En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 22.02.2018 13:03
Sivriada'nın İmar Planları da Askıya Çıkarıldı

Sivriada'nın İmar Planları da Askıya Çıkarıldı

Demokrasi ve Özgürlük Adası projesi kapsamında Yassıada'nın ardından Sivriada'nın imar planları da askıya çıkarıldı..
Köpeklerin sürgün ve çaresizlik adası olarak bilinen Sivriada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Demokrasi ve Özgürlük Adası Projesi' olarak açıkladığı proje kapsamında Yassıada'nın ardından Sivriada'nın da imar planları askıya çıkarıldı.
 
Köpeklerin sürgün yeri olduğu için çaresizlik adası olarak tarihe geçen ve Hayırsız Ada olarak da adlandırılan Sivriada'nın kongre, fuar ve turizm merkezi olarak kısmi imara açılması için çalışmalar başlatıldı. Hedef burayı uluslararası etkinlik merkezi yapmak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imar planları onaylanan ada, Yassıada ile birlikte yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkarılacak. Bir ay yürürlükte kalacak imar planı, yürürlüğe girdikten sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ihaleye açılacak. İmar planında getirilen düzenlemelere göre adanın kıyı kesiminde turizm ve kültür tesisleri inşa edilecek. İnşaat emsali 0.40 olarak belirlenen imar planına göre, fuar, kongre merkezi, açık hava müzesi, amfitiyatro, sergi salonu, marina ve restoran inşa edilebilecek. 
 
YABANCILAR DA BEKLENİYOR 
 
Ticaret ve kültür fonksiyonlarının birlikte yürütüleceği proje, uluslararası katılımcıların ilgisini çekecek standartlara sahip olacak. 
 
SOKAK KÖPEKLERİNİN SÜRGÜN ADASI OLDU
 
Sultan II . Mahmud döneminde İngiliz Sefiri'ne saldıran sokak köpekler Şeyhülislam'ın 'itlaf günahtır' açıklamasıyla bu adaya sürgüne gönderildi. Ancak bunların laneti nedeniyle kötü şeyler yaşandığı söylentisi üzerine köpekler geri getirildi. Sultan Abdülaziz döneminde bir kez daha sürgün edilen köpekler, adaya götürüldükten sonra İstanbul'da büyük bir yangın çıktı. Köpeklerin aç ve çaresiz adaya terk edilmesinin uğursuzluk getirdiğine inanan halkın tepkisi nedeniyle yeniden geri getirildiler. Sokak köpekleri 1911'de bir kez daha sürgün edildi. İstanbul'daki 80 bin sokak köpeği toplanarak Sivriada'ya götürüldü.
 
Haber: Zeynel Yaman / Sabah

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Ağaoğlu'nun Avşa Adası'ndaki Villası Yandı


Ünlü iş adamı Ali Ağaoğlu ve kardeşi Hüseyin Ağaoğlu'na ait olan Balıkesir’in Avşa Adası’ndaki villa çıkan yangında küle döndü..

 

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu ve kardeşi Hüseyin Ağaoğlu’nun Balıkesir’in Avşa Adası’nda bulunan villasında yangın çıktı.
 
 
Yazlık villada çıkan yangına çok sayıda itfaiye ekibi müdahale ederken evin ahşap olması nedeniyle kısa süede büyüyen yangın villanın kullanılamaz hale gelmesine neden oldu.
 
 
Bölgeye yapılan gayrimenkul yatırımlarını izlemek için zaman zaman Avşa ile Marmara Adası’na giden ünlü iş adamı Ali Ağaoğlu ve kardeşi Hüseyin Ağaoğlu’nun villasında çıkan yangının sebebi ise henüz belirlenemedi.
03-07-2013
Bu haber toplam 3447 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?