En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 20.02.2018 17:28
Silivri'de Konut Hamlesi Başlıyor

Silivri'de Konut Hamlesi Başlıyor

3. Havaalanının yapılacağı Silivri'de 5 bine yakın konut üretilebilecek bin dönümlük arazi belirlendi.

6 eski sanayi bölgesi de konut için ayrıldı. 2023 yılına kadar 900 bin konutun üretilebileceği Silivri kendisini başta konut olmak üzere yeni yatırımlara açıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın 3. havaalanının yapılacağını resmen açıkladığı Silivri yeni yatırımlara açılıyor. Silivri Belediyesi, 1/1000'lik imar planlarını yaparak askıya çıkardı. İlçe bu planlara paralel olarak başta konut olmak üzere yeni yatırımları kendisine çekecek. İlk etapta Stadyum bölgesinde 80 ada diye bilinen bin dönümlük araziye konut yapılabilecek. Arsada halen yapılaşma mevcut. Ancak kalan kısımlara 5 bine yakın konut yapmak mümkün.

6 yeni konut bölgesi

Ayrıca ilçede daha önce sanayi bölgesi olan 6 alan da konut ve ticari bölge ilan edildi. Bunlar Ortaköy, Selimpaşa, Kavaklı, Alipaşa, Kınalı ve Çanta bölgeleri. Önümüzdeki dönemin yıldızı parlayacak yerlerinin başında gelen Silivri, havaalanı beklentisiyle 3 yıldır ciddi yatırımlar çekti. Bölgede büyük grupların arazisi bulunuyor. Lojistik tesisi kurmayı planlayan Ulusoy ailesinin 350 dönüm arazisi bulunan ilçede, Beşler firması fabrika kurmaya hazırlanıyor. Kulislerde Fi-Yapı, İkia Grup ve Koçtaş'ın arazi aldığı, Mustafa Koç'un da Emlak Kredi Bankası'nın eskiden eğitim tesislerinin bulunduğu arazisini aldığı konuşuluyor. Hamoğlu Holding 200 dönümlük alanda konut ve ticaret merkezi kuracak.

Üniversiteler kampus kuruyor

Galatasaray kulübünün istediği Kavaklı'daki arazi Marmara Üniversitesi'ne tahsis edildi. Fenerbahçe'nin üniversite kurma niyeti olduğu biliniyor, kulübe Fenerköy'de bir üniversite kurması teklif edildi. Gümüşyaka'da İstanbul Aydın Üniversitesi'ne yer tahsis edildi. Kültür Üniversitesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi de bölgede kampus çalışmalarına başladı.

Nüfus1,5 milyon olacak

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, şu anda İstanbul'un en büyük ikinci ilçesi olan Silivri'e nüfusun 2023 yılında 1,5 milyon olacağına dikkat çekerek, bu nedenle kentin yerleşim konusunda 900 bin konutluk potansiyeli olduğunu, havaalanı, deniz limanı, 3.köprü gibi nedenlerle hızlı gelişen ilçede önümüzdeki yıllarda aile tipi konutlara daha fazla ihtiyaç olacağını söyledi. Işıklar "Silivri gelecekte Türkiye'nin belki de en büyük ilçesi olacak" dedi. Lojistikten bilişime tarımdan turizme kadar pek çok sektörün birbiriyiyle çelişmeden gelişeceği ender yerlerden birinin Silivri olduğuna dikkat çeken Işıklar, bu yönüyle kentin yeni yatırımları da çekmekte olduğunu ifade etti.

Bakırköy gibi olacak

İstanbul'un planlarında Silvri'nin Bakırköy'le aynı kefede değerlendirildiğine dikkat çeken Işıklar, "Dolayısıyla Bakırköy'de ne varsa Silivri'de de o olacak" yorumunu yaptı. 3. Havaalanı konusuna da değinen Işıklar, planlarda yerin Gazitepe köyü olarak göründüğünü ama bunun ilçede daha uygun başka yerlere kaydırılabileceğini söyledi. Işıklar "Gazitepe köyü 13 bin dönüm tarım arazisinin olduğu yer. Hepsi şahıs mülkiyetinde. Kamulaştırma için 1 milyar dolar gerekir. Hem tarımı hem maliyeti düşünerek örneğin Çatalca gibi daha uygun yerler bu amaçla kullanılabilir" diye konuştu.

