En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 21.04.2018 06:40
Satılan Markalı Konutların Yüzde 4'ünü Yabancılar Aldı

Satılan Markalı Konutların Yüzde 4'ünü Yabancılar Aldı

REIDIN ve GYODER tarafından hazırlanan ‘Yeni Konut Fiyat Endeksi Şubat 2017’ sayısına göre, geçtiğimiz ay markalı konut projelerinde satışı gerçekleşen konutların yüzde 4'ü yabancılara satıldı..

 

REIDIN ve GYODER tarafından Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan ‘Yeni Konut Fiyat Endeksi Şubat 2017’ sayısına göre, geçtiğimiz Şubat ayında markalı konut projelerinde satışı gerçekleşen yeni konutlar aylık bazda yüzde 0,46; yıllık bazda ise yüzde 2,79 oranında artış kaydetti.
 
Son 16 ayın en hızlı stok erimesinin meydana geldiği söz konusu dönemde  markalı konut projelerinden yabancı yatırımcılara yapılan satış oranı bir önceki aya göre yüzde 1 artarak yüzde 4 seviyesine yükseldi. Başka bir ifadeyle markalı konutların yüzde 4'ü yabancılara satıldı. Bu satışlardaki artışta ise Türkiye’de yatırım yapan yabancılara ‘vatandaşlık hakkı’ verilmesiyle ilgili düzenlemenin yürürlüğe girmesinin etkili olduğu tahmin ediliyor.
 
Öte yandan Şubat ayında yabancılara satış oranı son 6 aylık ortalama olan yüzde 10'un altında kaldı.
 
 
 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ Denizli'de 18 Bin 332 Konut İnşa Edecek


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gelen talepler doğrultusunda 20 bin konut ihtiyacı odluğu belirlenen Denizli'de TOKİ tarafından 18 bin 32 adet konut inşa edileceğini söyledi..

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından 2 miyar liranın üzerinde bir yatırım yaplarak toplamda 18 bin 332 adet konut inşa edileceğini açıkladı.
 
Denizli'deki bir otelde TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile basın toplantısı düzenleyen Bakan Zeybekci, dar gelirli ailelerden gelen talepler üzerine uzun süredir TOKİ ile görüştüklerini elen talepler doğrultusunda 20 bine yakın bir konut ihtiyacı olduğunun belirlendiğini söyledi. 
 
Bu kapsamda Denizli ve ilçelerinde TOKİ imzası ile inşa edilecek olan18 bin 332 konutun 12 bin 500’ünün kent merkezinde konumlanacağını söyleyen Bakan Zeybekçi, ilave talep gelmesi halinde konut sayısının artabileceğini, ayrıca konutların büyük bir kısmının 2 oda 1 salon formunda olacağını belirtti.
 
 
 
15-03-2017
Bu haber toplam 0 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?