En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 17.03.2018 16:23
Sel Felaketi Esenyurt Belediyesi'nin İmar Değiştirmesini Gündeme Getirdi

Sel Felaketi Esenyurt Belediyesi'nin İmar Değiştirmesini Gündeme Getirdi

380 evin su bastığı ilçede sel sorununa ilişkin tek cümle edilmezken, 16 maddelik imar değişikliği sessiz sedasız meclisten geçirildi.
Gündeme itiraz edilmedi.Türkiye, geçtiğimiz haftanın tamamını can kayıplarına yol açan sel afetiyle geçirdi. Selden geriye ölenlerin acısı ve selin nedenleri üzerine tartışmalar kaldı. Zarar gören ilçelerden biri de 380 konutun su altında kalan Esenyurt İlçesi'ydi. İlçenin içinden geçen Saadet Deresi hemen her yağışta taşarak baskınlara yol açmasına rağmen belediyenin bir gün sonra yaptığı meclis toplantısı oldukça dikkat çekiciydi. 10 Eylül günü gerçekleşen toplantının gündeminde 17 madde yer aldı. Bunlardan ilki 'Açılış ve İstiklal Marşı' iken geri kalan 16 maddenin tamamını imar planı tadilatıyla ilgiliydi. Meclis çoğunluğunu elinde bulunduran AKP, gündeme getirdiği değişikliklerinin tamamını oy çokluğuyla meclisten geçirdi. TAM SÖYLEYECEKTİK Kİ!

Bir yıl önce yapılan planların değiştirildiğini de belirten CHP'li Osman Savaş, şunları söyledi: 'Sel faciasını gündeme getirmek için söz isteyecektik. Ancak tam bu sırada başkan Necmi Kadıoğlu salondan hızla ayrıldı.  Beş aydır mecliste imar tadilatlarından başka bir şey görüşmüyoruz. Dere yatağında bulunan evlerle ilgili olarak hiçbir öneri getirilmiyor. Bir yıl önce plan tadilatı yapılan yerleri bir yıl sonra yeniden imar değişikliğiyle gündeme getiriyorlar. Biz de CHP olarak Esenyurt'ta imara açılan yerleri mahkemeye taşıyoruz. İmarda okul ve sağlık arazisi olarak görülen bölgeler değişiklikle konut alanına dönüştürülüyor' dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Emin Batmazoğlu ise, 'Bizim dere yataklarındaki yapılaşmayı meclise taşımamız imkansız. Orası İSKİ ve Büyükşehir Belediyesi'nin kontrolünde. Biz bunu gündeme getirsek bile herhangi bir şey yapamayız' dedi. CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, belediyelerin yapacakları imar değişikliğiyle ilgili hiçbir kurumdan izin almadığını belirterek, 'İstanbul ili deprem bölgesindedir, her şeyden önce tüm planlar açısından Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü'nün görüşünün alınması gerekir' dedi. YENİ CİNAYETLER OLMASIN

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Eyüp Muhçu ise şöyle konuştu: 'Planlar yasalara aykırı parsel bazında çok sayıda plan tadilatı yapılmış. Esenyurt'ta yaşayanlar rant anlayışıyla mağdur edilmemeli. Ayamama Deresi'ndeki rant cinayeti gündemdeyken, yeni cinayetlere yol açılmamalı.'

Ercan ÖZTÜRK-Akşam


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı'nın İhalesi 31 Mart'ta


Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı'nın ihalesi 31 Mart 2017 günü saat 10.00'da İBB Merter binasında yapılacak..

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB),  Ispartakule bölgesinden geçececek olan 18,5 kilometre uzukuğundaki Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı'nın inşaat ve elektromekanik işleri ihalesinin 31 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirileceğini açıkladı.
 
Toplam 11 duraktan meydana gelecek olan Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı,Mahmutbey'den yola çıkacak ve sırasıyla Bölge Parkı, Mehmet Akif, Halkalı&Atakent Toplu Konut, Tema, Hastane, Tahtakale, Ispartakule ve Bahçeşehir duraklarından geçerek Esenkent durağında son bulacak.
 
2019 yılı içerisinde hizmete alınması planlanan metro hattının yapım süresi 1080 takvim günü olarak belirlendi.
 
İstanbulluların hizmete girmesini büyük bir heyecanla beklediği metro hattının inşaat ve elektromekanik yapım işi ihalesi 31 Mart 2017 günü saat 10.00'da İBB Merter binasında gerçekleştirilecek.
26-03-2010
Bu haber toplam 16938 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?