En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 25.04.2018 13:45
Şanlıurfa'da Tarım Arazileri İmara Açılıyor

Şanlıurfa'da Tarım Arazileri İmara Açılıyor

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanvekili Osman Baysal: "Yakın zamanda sulanacak bir karış tarım arazisi kalmayacak"
Güneydoğu Anadolu Projesi'nin tamamlanmasıyla birlikte hızla büyüyen Şanlıurfa’da, artan konut ihtiyacını karşılamak için imara açılan bölgelerin çoğunun tarım arazisi olması dikkat çekiyor.
Üç ay önce belediye meclisince reddedilen karar, tekrar görüşülüyor.
 
Şanlıurfa ili merkez ilçesi Dağeteği Köyü 422 parsel nolu taşınmazın 8 bin metrekare tarım arazisi üzerinde ‘Beton Santrali’ kurulması için Belediye Meclisi tekrar girişim başlattı.
 
Üç ay önce Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün, bu arazinin toplulaştırma projeleri açısından ‘tarım dışı kullanım izni verilmesi sakıncalıdır’ diye görüş bildirdiği; Ziraat Odası’nın ‘bu santralin başka bir yerde yapılması uygundur’ şeklinde karar verdiği; Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nden 2 defa alınan olumsuz görüş ve 'sakıncalıdır yazısı'na ayrıca Şanlıurfa Belediye Başkanlığı Encümen Kararı'na göre, plansız alanda ruhsatsız yapılan kaçak yapıdan dolayı 10 bin lira para cezası alınmasına rağmen, santralin kurulması için tekrar girişimlerin başlatıldığı öğrenildi. 3 ay önce olumsuz karar veren kurumların şimdi olumlu karar verdiği ileri sürülüyor.
 
Tarım arazilerinin yoğun olarak bulunduğu bölgeye kurulan beton santralinin çevresine verdiği zararı kim, nasıl açıklayacak?” diye soran Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanvekili Osman Baysal, birici sınıf tarım arazisinin imara açılmasına karşı çıktı.
 
Tarım arazisi kıyımı devam ederse, kısa bir zaman sonra sulanacak bir karış tarım arazisinin de kalmayacağını dile getiren Osman Baysal, “Çünkü birileri siyaseti, bürokratları, kendi statüsü ve konumunu kullanarak tarım arazilerini imara açtırıyor ve haksız kazançlar sağlıyor. Ortalarda dolaşan dedikodular ayyuka çıktı. Peki, bu duruma kim dur diyecek? Biz bunun hesabını sormazsak Allah bizden sorar. Herkes bu olumsuz durumu düzeltmek için çalışmalıdır.” dedi.
 
Dünya’da her şeyin kendisini yenileyebildiğini, ancak toprağın yenilenmesinin mümkün olmadığını ifade eden Baysal, “Bir santimetre toprak tabakasının oluşması için binlerce yıl beklemek gerekiyor, kaldı ki bizler toprağımızı kendi ellerimizle yok ediyoruz, konut yetmezmiş gibi bir de çevresine verdiği zararla bilinen 'Beton Santrali' kuruyoruz. Tarih, bu yanlışı yapanları asla affetmeyecektir.” şeklinde konuştu.
 
‘Topraklarımız, dedelerimizin mirası değil, torunlarımızın emanetidir’ vecizesini anımsatan Baysal, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Biz kimin toprağını kime veriyoruz. Eğer bu iddialar doğruysa kaybeden Şanlıurfa ve vatandaşlar olacak. Bütün bunlar ileride geri dönüşü olmayan pişmanlıkların yaşanmasına sebep olacaktır.”
 
Öte yandan, son günlerde Harran Üniversitesi karşısında 800 dönümlük tarım arazisinin daha imara açıldığı bildiriliyor.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Şanlıurfa Merkeze 1.700 Kişilik Şehir Hastanesi Yapılacak


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa'da katıldığı toplu açılış töreninde Şanlıurfa'nın merkezinde 1.700 kişi kapasiteli bir şehir hastanesi yapılacağını açıkladı..

 

Şanlıurfa'daki Rabia Meydanı'nda toplu açılış törenine katılan ve burada açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplam yatırım bedeli 600 milyon lirayı bulan 58 kalem eser ve hizmetin açılışını gerçekleştirdiğini ayrıca Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde 800 yataklı devlet hastanesinin de açıldığını söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 200 yataklı hastaneden Eyyübiye'deki 800 yataklı modern eğitim ve araştırma hastanesine geçtiklerini ayrıca Şanlıurfa'nın merkezinde bir de bin 700 yataklı bir şehir hastanesinin inşasına başlanacağını ve bu hastanenin de tahmini 2-3 yıl içinde tamamlanarak hizmete açılacağını belirtti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa'nın ilçelerinde çeşitli sağlık yatırımlarının yanı sıra 440 derslikli 20 ilkokul, ortaokul ve lise inşaatlarıının tamamlandığını,  Harran Üniversitesinde yapımları tamamlanan araştırma laboratuvarı, araştırma-geliştirme merkezinin kullanıma açıldığını, Kredi ve Yurtlar Kurumunun Osmanbey Kampüsü'nde bin kişilik, Birecik'te ise 300 kişilik iki ayrı öğrenci yurdunun da bugün hizmete açıldığını sözlerine ekledi.
10-01-2012
Bu haber toplam 7161 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?