En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 25.02.2018 05:40
Süleymaniye Külliyesi Restore Edililiyor

Süleymaniye Külliyesi Restore Edililiyor

Süleymaniye Külliyesi'nin restorasyonunu Suriye ile Atölye Mim Tasarım anıtsal yapıları değerlendiren restorasyon firmaları üstlendi
Hicaz yolu üzerinde, durak ve mola yeri olan, Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı yolcuların ekmek, yemek, su ve aynı zamanda hayvanlarının da ihtiyaçlarını ücretsiz karşılanan külliyenin yanında Süleymaniye Camisi, son Osmanlı padişahı Vahdettin ile Abdülmecid'in kızı Seniha Sultan'ın kabirleri yer alıyor. Restorasyon daha önce İtalyanlara verilince külliyenin, yaptıkları uygulamanın yanlış ve yapıya zarar verici olması nedeniyle Bu bir Osmanlı eseridir.

Biz Osmanlı eserlerinde uzmanız, masraflarını karşılayıp biz yaparız deyip Türk hükümeti karşı çıkıp müdahale etti.10. Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer zamanında protokolü yapılan Osmanlı eseri olan külliyenin, bizden sonraki nesillere sağlıklı bir şekilde iletilebilmesi için Türkiye'deki üniversitelerden de bilimsel destek alındı. Suriye ile Türkiye'den yetkili ve aralarında UNESCO temsilcisi Prof. Zeynep Ağunbay'ın da bulunduğu uzman teknik heyetlerince oluşturulmuş bir kurul tarafından incelenip uygun bulunursa, onay verilecek. Ve daha sonra da tahminen 2010 yılında uygulamasına geçilecek.

Yıldız ÇELİK
Cumhuriyet
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓
05-08-2009
Bu haber toplam 8265 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?