En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 26.11.2014 02:15

"Sahil Şeridindeki İmarsız Yapılar Tek Tek Yıkılacak"

Başbakan Erdoğan ile Bodrum'da sahil şeridinde incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kazınılmış hakların korunacağını ancak imarsız yapıların yıkılacağını belirtti..
 
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Çanakkale’den İskenderun’a kadar olan tüm sahil şeridinin incelemeye alınacağını ifade ederek  “Kazanılmış hakları koruyacağız. Ortalığı karıştıracak, kırıp dökmek gibi bir şey olmayacak” dedi.
 
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘Kıyı çizgisindeki evleri yıkacağız’ dediği çalışmanın ayrıntılarını Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Hürriyet’e anlattı. Bodrum’da Başbakanla birlikte sahillerde incelemelerde bulunan Bayraktar, Çanakkale’den İskenderun’a kadar olan tüm sahil şeridini vatandaşın menfaati doğrultusunda inceleyeceklerini söyledi. Bayraktar, “Şimdi bir geçiş dönemi başlatıyoruz. Yasal çerçevede yapılan binalara dokunmayacağız. Kazanılmış hakları koruyacağız. Ancak kaçak, salaş, iskânsız ve imarsız yapıları tek tek yıkacağız” dedi.Bayraktar, kaçak, salaş, iskansız ve imarsız yapıları tek tek gözden geçireceklerini söyledi. Bayraktar, “Türkiye bir turizm ülkesi, buna da dikkat etmeliyiz. Gerekli hassasiyeti gözetiyoruz. Kıyılar vatandaşın malıdır. Orada kanunun emrettiği hükümler çerçevesinde gerekli tüm düzenlemeler yapılacak” dedi. Ortalığı karıştıracak, kırıp dökmek gibi bir şey olmayacağını kaydeden Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
YASAL OLANA KARIŞMAYIZ
 
“Herşey yasalar doğrultusunda yapılacak. Kazanılmış haklar ve fiili durum çerçevesinde bir süreç olacak. Şu anda hemen, bugünden yarına olacak diye birşey yok. İyileştirme yapıyoruz. Bu bir süreçtir 6 ay sürer, 6 yıl devam eder. Yılların birikimi var. Türkiye’nin gelişme sürecine girdiği 1950’den beri oluşan bir durumdur. Türkiye turizm ülkesidir. Turizme de dikkat etmeliyiz. Onun için her konuyu tartıyoruz, ona göre değerlendirme yapacağız. Yasal olduktan sonra, Kıyı Kanunu’na ve İmar Kanunu’na uygun olduktan sonra kıyılarda imar yapamazsın   diye birşey yok.
 
”Yıl sonuna kadar bitecek
 
KIYI şeridi için yeni bir planlama yapılacağını kaydeden bakanlık yetkilileri, “Kıyıların düzenli ve dengeli kullanılması için uluslararası örnekleri de gözden geçiriyoruz. Mevcut imar ve kıyı mevzuatı çerçevesinde planlama çalışmaları yapılacak. Bu amaçla Kıyı Master Planlarının yıl sonuna kadar tamamlanmasını ve sahil şeritlerinde imar uygulamalarına esas olan kıyı kenar çizgisi tespit edilecek haritaların tamamlanmasını planlıyoruz” dediler. Bu doğrultuda Kıyı Kanunu gereğince deniz kıyıları ve sahil şeritlerinin doğal ve kültürel özelliklerini gözeterek koruma ve topluma açık olmasını sağlamak için düzenlemeler yapılacak. Dört ay önce yapılan yönetmelik değişikliğiyle sahil şeridinde yapılacak yapılar kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabiliyor.
 
Sit alanlarında bile kaçak var
 
KIYILARIN sanayileşme ve turizm nedeniyle ciddi baskı altında olduğunu belirten bakanlık yetkilileri ise Sit ve Özel Çevre Koruma bölgelerinde bile kaçak yapıların bulunduğuna dikkat çekerek, “Buradaki tespitlere de başladık. İncelemeler sonucu bu yapıları da hemen yıkacağız” dediler. Kıyıların özellikle enerji, sanayi, turizm ve konut baskısı altında olduğunu belirten yetkililer, “Bu durumun sonucunda yoğun yapılaşma nedeniyle doğal yapının bozulması tehlikesiyle karşı karşıya kaldık. Özellikle son yıllarda kıyı alanlarındaki uygulamalar kıyı özellikleri gözetilmeden gerçekleştirildi. Bu durumun sonucunda da kıyılar ciddi şekilde 
tahrip edildi” bilgisini verdi.
 
Haber: Erdinç Çelikkan / Hürriyet
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Cumhurbaşkanı Erdoğan Keçiören Subayevleri'nden Taşındı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık 12 yıldır oturduğu Keçiören Subayevleri’ndeki evinden taşınarak, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den boşalan Dışişleri Konutu’na yerleşti..

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık 12 yıldır oturduğu Keçiören Subayevleri’ndeki evinden Dışişleri Konutu’na taşındı.
 
Hürriyet'ten Mert Gökhan Koç'un haberine göre,  konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, hem başbakan hem de cumhurbaşkanı ağırlamış bir ilçe olarak bundan gurur duyduklarını, Erdoğan’ın halkın arasında ikamet etmesinin büyük anlam taşıdığını belirterek şunları söyledi:
 
“Halkın arasından gelmiş birisi olarak ‘halkımla beraber oturuyorum’ imajını verdi. Başkentte bölgesel anlamda bazı farklı imajlar vardı, bunları da yıkarak ezberleri bozmuş oldu. Aynı zamanda Keçiören’e değer katarak yükselmesini sağladı. Kendisine bir minnet borcumuz var. Keçiörenliler adına teşekkür ediyoruz. 12 yıl boyunca burada oturması bizim için gurur kaynağıdır.
 
Vatandaşlar kapılarını, pencerelerini açtıkları zaman başbakanımızı, cumhurbaşkanımızı orada görüyorlardı. Dolayısıyla yakınlarında ve yanlarında hissediyorlardı. Komşuluk ilişkileri çok kuvvetliydi, çat kapı yapardı. Komşularından birisi çaya davet ettiği zaman icabet ederdi. Durup sohbet eder,  bayramlarda onları kabul ederdi. Cenaze olduysa mutlaka gider taziyede bulunurdu. Bu yüzden yakın komşuları büyük üzüntü içerisinde. Subayevleri ve Keçiören her zaman için onu saygı ve sevgiyle anacaktır.”
 
17-08-2013
Bu haber toplam 2487 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?