Konut hamlesi başlayacak

Turyap Silivri temsilcisi Onur Sevimliay, Silivri'nin kimliğinin sanayiden ticaret ve hizmet kentine dönüştürüldüğünü, gelecekte artacak nüfus nedeniyle ilçenin yeni konut yatırımlarına ihtiyacı olacağını açıkladı. Sevimliay "Dolayısıyla yeni bölgeleri de düşünürsek burada ciddi ve çok hızlı bir toplu konut hamlesinin başlayacağını görmek mümkün" dedi. Silivri'yi parlatan tek gelişmenin 3. Havaalanı ve kentin değişen kimliği olmadığını, bununla birlikte Gümüşyaka'ya liman projesinin de gündemde olduğunu söyledi. Sevimliay, "Gümüşyaka gerçekleşirse, havaalanının 5 katı büyüklüğünde bir deniz limanı olacak Büyük tonajlı gemiler yanaşabilecek, ayrıca Çorlu'ya da lojistik köy yapılması planlanıyor. Çorlu, Çerkezköy, Tekirdağ birer aktarım noktası haline dönüştürülmek isteniyor" dedi.

Bölge cazibe merkezi oldu

Silivri Gazitepe'ye yapılacak havaalanı, Atatürk Havalimanı'nın birkaç katı büyüklüğünde olacak. 2023 yılına kadar yapılacak olan havalimanı 60 milyon yolcu kapasiteli olacak. Silivri dahilinde bulunan Kınalı kavşağı, aynı zamanda 3. Boğaz Köprüsü'nün çıkış noktalarından biri. Bütün bu unsurlardan dolayı bölge cazibe merkezi haline geldi. Silivri'nin 28 köyü var ama bunlardan özellikle beşinin üçüncü havalimanından olumlu etkilenmesi bekleniyor. Bunlar da Gazitepe, Alipaşa, Fenerköy, Ortaköy ve Kadıköy olarak sıralanıyor. Tarla vasfındaki arazilerin metrekaresi Kadıköy'de 20-90, Alipaşa ve Fenerköy'de 20-100, Kavaklı ve Ortaköy'de ise 50-150 lira arasında değişiyor.

Kaynak: Bugün


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Starlife Silivri'de Metrekaresi 6 Bin TL


Say Yapı imzası ile Silivri'de inşa edilmekte olan StarLife Silivri projesinde villa satışları metrekaresi 6 bin liradan başlayan fiyatlarla devam ediyor..

 

Say Yapı'nın 'kazançlı yatırım' vadeden projesi StarLife Silivri'de yaz-kış ikamete müsait, doğayla iç içe bir konumda  yükseliyor. Lüks ve müstakil bir hayat isteyenlere yönelik planlanan StarLife Silivri projesinde cazip vergi avantajı ve vade seçenekleri ile villa sahibi olunabiliyor.
 
80 dönümlük alan üzerinde 90 villa olarak yükselen ve sadece 10 villanın satışta olduğu StarLife Silivri projesinde villaların yanı sıra geniş yüzme havuzu, güneşlenme terası, tenis kortları, basketbol sahası, son teknolojiye sahip aletlerle donatılmış açık ve kapalı fitness salonları, Türk hamamı, sauna, Spa alanı, Cafe, Lounge ve çocuk oyun parkına sahip sosyal ve spor merkezi bulunuyor.
 
Kullanım alanları 300 - 350 - 440 metrekare kullanım alanlı ve 600 metrekare ile 1.350 metrekare arasında değişe  geniş bahçeli, müstakil 3 farklı villa seçeneği bulunan StarLife Silivri projesinde villa fiyatları 1,5 milyon TL-2,3 milyon TL arasında değişiyor. Tapuları hemen teslim edilen villaların özel otopark ve güvenlik sistemine sahip olduğu StarLife Silivri projesinde, villalar natamam veya full yapılı olarak teslim edilebiliyor.
 
 
05-12-2010
Bu haber toplam 11940 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?