En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İhaleler 05.03.2015 20:44
Toprak'ın Yalısı 46 Milyon Liraya Satıldı

Toprak'ın Yalısı 46 Milyon Liraya Satıldı

Toprak Holding'e ait İşkodralı Tahir Paşa Yalısı ve arsasını Türkiye Ekonomi Bankası ortaklarından Çolakoğlu ailesine 46 milyon liraya satıldı..
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 45 milyon TL muhammen bedelle satışa sunulan Halis Toprak'tan devraldığı Beykoz Paşabahçe'deki 7 bin 639 metrekarelik yalı arsasının ihalesi 5 Haziran'da gerçekleştirildi.
 
İki büyük firmanın katıldığı ihalede, TEB'in ortaklarından Çolakoğlu ailesi, 46 milyon TL'ye yalıyı ve arsasını satın aldı. Saip Molla Caddesi'nde yer alan İşkodralı Tahir Paşa Yalısı 47.5 metre boyuyla Boğaz'ın en uzun rıhtımlı yalıları arasında yer alıyor. Andonaki Yalıları ile Tevfik Paşa Yalısı arasında kalan yalı, bin 800 metrekarelik taban oturumuyla da en büyük olma özelliğine sahip. Arsada biri 2 katlı diğerleri tek katlı metruk durumda 4 adet yapı ve 100'ün üzerinde ağaç bulunuyor. Mimar Erol Sevimlisoy'un, yalının eski resimlerinden röleve projelerini çizdiği ve Anıtlar Kurulu'na tescilini yaptırdığı kaydediliyor. Halen harap durumdaki yalının, 1938'de çıkartılan bina vergisinden kurtulmak isteyen mirasçıları tarafından yıkıldığı belirtiliyor. 
 
BİR HASTA AYAĞA KALKACAK 
 
Bosforce Yönetici Ortağı Ulvi Özcan, İşkodralı Tahir Paşa Yalısı'nın büyüklüğü, tarihi kimliği, bahçedeki ağaçların çeşitliliği gibi nedenlerle çok bilinen bir yalı olduğunun altını çizdi. Özcan, "Tekrar yapılmasıyla Boğaziçi bir hastasını daha ayağa kaldırmış olacak. Yalının otel ve kongre merkezi gibi ticari fonksiyonlarla kullanılması halinde maksimum verimliğin yakalanabileceğini düşünüyorum" diye konuştu. 
 
AİLE YALILARI 6'LADI
 
Çolakoğlu Ailesi bu yalıyla birlikte Boğaz'daki mülk sayısını altıya çıkardı. Kuruçeşme'de Hotel Les Ottomans'ın 20 metre yanındaki arsada iki yalı inşaatı bulunuyor. Yalılardan birinin Hasan Çolakoğlu'nun oğlu Haydar Nuri Çolakoğlu, diğerinin de yeğeni Çolakoğlu Metalurji'nin veliahtı Faruk Mehmet Çolakoğlu'na ait olduğu biliniyor. Müflis İşadamı Orhan Aslıtürk'e aitken, İstanbul 3. İflas Müdürlüğü'nün geçen yıl satışa çıkardığı Zarifi Mustafa Paşa Yalısı'nın haremlik bölümünü de 25 milyon TL bedelle Çolakoğlu Ailesi satın almıştı. Kandilli'de bulunan M. Fazıl Paşa Yalısı ve Hadi Semi Bey Yalısı da ailenin yalıları arasında bulunuyor.
 
 
Haber: Seda Tabak / Sabah
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TMSF'nin El Koyduğu Bank Asya'nın Gayrimenkulleri Satışta


TMSF tarafından 3 Şubat gecesi yüzde 63'lük bölümüne el konulan Bank Asya'nın sahip olduğu milyonlarca liralık gayrimenkul satışa çıktı..

 

TMSF tarafından 3 Şubat  2015 tarihinde gece saatlerinde yüzde 63'lük kısmına el konulan Bank Asya'nın İstanbul'un değerli bölgelerinde yer alan yüksek bedelli ev,arsa ve ticari birimlerinin satışında nasıl bir yöntem uygulanacağı merak edilirken, bankanın pek çok gayrimenkulü alıcı bekliyor.
 
Markalı konut projelerinde de konut ve ticati birimlerinin bulunduğu Bank Asya, taşınmazların satışında açık artırma yöntemini uyguluyordu.
 
Ban Asya'nın satışta olan gayrimenkullerinden birkaçı şu şekilde:
- Esenyurt Star Towers'ta 3+1 ev 450 bin lira,
- Sancaktepe Simplicity'de 2+1 ev 320 bin lira,
- Ispartakule Bir İstanbul Evleri'nde 1+1 daire 195 bin lira,
- 695 metrekare arsa üzerinde inşa edilen ve 1400 metrekare kapalı alana sahip iş merkezi ise 2 milyon 395 bin lira,
- Beykoz'da bulunan arsa 800 bin lira,
- İzmir'in Gaziemir 'de bulunan iş merkezi 13 milyon lira,
- Manisa'da bulunan fabrika 9 milyon liraya alıcı bekliyor.
 
02-07-2013
Bu haber toplam 4578 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?