En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 17.03.2018 08:07
Türkiye'de En Büyük 2B Arazisi Ümraniye'de

Türkiye'de En Büyük 2B Arazisi Ümraniye'de

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, Türkiye'deki en büyük 2b arazisinin Ümraniye'de olduğunu söyledi.
Ümraniye  ilçesine bağlı Kazımkarabekir, Hekimbaşı ve İnkılap Mahalleleri'nde son alınan kararla kentsel dönüşüme geçilmesi, kafalarda soru işaretlerini artırınca devreye Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar  girdi.Kentsel dönüşüm bilgilendirme toplantıları ile vatandaşla doğrudan karşı karşıya gelme kararı alan Bakan Bayraktar, ilk bilgilendirme toplantısına ise Ümraniye'den start verdi. Ümraniye'de 3 mahallenin sakinleriyle bir araya gelen Bakan Bayraktar, amaçlarının herkesi mutlu edecek birmodel oluşturmak olduğunu belirterek, vatandaşa "Devlet sizin yanınızda... 2B arazileri birilerine peşkeş çekilmeyecek" dedi.
 
Sosyal devlet vurgusu
Bugün gazetesinin haberinegöre; bugüne kadar birçok il ve ilçede kentsel dönüşüm çalışmaları gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Bayraktar, "Kentsel dönüşüm gerçekleştirdiğimiz hiçbir il ve ilçede vatandaşımızı mağdur etmedik. Sosyal devlet, fakirin fukaranın, gecekondununmalını zengine peşkeş çekmez. Böyle bir şey olursa bunun cezası hapistir.Asla böyle bir şey olmaz içinizi ferah tutun" bilgisini verdi.
 
VATANDAŞI UYARDI
Kentsel dönüşüm bilgilendirme toplantısında vatandaşı uyarmayı da ihmal etmeyen Bakan Bayraktar, "Şimdi birileri gelip size bu araziyi bana sat , bak ben sana para veriyorum. Devlet bunu senin elinden alacak. Sen üstüne bir de para ödemek durumunda kalacaksın, gibi söylemlerle elinizden malınızı almaya kalkabilir. Bu konuda da uyanık olun. Biz kullandığınız 2B yerlerinin tapularını yüzde 30 indirim yapmak suretiyle vatandaşa 3 yıl vadeyle vereceğiz. 6 ayda bir taksitlerle. Eğer vatandaş derse ki ben peşin ödeyeceğim bu durumda da yüzde 20 daha indirim yapacağız. Böylece vatandaş kullandığı 2B arazisine değerinin yüzde 55'ini ödeyerek sahip olacak. Elinizdeki değeri ucuza almak isteyenlere karşı uyanık olun" dedi. Stok konuttan vazgeçildi Küçük parsel sahiplerinin de mağdur olmaması için stok konut yapma kararı aldıklarını ancak bundan vazgeçtiklerini dile getiren Bakan Bayraktar, "Aranızda küçük parsel sahipleri var. Bu araziler tek başına imar için yeterli değildi. Bunları çözmek için stok konut yapalım dedik, problemleri daha kolay çözeriz diye ama şimdi önce tapuları vereceğiz. Tapuları verdikten sonra bu konutları yapmayacağız, onları da daha sonra yapacağız'' diye konuştu.
 
Kentsel dönüşüm kendiliğinden olacak
Türkiye 'de en büyük 2B arazisinin Ümraniye'de olduğunu belirten Bakan Bayraktar, burada yaşayan vatandaşların tapularını aldıktan sonra kentsel dönüşümün kendiliğinden oluşacağını söyledi. Bayraktar, tapusu olan bölgeye inşaat firmalarının daha rahat gelip teklifte bulunduğunu, 2B arazisi olan yerlerin tapularının alınması durumunda vatandaşın elinin çok güçleneceğini kaydetti.
 
Peşin veren tapuyu alacak
Dünyanın her tarafında kentsel dönüşüm yapıldığını da belirten Bayraktar, "2B kapsamında Türkiye genelinde 400 hektar alan var. Ümraniye'de 2B olarak tespit edilen yerlerde önceliğimiz 2B arazisini kullananlara atmak. Yüzde 55'ini peşin ödeyenler bugüne kadar kullandıkları 2B arazilerinin sahibi olacak. Onlara tapularını vereceğiz. Niyetimiz herkesi kendi yaşadığı yerde barındırmak. Mağdur etmek değil" şeklinde konuştu.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Üsküdar Ümraniye Çekmeköy Sancaktepe Metrosu Bu Yıl Açılacak


Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı olan Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe Metro Hattı, bu yıl içinde tamamlanarak hizmete açılacak..

 

Yapım aşamasında olan Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe metrosu, bu yıl içinde tamamlanarak hizmete açılacak.
 
Tamamlandığında 126 vagonla hizmet verecek Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe Metro Hattı, Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy arası 24 dakikaya indirecek olup ayrıca  Sultanbeyli ve Taşdelen üzerinden Sabiha Gökçen Havalimanı'na kadar uzatıllarak heniş alanda kesintisiz ulaşım imkanı sağlayacak.
 
Öte yandan Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe Metro Hattı, Türkiye'nin sürücüsüz ilk metro hattı olarak planlanırken 1140 günde tamamlanacağı açıklanmış daha sonra ise tamamlanma süresi 506 gün uzatılmıştı.
 
26-01-2012
Bu haber toplam 11796 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?