En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 07:45
TOKİ'nin Tartışmalı Çeşme Planları Askıya Çıktı

TOKİ'nin Tartışmalı Çeşme Planları Askıya Çıktı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Çeşme'de hayata geçirmeyi planladığı toplu konut projesi ile ilgili imar düzenlemesini askıya çıkardı..
TOKİ’nin Çeşme’de yapmayı planladığı ancak büyük tepki çeken toplu konut projesiyle ilgili imar düzenlemesi askıya çıktı.
 
Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü, Çeşme Reisdere’de TOKİ Başkanlığı’na ait 430 dönümlük alanın imar planlarını askıya çıkardı. 5 Temmuz’a kadar askıda kalacak 1/5 bin ölçekli ilave nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli ilave uygulama imar planı teklifine ilk tepki Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu’ndan geldi. Planlara itiraz için başvuracaklarını ve dava açacaklarını açıklayan Tütüncüoğlu, “Bu plan ile Çeşme’ye uydukent yapmanın yolu açılıyor. Toplu konut projesi ilçenin turizmine büyük darbe vurur” dedi.
 
Dava açacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı imar planı ile Reisdere’de TOKİ’ye ait 430 dönümlük alanın imar yoğunluğunun 0.25′den 1.25′e çıkarıldığını belirten Tütüncüoğlu, plana konu alanda bin 128 adet dairenin yapılmasının planlandığı, bu şekilde Çeşme’ye bağlı 13 bin nüfuslu bir uydukent oluşturulmak istendiğini söyledi. Çeşme’de toplu konut istemediklerini dile getiren Tütüncüoğlu, “Büyük kentlerde nasıl yasadışı işlerin yapıldığı gettolar oluşmuşsa, TOKİ projesi ile Çeşme’de de aynı sıkıntı yaşanacak. Kuşadası’nın hali ortada. Bir turizm beldesiyken betonlaştı. Davalar hala devam ediyor. Oysa Çeşme, turizmin parlayan yıldızı. Bu proje gerçekleşirse ilçemiz değer kaybeder. Bu nedenle imar planına itiraz edeceğiz. Ayrıca planların iptali için dava açacağız” dedi.
 
‘Başbakan da karşı’
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da yüksek bina istemediğini hatırlatan Tütüncüoğlu, “Başbakanımız İstanbul’un silüetinin bozulmasına karşı çıktı. Yüksek katlı binaları yapanları tarihin de, Allah’ın da affetmeyeceğini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da geçtiğimiz günlerde İzmir’de yaptığı ziyarette Çeşme’de konut değil, iki katlı villaların yapılacağını söyledi. Hem Başbakan’ın hem bakanın açıklamalarına rağmen bakanlık bürokratları mı bu imar planlarını değiştirmek istiyor? Biz süreci sonuna kadar takip edeceğiz. Çeşme’nin yok olmaması için gereğini yapacağız” diye konuştu
 
 
Kaynak : Yeni Asır

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ Bitlis Merkez Konutları Satışa Çıktı


TOKİ, Bitlis Merkez Toplu Konut Uygulaması kapsamında Bitlis'te inşa edeceği 83 adet konut için başvuru sürecini başlattı..

 

 
 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından 83 adet konut olarak hayata geçirilecek olan TOKİ tarafından Bitlis Merkez Toplu Konut Uygulaması için başvuru tarihleri 6 Mart 2017 ile 30 Haziran 2017 arası olarak duyuruldu.
 
Proje kapsamında satışa açılan 3+1 dairelerin fiyatları 135 bin 92 lira ile  165 bin 831 lira arasında değişirken alıcıların gayrimenkulün fiili tesliminden önce teslim süresi içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkı bulunuyor.
 
,
 
14-06-2013
Bu haber toplam 3033 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?