En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 22.04.2018 09:17

"Sahil Şeridindeki İmarsız Yapılar Tek Tek Yıkılacak"

Başbakan Erdoğan ile Bodrum'da sahil şeridinde incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kazınılmış hakların korunacağını ancak imarsız yapıların yıkılacağını belirtti..
 
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Çanakkale’den İskenderun’a kadar olan tüm sahil şeridinin incelemeye alınacağını ifade ederek  “Kazanılmış hakları koruyacağız. Ortalığı karıştıracak, kırıp dökmek gibi bir şey olmayacak” dedi.
 
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘Kıyı çizgisindeki evleri yıkacağız’ dediği çalışmanın ayrıntılarını Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Hürriyet’e anlattı. Bodrum’da Başbakanla birlikte sahillerde incelemelerde bulunan Bayraktar, Çanakkale’den İskenderun’a kadar olan tüm sahil şeridini vatandaşın menfaati doğrultusunda inceleyeceklerini söyledi. Bayraktar, “Şimdi bir geçiş dönemi başlatıyoruz. Yasal çerçevede yapılan binalara dokunmayacağız. Kazanılmış hakları koruyacağız. Ancak kaçak, salaş, iskânsız ve imarsız yapıları tek tek yıkacağız” dedi.Bayraktar, kaçak, salaş, iskansız ve imarsız yapıları tek tek gözden geçireceklerini söyledi. Bayraktar, “Türkiye bir turizm ülkesi, buna da dikkat etmeliyiz. Gerekli hassasiyeti gözetiyoruz. Kıyılar vatandaşın malıdır. Orada kanunun emrettiği hükümler çerçevesinde gerekli tüm düzenlemeler yapılacak” dedi. Ortalığı karıştıracak, kırıp dökmek gibi bir şey olmayacağını kaydeden Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
YASAL OLANA KARIŞMAYIZ
 
“Herşey yasalar doğrultusunda yapılacak. Kazanılmış haklar ve fiili durum çerçevesinde bir süreç olacak. Şu anda hemen, bugünden yarına olacak diye birşey yok. İyileştirme yapıyoruz. Bu bir süreçtir 6 ay sürer, 6 yıl devam eder. Yılların birikimi var. Türkiye’nin gelişme sürecine girdiği 1950’den beri oluşan bir durumdur. Türkiye turizm ülkesidir. Turizme de dikkat etmeliyiz. Onun için her konuyu tartıyoruz, ona göre değerlendirme yapacağız. Yasal olduktan sonra, Kıyı Kanunu’na ve İmar Kanunu’na uygun olduktan sonra kıyılarda imar yapamazsın   diye birşey yok.
 
”Yıl sonuna kadar bitecek
 
KIYI şeridi için yeni bir planlama yapılacağını kaydeden bakanlık yetkilileri, “Kıyıların düzenli ve dengeli kullanılması için uluslararası örnekleri de gözden geçiriyoruz. Mevcut imar ve kıyı mevzuatı çerçevesinde planlama çalışmaları yapılacak. Bu amaçla Kıyı Master Planlarının yıl sonuna kadar tamamlanmasını ve sahil şeritlerinde imar uygulamalarına esas olan kıyı kenar çizgisi tespit edilecek haritaların tamamlanmasını planlıyoruz” dediler. Bu doğrultuda Kıyı Kanunu gereğince deniz kıyıları ve sahil şeritlerinin doğal ve kültürel özelliklerini gözeterek koruma ve topluma açık olmasını sağlamak için düzenlemeler yapılacak. Dört ay önce yapılan yönetmelik değişikliğiyle sahil şeridinde yapılacak yapılar kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabiliyor.
 
Sit alanlarında bile kaçak var
 
KIYILARIN sanayileşme ve turizm nedeniyle ciddi baskı altında olduğunu belirten bakanlık yetkilileri ise Sit ve Özel Çevre Koruma bölgelerinde bile kaçak yapıların bulunduğuna dikkat çekerek, “Buradaki tespitlere de başladık. İncelemeler sonucu bu yapıları da hemen yıkacağız” dediler. Kıyıların özellikle enerji, sanayi, turizm ve konut baskısı altında olduğunu belirten yetkililer, “Bu durumun sonucunda yoğun yapılaşma nedeniyle doğal yapının bozulması tehlikesiyle karşı karşıya kaldık. Özellikle son yıllarda kıyı alanlarındaki uygulamalar kıyı özellikleri gözetilmeden gerçekleştirildi. Bu durumun sonucunda da kıyılar ciddi şekilde 
tahrip edildi” bilgisini verdi.
 
Haber: Erdinç Çelikkan / Hürriyet

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Türkiye İMSAD’ın Yeni Başkanı 'Ferdi Erdoğan' Oldu


Türkiye İMSAD’ın 35. Olağan Seçimli Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Ferdi Erdoğan getirildi..

 

Türkiye İMSAD’ın (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) 35. Olağan Seçimli Genel Kurulu gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu tarafından 2 yılda bir seçilen Türkiye İMSAD’da başkanlık görevine, Kale Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Ferdi Erdoğan getirildi. 
 
1955 yılında doğan ve İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü mezunu olan Ferdi Erdoğan,  2017-2019 dönemini kapsayan 2 yıl için Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu  Başkanı olarak görev yapacak.
 
35. Kurul toplantısında belirlenen Türkiye İMSAD 2017-2019 Dönemi Yönetim Kurulu Üyeleri ise şu şekilde:
 
FERDİ ERDOĞAN, Kale Yapı Ürünleri Grubu Başkanı
 
F. FETHİ HİNGİNAR, Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı
 
ARİF DÜNDAR YETİŞENER, Fibrobeton Yönetim Kurulu Başkanı
 
KENAN ARACI, Çuhadaroğlu Genel Müdürü
 
OKTAY ALPTEKİN, Aluform Pekintaş Temsilcisi
 
ARİF NURİ BULUT, İzocam Genel Müdürü
 
ÇETİN TECDELİOĞLU, Çetin Cıvata Genel Müdürü
 
ERDEM ERTUNA, Türk Demirdöküm Yönetim Kurulu Üyesi-CMO
 
MÜFİT ÜLKE, Duravit Genel Müdürü
 
TAYFUN KÜÇÜKOĞLU, Betek Boya Genel Müdürü
 
EBRU ŞAPOĞLU, Trakya Cam Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı
 
NEVRA ÖZHATAY, Çimsa Genel Müdürü
 
BORA TUNCER, Schneider Elektrik Türkiye, İran ve Orta Asya Ülke Başkanı
 
ERCÜMENT YALÇIN, Wilo Türkiye Genel Müdürü
 
KEMAL YILDIRIM, TİMDER - Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
 
H. YENER GÜR’EŞ, TUCSA - Türk Yapısal Çelik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
 
BUĞRA KAVUNCU, BASF Türk – CEO
 
MEHMET NAZIM YAVUZ, ÇATIDER - Çatı Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
 
A. MÜNİR İSKER, Tepe Betopan Genel Müdürü
 
2017-2019 Dönemi Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri:
 
MEHMET TUNAMAN, Saint-Gobain Rigips Genel Müdürü
 
ECE CEYLAN BABA, Seranit Grup Başkan Yardımcısı
 
MEHMET ERCAN ECEMİŞ, Dekor Ahşap Yönetim Kurulu Başkanı
 
MUSTAFA TOLUNAY, Prefabrik Yapı Genel Müdürü
 
KORHAN IŞIKEL, TÜYAK - Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi
 
17-08-2013
Bu haber toplam 3903 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?