En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 20.03.2018 16:00
Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın Gökdeleni Uçus Alanından Dolayı Durduruldu

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın Gökdeleni Uçus Alanından Dolayı Durduruldu

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın gökdeleni, askerin hava sahasına takıldı. Bakanlığın, yıllardır kullanılan ve ihtiyacı karşılamakta yetersiz kalan Kızılay bölgesindeki tarihi hizmet binasını, kent merkezi dışında yapılacak yeni bir binaya taşıma kararı aldı.
Bu kapsamda 2007'de proje geliştiren Bakanlık, yeni binanın yapımı için TOKİ ile anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre, Bakanlığın Eskişehir yolu 9. km Lodumlu mevkiindeki yerleşkesinde TOKİ tarafından 26 katlı, 45 bin metrekarelik yeni bir hizmet binası ve 5 bin metrekarelik sosyal tesis inşa edilecekti. Tarım Bakanlığı ise TOKİ'nin bu hizmetine karşılık, İstanbul Yolu Yenimahalle kampusundaki Bakanlık arazisini TOKİ'ye devredecekti. TOKİ de kendisine devredilecek arazide, bin civarında lüks konut yaparak satışa çıkaracaktı.

RUHSATSIZ BAŞLADI

Anlaşma uyarınca harekete geçen TOKİ, kendisine tanınan yasal yetkiyi kullanarak 'ruhsat işlemlerini daha sonra tamamlamak' şartıyla ruhsat almadan Tarım Bakanlığı Hizmet Binası'nın inşaatını başlattı. Hızla ilerleyen inşaat kısa sürede 7. kata ulaştı. Bu süreçte ruhsat almak için Çankaya Belediyesi'ne başvuran TOKİ, belediyeden gelen yanıtla adeta şok yaşadı. Yanıtta, 26 katlı Tarım Bakanlığı hizmet binasının, aynı bölgede bulunan Güvercinlik Askeri Havalimanı için tehlike oluşturacağı ifade edildi

.KOMUTANLIKTAN RET

Tarım Bakanlığı'nın 26 katlı binasına ruhsat vermeyen Çankaya Belediyesi, inşaatın askeri eğitim uçuş sahası çevresinde bulunması nedeniyle 4. Kolordu Komutanlığı'ndan görüş alındığını ve buradan gelen 'hava sahası güvenliği için tehlike oluşturur' görüş üzerine, ruhsat iznini uygun görülmediğini belirtti. Belediyenin ret kararında, 26 katlı bir binanın deniz seviyesine göre 977 metre yüksekliğe tekabül edeceği, bölgede inşa edilecek binaların 'mania hattı' nedeniyle deniz seviyesine göre 916 metreye tekabül eden 13 kattan daha yüksek olamayacağı da vurgulandı.

YIKILACAK MI

Tarım Bakanlığı ve TOKİ, askeri hava sahasına takılan ve bu nedenle durdurulan inşaatın devamı için formül arayışına girdi. 4. Kolordu Komutanlığı'ndan gelen görüş üzerine durdurulan inşaatın, bölgede eğitim uçuşu yapan helikopter ve küçük uçaklar için taşıdığı risk, AKŞAM'ın objektifine de takıldı. Binanın fotoğraflarını çeken AKŞAM muhabirleri, durdurulan inşaatla eğitim uçuşu yapan bir helikopteri aynı karede görüntülediler.
Volkan YANARDAĞ
Akşam
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓
04-09-2009
Bu haber toplam 4623 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?