En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 17.03.2018 14:38
Sulukule Evlerine 2 Kat Borç Şoku

Sulukule Evlerine 2 Kat Borç Şoku

Sulukule'de hak sahibi olmayı başarabilen 50 aile, borçlarının ikiye katlanacağını öğrenince ne yapacağını şaşırdı..

 

Tartışmalı Sulukule projesinden kura çekimi sonucunda ev salmayı başarabilen 50 aile borçlarının metrekare başına 1250 liradan 2500 liraya çıkacağı haberi ile sarsıldı..
 
Beş yıl önce evleri yıkıldı, tapularını 'eski mahallede yepyeni bir ev' beklentisiyle TOKİ'ye devrettiler. Sonra ön sözleşmeler imzalandı: Herkese istediği dairenin metrekaresi soruldu, bu evlerin yaklaşık bedeli metrekare başına 1250 liradan hesaplanarak sözleşmeye yazıldı. Evi yıkılan 900 hissedardan yeni projeye talip olanların sayısı 50 aileyi geçmiyordu. Projeye dışarıdan giren birçok ünlü isim basında geniş yer buldu. Sonunda Sulukuleli hak sahiplerine istedikleri büyüklükte ev verilmeyeceği ortaya çıktı, "Hangi evi alacağınız kurayla belirlenecek" dendi. Kura sonucunda birçok hak sahibine talep ettiğinden küçük daireler düştü. 
 
Hak sahipleri, şimdi de metrekare fiyatının 1250'den 2500 liraya çıktığını öğrendiklerini söylüyor. TOKİ ve Fatih Belediyesi'nden hâlâ net bir cevap alamadıklarını belirten hak sahipleri, yönlendirildikleri bankadan borçlarını teyit ettirdiklerini anlatarak "Amaçları aradan çekilerek bizi bir bankayla başbaşa bırakmak. Kimse sorumluluğun üzerine kalmasını istemiyor. Bu koşullarda hiçbirimiz sözleşmeyi imzalamayız" diyor. 
 
'Bunun neresi sosyal proje?' 
 
Geçtiğimiz hafta aldıkları haber üzerine bir araya gelen Sulukule Mülk Sahipleri Derneği üyeleri Fatih Belediyesi'ne tepkiliydi. Hak sahiplerinden Yaşar Tar "Amaç buranın insanını buradan çıkartmak" derken Güven Fışkın da "Zaten en fazla 100 kişi kaldık. Bunun neresi sosyal proje? 1.5 senedir envanter çalışması yapıyoruz diye bizi oyalıyorlar" diye isyan etti. Ayşe Ay da, "Mülk sahiplerinin sözleşme imzalamaması onların işine gelecek. Kendilerine kalan evleri çok daha yüksek fiyatlardan satışa çıkaracaklar. TOKİ'den bu fiyatlara arsası kendinden yepyeni evler alabilirdik. Bizden aldıkları arsaya yaptıklar dev otelin masrafını bizden mi çıkartıyorlar?" diye konuştu. 
 
Tek geliri 875 liralık emekli maaşı olan 68 yaşındaki İsmail Gani, yıkılan üç katlı evlerinde oğlu ve kiracılarıyla yaşarken "Ne kira ödüyorduk, ne de tek kuruş borcumuz vardı" dedi. Gani'ye kurada çıkan 3 daire için borcu bu koşullarda 200 bin liradan 400 bin liraya çıkacak. Bu da ayda 2 bin liranın üzerinde taksit ödemesi demek. Hak sahipleri toplu bir karar alarak sözleşmeleri bu şartlarda imzalamayacaklarını duyurdu. 
 
TOKİ: 'En büyük hata sözleşmede fiyat belirtmemizdi' 
 
Hak sahibi sıfatıyla aradığımız TOKİ'den bir yetkili fiyatların netleşmediğini belirterek "Sözleşmenizde yazan fiyatla aynı olmayacak, maliyetler ilk başta yapılan hesabın yaklaşık iki katına çıktı. Orada önceden tahmin edilemeyen birtakım arkeolojik kazıların yapılması icap etti. Arsa kamulaştırma bedelleri de yüksek çıktı. Haliyle ilk başta tahmin edilen fiyat tutturulamadı ama ne kadar yükseleceği belli değil. Sözleşmelerde en büyük hata fiyat belirlememiz oldu. Hiçbir inşaatın fiyatını önceden tahmin edemezsiniz" diye konuştu. Yetkili, sözleşmelerin 14 Kasım'da imzalanacağı yönünde karar verildiğini ancak bunun tekrar ertelenebileceğini belirterek "Sözleşme tarihi tekrar ertelenmezse fiyatlar o gün belli olur" dedi. Bu bilgiler üzerine TOKİ'yi bu kez Radikal adına aradık. TOKİ'yi bir kez Radikal adına aradık. Ancak TOKİ'den de Fatih Belediyesi'nden de sorularımıza yanıt gelmedi. 
 
'Üniversiteli bile anlamaz' 
 
Tarlabaşı'nda yıkımla mücadele eden derneğin avukatı Barış Kaşka, Sulukule'de imzalanan sözleşmenin anlaşılması imkansız bir dilde yazıldığını anlatıyor: "İdare vatandaşın 2008 yılındaki taşınmazına biçtiği değeri sabit tutmuş ama yeni inşaatın bedelini ucu açık bırakmış. İdarenin değiştirme hakkı var. Ayrıca bu çok teknik bir sözleşme tipi. Bu sözleşmeyi üniversite tahsili görmüş bir kişinin bile anlamaması normal. şayet vatandaştan bugünkü piyasa değerleri ile ödeme istenirse bu hukuka aykırılık olur. İdare, ödeyebilecekleri adil bir bedele tapularını devretmeli, yoksa ev sahipleri yargıya gider."
 
Haber: Elif İnce / Radikal

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ, Şırnak Terör Mağdurları Konutlarına Başladı


Şırnak Belediyesine görevlendirilen Başkan Vekili Turan Bedirhanoğlu, TOKİ tarafıdnan terör mağdurları için 1.268 konut ve 116 iş yeri inşa edileceğini söyledi..

 

 
İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan kanun hükmünde kararname (KHK) ile Şırnak Belediyesine görevlendirilen Başkan Vekili Turan Bedirhanoğlu ve Çevre Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Cengiz Başer , teröre mağdurları için inşa edilecek olan konutların yapımına başlanan Gazi Caddesi'nde incelemelerde bulundu. Terör saldırılarında evleri ağır hasar gören vatandaşlar için Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından inşa edilmekte olan projede 1.268 konut ve 116 iş yeri bulunacak.
 
TOKİ'nin terör mağdurlarına yönelik toplu konut uygulamasının ilk etabında yer tesliminin yapıldığını belirten Bedirhanoğlu,  konutların 1 yılda tamamlanarak teslim edileceğini söyledi.
 
3,5 aylık bir süreç içinde 17 milyon lira içme suyu, 28 milyon lira kanalizasyon ihalesi, 105 milyonluk 105 kilometre sıcak asfalt ihalesi ile TOKİ'nin 1. etap ve 2. etap ihalelerinin tamamlandığını belirten Bedirhanoğlu, konut projesi kapsamında çalışmalara ise mevsim koşulları nedeniyle istedikleri kadar hızlı başlaymadıklarını söyledi.
 
 
 
12-11-2012
Bu haber toplam 3975 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?