 bin 940 lira teminat yatırılması isteniyor. Banka ilanlarında dubleks seçeneklerine de sıkça rastlanıyor. Foça'da satışta olan 126 metrekare dubleks dairenin fiyatı 90 bin lira. Dairenin zemin kattında salon, mutfak, wc ve açık teraslar, 1. katta 3 oda, banyo, hol ve çatı katında 1 oda ile açık teras bulunuyor.
 
İnce eleyip sık dokumak gerekiyor
 
Bankaların satılık gayrimenkulleri arasında bulunan yüzlerce seçenekten biri ile ilgilenmek istendiğinde izlenmesi gereken en önemli unsur ise sözkonusu gayrimenkul hakkında dataylı bilgiye sahip olmak. Bunun için seçilen konutun detay kısmına mutlaka girmek ve tüm özelliklerini okumak lazım. Çünkü burada satın alınmak istenen evin büyüklüğünden, oda sayısından ve hisseli olup olmadığından tutun da tapu durumuna varana kadar birçok detay yer alıyor.
 
Detay bulunmuyorsa uzak durun
 
Banka başvuru sahibinin ilana konu taşınmazları mevcut durumu ile kabul ettiğini varsayıyor. Bu nedenle detay kısmı tam incelenmediğinde başvuran kişi satın alma sırasında sürprizlerle karşılaşabiliyor. Satın alınmak evin içinde kiracı, işgalci, hasar, hisse, imar, iskan, konum, yüzölçüm ve tapu bilgilerinin tümünün incelendiğine dair bankalar ilan sahibinden imza istiyor. Bu nedenle ilan detayının çeşitli nedenlerle yer verilmediği durumlarda mutlaka banka kanalıyla bu detaylar istenmeli ve satın alınacak ev ile ilgili gerekirse yerinde inceleme yapılmalı.
 
Gider alıcıya ait
 
Bankalardan satın alınacak konutların tapu devir işlemlerinde alım-satım işlemlerinden doğan vergi, harç ve sair yasal giderler alıcı tarafından ödeniyor. Taşınmaza ait emlak, çevre, temizlik, su, yakıt, apartman aidatı, bahçe bakımı, güvenlik gibi her türlü ödemeler de satış tarihinden itibaren alıcıya ait oluyor.
 
Her bankanın teklif tutarı farklı
 
Bu tarz bir konut alımında tüm detaylar incelendikten sonra evin satın alınması için başvuru yapılacaksa her bankanın başvuru kriterlerine uygmak gerekiyor. İş bankası, Albaraka, Bank Asya satın alma teklif tutarının yüzde 5'ini, Halk Bankası, yüzde 3'ünü, Finansbank yüzde 2'sini talep ediyor. Teminat bedelleri ilgili bankaların en yakın şubesine teklif veren kişinin adı ve soyadı, taşınmazın ada parsel bilgisi ve teminat bedeli ile yatırılıyor.
 
Haber: Emine AÇAR/ BUGÜN GAZETESİ

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

11. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi, 20 Mayıs'ta Başlıyor


20-21 Mayıs 2017 tarihlerinde Hilton Convention Center'da gerçekleştirilecek olan Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi'nin bu yıl 11'incisi düzenlenecek..

 

 
Türkiye'nin satış odaklı alıcı ve satıcılarının yanı sıra Körfez ülkelerinden 500'den fazla alıcının katılım göstereceği 11. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi ile Suudi Arabistan, Dubai, Kuveyt, Katar, İran, Irak, Azerbaycan, Türkmenistan'dan üst düzey katılımcılar Türkiye'ye yatırım yapma avantajlarını öğrenecek.
 
10 yıldır 157 binin üzerinde gayrimenkul sektör yatırımcısı ve profesyonelleri tarafından takip edilen Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi her yıl İstanbul Hilton'da gerçekleştiriliyor.
 
2016 yılında 16 bin 478 sektör temsilcisi, yatırımcı ve profesyonelleri ile buluştuğu Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi, geçen yıl 4 bin metrekarelik alanda 55 Türk, 14 Körfez, 2 İngiliz ve 2 Amerika firmasına ev sahipliği yapmıştı.
17-04-2012
Bu haber toplam 40578 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?