En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 19:14
TÜROB: Günlük kiralık evler işyeri açma ruhsatına tabi tutulsun

TÜROB: Günlük kiralık evler işyeri açma ruhsatına tabi tutulsun

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) günlük kiralık evlere ilişkin raporunu güncellediğini açıklayarak bu tür evlerin haksız rekabet, komşuluk hakları ve güvenlik açısından iş yeri açma ruhsatına tabi tutulması gerektiğini belirtti..

 

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından yapılan açıklamada,  günlük kayıt dışı olarak kiralanan bu sebeple de hem sektörün hem de devletin maddi - manevi zarar görmesine neden olan evlerin yasal statüye kavuşturulması amacıyla başlatılan çalışmaların hızlandırıldığı bildirildi.
 
TÜROB'un açıklamasında, günlük kayıt dışı kiralamayla ilgili raporunu güncellediğinden bahsedilirken söz konusu raporun  Başbakan Binali Yıldırım'ın yanı sıra, İçişleri, Maliye ile Kültür ve Turizm Bakanlıklarına, İstanbul Valiliğine iletildiği belirtildi.
 
Açıklamada, günlük kiralanan evlerin ağırlıklı olarak terör örgütleri ve kanun dışı kişiler tarafından kullanıldığı bu sebeple de  güvenlik için büyük riskler barındırdığı ifade edildi. Turizm sektörünün günlük kiralık evler sebebiyle maddi kayıpların yanı sıra büyük bir haksız rekabet ile karşı karşıya kaldığına da vurgu yapılan açıklamada,  bu tip yerlerde sağlık, hijyen, güvenlik, ekonomi ve benzeri açılardan yaşanacak olumsuzlukların önüne geçilemeyeceğin altı çizildi.
 
Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda, ABD gibi ülkelerde bu tip faaliyetlerin devlet otoriteleri tarafından özellikle kayıt içine alınarak kontrol altında tutulduğunun belirtildiği açıklamada, günlük/kısa süreli bu konaklama sağlama/kiralama faaliyetleri sebebiyle her yıl yüksek miktarda vergi kaybı oluştuğu vurgulandı.
 
Söz konusu evlerin aslen imar planlarında konut bölgelerinde bulunduğu ve tapu kayıtlarında da "mesken" olarak gözüktüğü belirtilen açıklamada, haksız rekabet, komşuluk hakları ve güvenlik  açısından bugüne kadar yaşanan sayısız olayın önüne geçilebilmesi için borçlar kanununda düzenlemeye gidilerek kira sürelerinin belirlenmesi, 3ç aydan kısa süreli kiralamaların ticari faaliyet sayılıp iş yeri açma ruhsatına tabi tutulması gerektiği ifade edildi.
 
 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Günlük Kiralama Yaptığını Bildirmeyen Emlakçıya 10 Bin TL Ceza


Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde bir daireyi günlük olarak kiraya veren ve bunu bildirmeyen emlakçıya 10 bin lira idari para cezası uygulandı..

 

Muğla'nın Marmaris İlçesi'ndeki bir daireyi Geçici İkamet Yerleri Kimlik Bildirme (GİLKİMBİL) sistemine kayıt ettirmeden günübirlik olarak kiraya verdiği tespit edilen bir emlak firmasına 10 bin 383 lira para cezası uygulandı.
 
Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü, Siteler Mahallesi 203 numarada bulunan dairenin GİLKİMBİL sistemine kayıt edilmeden günübirlik olarak kiraya verildiğini tespit ederek kiralama işlemini yapan ADM Emlak'ın sahibi Adem Batmaz'a 10 bin 383 lira ceza kesti.
 
ADM Emlak sahibi Adem Batmaz ise sorunun kendisi ile ilgili olmadığını, mal sahibi Erol Çardak'ın söz konusu sisteme kayıtlı olması gerektiğini, ellerinde bunun gibi 70 daiere olduğunu ve sisteme kayıt olma yükümlülüğünün kendisinin değil mal sahibinin olduğunu ileri sürdü.
 
20-06-2016
Bu haber toplam 0 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?