En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 03.03.2015 14:42
Sakarya Erenler'de Kentsel Dönüşüm

Sakarya Erenler'de Kentsel Dönüşüm

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk'ü ziyaret eden Sakarya Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tanyel ve dernek üyeleri bölgede yapılacak dönüşüm çalışmalarına karşı olmadıklarını ancak kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmesi gerektiğini ifade etti..
 
Sakarya Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tanyel, Erenler ilçesinde Roman vatandaşların yaşadığı bölgede yapılması planlanan kentsel dönüşüm çalışmalarına karşı gelmeyi düşünmediklerini ancak kendilerine verilen sözlerin tutulması gerektiğini söyledi. 
 
Tanyel ve dernek yöneticileri Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk'ü ziyaret ederek, Roman vatandaşların yaşadığı bölgede yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin bilgi aldı. 
 
Kentsel dönüşüm çalışmalarını desteklediklerini belirten Tanyel, "Belediye başkanımızın vermiş olduğu sözlere inanıyoruz ve güveniyoruz. Bizlere gayet olumlu yaklaşılmıştır. Erenlerde Kentsel dönüşüme karşı gelme gibi bir düşüncemiz yok. Yeter ki bizlere verilen sözler tutulsun ve yerine getirilsin. Gelecek nesillerimizin daha sağlıklı mekanlarda yaşamaları toplumun tüm katmanları ile bütünleşmiş bir nesil oluşması açısından bizler Romanlar olarak kentsel dönüşümü destekliyoruz" diye konuştu. 
 
Erenler Belediye Başkanı Öztürk de değer tespit çalışmalarına başladıklarını anlattı.
 
Öztürk, şunları söyledi:
 
"Kentsel dönüşüm kapsamında sizlere gelen görevlilere isteklerinizi söyleyin onlara yardımcı olun. Sağlıklı nesiller için sağlam mekanlar yapabilmek adına daha yolun başında sayılırız ve sürekli sizlerle bir araya gelerek istek ve önerilerinizi dinliyoruz. Sizlerin istek ve önerileriniz doğrultusunda kimse mağdur edilmeden çeşitli alternatif seçenekler sunularak süreç devam edecek. Bu işi siyasi malzeme yapmaya çalışan provokatörlere inanmayın. Bizim kapımız sizlere her daim açık olmuştur bundan sonrada açık kalacaktır.
 
Roman kardeşlerimizin daha sağlıklı ve daha güzel mekanlarda yaşaması arzusundayız. Bölgemizdeki mevcut Roman kardeşlerimizin her türlü hakları bizlerde bakidir ancak son dönemlerde dışarıdan buraya hızla yerleşen olduğunu görüyoruz bunu şimdiden söyleyeyim sonradan gelip buraya yerleşenler kesinlikle hak sahibi olamayacak, bu sebeple yıllardır bu bölgede yaşamını sürdüren Roman kardeşlerimizin bu konuda bizlere yardımcı olmasını yeni göç ve yerleşimlere izin verilmemesini istiyorum." 
 
Kaynak: AA
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Esenler Kentsel Dönüşümü Konut Fiyatlarını 5 Kat Artırdı


Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiği ilçede metrekare birim fiyatlarının 5 kat arttığını söyledi..

 

Esenler Belediyesi, kentsel dönüşüm uygulanması gereken 100 bin konuttan 24 bine yakınını tamamlamak üzere. Kentsel dönüşümün yapılmakta olduğu bölgede dönüşüm önesi 1000 lira olan metrekare birim fiyatları ise 5000 liraya kadar yükselmiş vaziyette.
 
Kilometrekareye 70 bin insanın düştüğü Esenler, İstanbul'un en kalabalık ilçesi konumunda olup, bölgedeki yapı stoğunun büyük bir kısmı sağlıksız ve riskli yapılardan oluşuyor. Sosyal donatı ve yeşil alanların ise yok denecek kadar az olduğu ilçede bu sebeplerle uygulanmaya başlanan kentsel dönüşüm kapsmaında çalışmalar aralıksız devam eidyor.
 
İlçede bulunan sağlıksız 100 bin konuttan 24 bininin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Esenlerin dönüşüm sürecinde Türkiye'nin laboratuarı gibi olduğunu ve ilçedeki dönüşümün 5 yılık geçmişi olduğunu söyledi. 30 bin 89 bina ve 159 bin 869 adet de bağımsız birimin bulunduğu Esenler'de söz konus yapılardan 56 bin 674 tanesinin ruhsatlı, 24 bin 415 tanesinin ise ruhsatsız olduğunubelirten Başkan Göksu,  iskanlı bina sayısınınise 1421 olduğunu ve rakamların yeterince şey anlattığını söyledi.
 
Kentsel dönüşüm ve rantsal dönüşüm tartışmalarını da değerlendiren Başkan Göksu, Havaalanı Mahallesi'nde vatandaşlardan alınan mülkün 63 milyon lira değerinde olduğunu, belediyenin vatandaşlara verdiği miktarın ise 567 milyon lira olduğunu , rantın vatandaşa gittiğini ve kendilerinin hiçbir kar amacı olmadığını söyledi.
 
Bölgede ortalama metrekare fiyatlarının 1000 lira olduğunu da belirten Başkan Göksu, dönüşümle birlikte bu rakamın 5’e katlanarak 5 bin liraya ulaştığını, ortalama 100 metrekare bir dairenin 100-200 bin liradan 500 bin liraya yükseldiğini  belirtti.
 
Esenler’de Turgutreis Mahallesi’nde dönüşümün büyük oranda tamamlandığını da sözlerine ekleyen Başkan Göksu, Oruç Reis Mahallesi’nde iki etapta çalışmaların devam ettiğini, Havaalanı Mahallesi'nde çalışmaların bu yıl sonunda tamamlanacağını,  Tuna Mahallesi’nde ise proje aşamasının sona erdiğini ve çalışmaların kısa süre içinde başlayacağını söyledi.
 
18-09-2013
Bu haber toplam 4809 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?