En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İhaleler 21.12.2014 22:12
Toprak'ın Yalısı 46 Milyon Liraya Satıldı

Toprak'ın Yalısı 46 Milyon Liraya Satıldı

Toprak Holding'e ait İşkodralı Tahir Paşa Yalısı ve arsasını Türkiye Ekonomi Bankası ortaklarından Çolakoğlu ailesine 46 milyon liraya satıldı..
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 45 milyon TL muhammen bedelle satışa sunulan Halis Toprak'tan devraldığı Beykoz Paşabahçe'deki 7 bin 639 metrekarelik yalı arsasının ihalesi 5 Haziran'da gerçekleştirildi.
 
İki büyük firmanın katıldığı ihalede, TEB'in ortaklarından Çolakoğlu ailesi, 46 milyon TL'ye yalıyı ve arsasını satın aldı. Saip Molla Caddesi'nde yer alan İşkodralı Tahir Paşa Yalısı 47.5 metre boyuyla Boğaz'ın en uzun rıhtımlı yalıları arasında yer alıyor. Andonaki Yalıları ile Tevfik Paşa Yalısı arasında kalan yalı, bin 800 metrekarelik taban oturumuyla da en büyük olma özelliğine sahip. Arsada biri 2 katlı diğerleri tek katlı metruk durumda 4 adet yapı ve 100'ün üzerinde ağaç bulunuyor. Mimar Erol Sevimlisoy'un, yalının eski resimlerinden röleve projelerini çizdiği ve Anıtlar Kurulu'na tescilini yaptırdığı kaydediliyor. Halen harap durumdaki yalının, 1938'de çıkartılan bina vergisinden kurtulmak isteyen mirasçıları tarafından yıkıldığı belirtiliyor. 
 
BİR HASTA AYAĞA KALKACAK 
 
Bosforce Yönetici Ortağı Ulvi Özcan, İşkodralı Tahir Paşa Yalısı'nın büyüklüğü, tarihi kimliği, bahçedeki ağaçların çeşitliliği gibi nedenlerle çok bilinen bir yalı olduğunun altını çizdi. Özcan, "Tekrar yapılmasıyla Boğaziçi bir hastasını daha ayağa kaldırmış olacak. Yalının otel ve kongre merkezi gibi ticari fonksiyonlarla kullanılması halinde maksimum verimliğin yakalanabileceğini düşünüyorum" diye konuştu. 
 
AİLE YALILARI 6'LADI
 
Çolakoğlu Ailesi bu yalıyla birlikte Boğaz'daki mülk sayısını altıya çıkardı. Kuruçeşme'de Hotel Les Ottomans'ın 20 metre yanındaki arsada iki yalı inşaatı bulunuyor. Yalılardan birinin Hasan Çolakoğlu'nun oğlu Haydar Nuri Çolakoğlu, diğerinin de yeğeni Çolakoğlu Metalurji'nin veliahtı Faruk Mehmet Çolakoğlu'na ait olduğu biliniyor. Müflis İşadamı Orhan Aslıtürk'e aitken, İstanbul 3. İflas Müdürlüğü'nün geçen yıl satışa çıkardığı Zarifi Mustafa Paşa Yalısı'nın haremlik bölümünü de 25 milyon TL bedelle Çolakoğlu Ailesi satın almıştı. Kandilli'de bulunan M. Fazıl Paşa Yalısı ve Hadi Semi Bey Yalısı da ailenin yalıları arasında bulunuyor.
 
 
Haber: Seda Tabak / Sabah
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TMSF, 10 Gayrimenkulü 9 Milyon Liraya Satıyor


Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), 8 ilde bulunan toplam 10 taşınmazı 5 Kasım tarihinde toplam 9 milyon lira fiyatla satışa çıkaracak..

 

 
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Antalya Kemer, Sakarya Sapanca, Kırklareli Lüleburgaz, İstanbul Avcılar, Giresun Bulancak, Giresun Piraziz, İstanbul Beşiktaş, İzmir Çeşme il ve ilçelerinde  bulunan 10 adet gayrimenkulü 5 Kasım 2014 tarihinde saat 15.30 ile 15.56 arasında TMSF Esentepe binasında gerçekleştirilecek ihale ile satışa çıkaracağını duyurdu.
 
Toplamda 9 milyon 23 bin 238 lira bedelle satışa açılacak olan gayrimenkullerin fiyatları 15 bin lira ile 4 milyon 360 bin lira arasında değişiyor.
 
Satılşa konu olan taşınmazlara alıcı çıkmamaıs halinde ihale 12 Aralık 2014 günü aynı saatte tekrarlanacak.
 
İhale ayrıntılarına ulaşmak için TIKLAYINIZ
02-07-2013
Bu haber toplam 3678 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?