En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 15:54
Satılık Ege Adaları!

Satılık Ege Adaları!

Yunanistan krizden kurtulmak için adalarını da satışa çıkardı.

İflastan kurtulmak için acilen gayrimenkul satmaya mecbur kalan Yunanistan, sınır bölgelerinde yabancıların gayrimenkul almasının önündeki engelleri kaldırdı. Dün parlamentoda oylanan yasa değişikliğiyle Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşı olmayan ve ülkenin “sınır bölgelerinde” gayrimenkul satın almak isteyenlerin Yunan Savunma Bakanlığı’ndan izin alma zorunluluğu kaldırıldı.

Bundan böyle uygulanacak yeni prosedüre göre sınır bölgesinde satılacak gayrimenkuller için onayı, oluşturulacak yerel heyetler verecek. Yunanistan’ın gayrimenkul alım-satımı ile ilgili yasaları, Türkiye’nin Ege kıyıları karşısındaki tüm adaları “sınır bölgesi” olarak tanımlıyor. Onikiadalar zinciri, Midilli, Sakız, Sisam bu kapsama giriyor. Girit adası da yasalara göre “sınır bölgesi” kapsamında. Ege’nin ortasındaki birkaç ada ve adacık da “sınır bölgesi” olarak tanımlanıyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve AB denetiminde Yunanistan’a verilmesi planlanan yeni 60 milyar euro ek kredi karşılığı Atina’nın süratle gayrimenkul satması ve KİT özelleştirmelerini tamamlaması şart koşuluyor.

Selanik de serbest
Gelişme Yunan medyasında “Müessesemiz açıldı, müşterileri bekliyoruz” yorumlarıyla yer aldı. Medya, yeni uygulama ile Savunma Bakanı’nın AB ülke vatandaşı olmayan ve gayrimenkul satın almak isteyen yabancılara “mesaj gönderdiğini” belirtti. Dün yabancılara gayrimenkul satışları ile ilgili 2 yeni uygulama daha oyladı. Buna göre, Selanik ve Halkidiki illeri bundan böyle “sınır bölgesi” sayılmayacak. Sahildeki gayrimenkuller için Deniz Kuvvetleri’nden izin alma zorunluluğu kaldırılacak, artık onayı Genelkurmay Başkanlığı verecek ancak, 1 ay içinde yanıt gelmezse, Genelkurmay onay vermiş sayılacak.

Limanlar da satılık
Bu arada, 2015 yılına kadar Yunan devletinin gayrimenkul ve “milli servet oluşturan işletmelerin” satışından 50 milyar euro gelir sağlaması IMF-AB ile Atina’nın son saatlerde yürüttüğü kritik müzakerelerde karara bağlanırken, bu çerçevede havaalanları ve limanlar da satışa çıkarılıyor.

Atina’da yapılan açıklamalara göre 2011 yılı içinde Atina Havaalanı’nın yüzde 21 hissesi satılacak.
Çeşitli şehirlerdeki onlarca havaalanının işletmesi de özel sektöre devredilecek.

Aynı plan, ülkenin en büyük limanları olan Pire, Selanik ve Patras’ın çoğunluk hisselerinin de satışını öngörüyor. Acil özelleştirmelerde ilk satışın gelecek aylarda Yunan Spor-Toto’su (Pro-Po) ile başlaması bekleniyor. Yunan PTT’sinin T’si telekomünikasyon şirketi OTE’nin devletin elinde bulunan yüzde 16’lık azınlık hisseleri de öncelikli özelleştirmeler arasında.

Türkiye 30 dönüme kadar izin veriyor
Türkiye’de de yabancıların gayrimenkul satın almasında belli sınırlamalar var. Ancak bunlar daha çok satın alınan mülkün kapladığı alanla ilgili. Buna göre Türkiye’yle karşılıklılık anlaşması olan ve bu anlaşmanın her iki ülkede de fiilen uygulandığı ülke vatandaşları, imar planı olan yerlerde konut ve işyeri edinebiliyor.
Gayrimenkul değerleme uzmanı Avukat Nermin Çiviciler, sınırlamaları şöyle özetledi: “Bir kişi bu şekilde 30 dönümden fazla taşınmaz mal edinemez. İkincisi, il ve ilçe bazında imarlı alanın en çok yüzde onuna kadar taşınmaz mal edinmeleri mümkündür. Diğer taraftan Bakanlar Kurulu yabancılar için ülkedeki belirlediği sınırlar içinde mal edinme yasağı koyabilir.”

Yabancı şirketler ise Türkiye’de ancak özel kanunların izin vermesi halinde taşınmaz mal edinebiliyor. Çiviciler, “Burada yabancı şirket ile yabancı sermayeli Türk şirketini birbirine karıştırmamak gerekir. Türkiye’de kurulu yabancı sermayeli şirketler Türk şirketidir ve hiçbir sınırlamaya tabi olmaksızın taşınmaz mal edinebilirler” dedi.

Karşılıklılık anlaşması
Türkiye ile karşılıklılık anlaşması olan ülkeler arasında ABD, Almanya, Arjantin, Belçika, Fransa, Gürcistan, Hollanda, İngiltere, İsveç, Kanada, Moldova, Norveç, Peru var.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Yunanistan'ın Kamu Taşınmazlarını Bir Fransız Satacak


Yunanistan'ın AB'ye olan borçlarını ödemesini hızlandırmak için hazırlanan program kapsamında Yunanistan kamu mallarının satışını bir Fransız gerçekleştirecek..

 

Yunanistan'ın Avrupa'ya olan borçlarını ödemesi için hazırlanan özelleştirme programının hızlandırılacağı bu kapsamda Yunanistan'da devlete ait olan malların satışının da IMF Başkanı Lagarde'ın eski sağ kolu ünlü Fransız Maliyeci Jacques Le Pape tarafından yapılacağı açıklandı. Söz konusu açıklamanın ardından Yunan halkı, bir Fransızın Yunanistan devletine ait olan taşınmazları satacak olmasına tepki gösterdi. 
 
Fransa Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkili tarafından yapılan açıklamaya göre, Yunanistan’da kamu varlıklarının satışının hızlandırıması amacıyla oluşturulacak yeni özelleştirme fonunun yönetim kurulu başkanlığı görevini bir Fransız üstlenecek olup  AB ile Yunanistan arasında yapılan 86 milyar euro büyüklüğündeki kurtarma programı kapsamında  Atina’nın kamu varlıklarının satışının gerçekleştirilebilmesi için bir özelleştirme fonu kurulacak.
 
 
03-06-2011
Bu haber toplam 14820 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?