En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 20.04.2018 00:27
Sivas'ta 500 Dönümlük Arazi İmara Açıldı

Sivas'ta 500 Dönümlük Arazi İmara Açıldı

Belediye Meclis Toplantısını dün akşam gerçekleştirdi. Toplantıda alınan eski fuar alanının imara açılmasının karara bağlanması Ak Partili Meclis Üyeleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Son 20 yıldır tartışılan eski fuar alanı dün resmen imara açıldı. Belediye Meclisi'nde alanla ilgili imar tadilatı görüşülerek BBP’li meclis üyelerinin oyları ile meclisten geçti.

Eski fuar alanı olarak bilenen yaklaşık 500 dönümlük alanda binden fazla hissedar bulunuyor. En büyük hisse ise 84 dönümle Sivas Belediyesi'ne ait. Milli Emlak Müdürlüğü'nün ise 16 dönümlük alanı bulunuyor. Yaklaşık bir yıldır hak sahipleri ile görüşerek pazarlık yapan Belediye teknik heyeti en küçüğü 500 metre kare olan parseller üzerinden anlaşma sağladı. Alanda inşaat yoğunluğu 1.5 olarak belirlendi.

Belediye Meclisi onayladığı planla alanı konut ve ticaret alanına çevirdi. Yeni imar planında Belediyeye ait olan 84 dönümlük alan Belediye hizmet alanları ve yeşil alan olarak gösterildi. Şehirler arası Oto Terminalinin yanına 27 dönümlük bir AVM alanı ayrıldı. Yeni imar planı eğer itirazlardan ve hukuk sürecinden geçerek uygulamaya girerse o bölgede bulunan Şehirler arası Oto Terminali, Halk Otobüsleri kooperatifi, Devlet Malzeme Ofisi ve İtfaiye binası Belediye tarafından yıkılarak aynı bölgeye yeniden yapılacak.

Bu şekilde teknik ayrıntılar içeren imar tadilatı meclis üyelerine sinevizyon eşliğinde anlatıldı. Sunumun ardından Belediye Başkanı Doğan Ürgüp imar tadilatının gerekçelerini anlattı.

Ürgüp yaptığı konuşmada kamuoyundan gelen itirazlara değinerek, “Bazıları o bölgenin yeşil alan olarak kalmasını istiyor. Bende temelde bu fikre uzak değilim ancak o bölgede çok sayıda hissedar var. Onların hakkını kamulaştırmaya kalktığımızda ise en az 60 milyonluk bir külfet geliyor, bizimde bu gücümüz yok bu nedenle orasının imara açılması en uygun olanı” dedi.

Başkan Ürgüp’ün konuşmasının ardında söz alan AK Partili meclis üyeleri Abdürrahim Ceyhan, Bünyamin Çoban ve Naci Süha söz alarak teknik itirazlarını dile getirdi.

Ceyhan ve Çoban Belediyenin yeni bir imar revizyon planı çalışması olduğunu anımsatarak böyle bir ortamda 500 dönüm gibi büyük bir alanda imar tadilatı yapmanın uygun olmadığını belirttiler.

Naci Süha ise tadilata planına teknik olarak itirazlarda bulundu. Süha, yolların çok dar belirlendiğine dikkat çekerek: “Şu anda o bölgede yaklaşık 2000 konut mevcut plana göre yeni yapılacak 1500 konut ve AVM ile birlikte orası çıkmaz bir hal alacak oraya ortalama günde 5000 araçlık bir trafik seyrü seferi lazım ayırdığınız yollar bunu kaldırmaz” dedi.

Konuşmaların ardından imar tadilatı meclis üyelerini oylarına sunuldu. Tadilata BBP’li üyeler blok olarak evet derken AK Partili üyeler yine blok olarak hayır dedi. Tadilat oy çokluğu ile kabul edildi.

İmar tadilatı önümüzdeki hafta itibari ile askıya çıkacak. Bir aylık askı sürecinde itirazlar yapılabilecek.

Mimarlar Odası alınan Kararı kendi içerisinde görüşerek bir yol haritası belirleyecek,Bir aylık askı sürecinin bitmesinin ardından belediyeye itiraz edecek olan oda kararın olumsuz çıkması halinde konuyu bölge idare mahkemesine taşıyacak.Eğer mahkemeden yürütmenin durdurulması yönünde bir karar çıkmaz ise bölge 2011 yılının baharından itibaren imara açılmış olacak ve inşaatlar yükselecek.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ Sivas Merkez Yenimahalle Konutları İçin İmzalar Atıldı


TOKİ Sivas Merkez Yenimahalle Konutları projesi kapsamında satışa açılan 40 adet konut için Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama süreci sona erdi..

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından Sivas Merkez Yenimahalle Toplu Konut Projesi kapsamında satışa sunulan toplam 40 adet konut için satış sözleşmesi imzalama süreci sona erdi.

 

TOKİ Sivas Merkez Yenimahalle Konutları kapsamında kullanım alanları brüt 116,35 metrekare olan C tipi 3+1 nitelikli 40 adet konu için Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme Kurası 10 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirilmişti.

 

Kura ile asil hak sahipleri belirlenen TOKİ Sivas Merkez Yenimahalle Konutları'nın Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama işlemleri ise 21 Ekim 2016 tarihinde sona erildi.

 

27-11-2010
Bu haber toplam 11679 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?