En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 04.03.2015 00:32
Rovigo Güneş Enerjisi Santrali Tamamlandı

Rovigo Güneş Enerjisi Santrali Tamamlandı

276 milyon euroluk finansmanla İtalya’da kurulan Rovigo Güneş Enerjisi Santrali’nin inşaatı ve enterkonnekte sistemi dokuz ayda tamamlandı.

Sektör açısından bir kilometre taşı oluşturan ve mega projeler için standart teşkil eden sistemin, ilk işletme yılında 16.500’den fazla konuta enerji sağlayacağı tahmin ediliyor. Sistemin, 8.000 aracın trafikten çekilmesine eşdeğer olacak şekilde 40.000 tondan fazla miktarda CO2 emisyonunu önlemesi bekleniyor.

MEMC Electronic Materials’a (New York Borsası NYSE: WFR) bağlı, dünyanın öncü güneş enerjisi hizmet tedarikçisi SunEdison, Kuzey İtalya’da Rovigo şehri yakınlarında 70 megavatlık (MW) fotovoltaik (PV) enerji santralinin enterkonnekte sisteme bağlanmasını başarıyla tamamladı. Avrupa’nın işletilen en büyük ve tek PV güneş enerjisi santralinin enterkonnekte sisteme bağlantısı dokuz ayda tamamlandı.

Rovigo Güneş Enerjisi Santrali, daha önce duyurulan First Reserve Corporation ve SunEdison arasında kurulan ortak girişim kanalıyla First Reserve tarafından satın alındı. Partners Group AG ve Perennius Capital Partners SGR tarafından yönetilen ve danışmanlık hizmeti verilen yatırım programları, First Reserve ortak girişimi ile yürütülen projeye yatırım yaptı.

First Reserve yakın tarihte, aralarında Banco Santander, Unicredit Corporate Banking, Dexia Crediop, Natixis, Société Générale ve Crédit Agricole gibi öncü Avrupa bankalarından 276 milyon euro tutarında proje finansmanı sağlandığını duyurdu. First Reserve ile ortak girişimde azınlık hisselerini elinde bulunduran SunEdison, Rovigo tesisinin süregelen işletme ve bakım faaliyetlerini üstlenecek.

SunEdison Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Domenech, “İnşaatın bir yıldan kısa bir süre içinde tamamlanması ile bu projenin sektör açısından bir kilometre taşı oluşturduğunu ve gelecekteki mega-projeler için standart teşkil edeceğini düşünüyoruz” diyor ve devam ediyor: “SunEdison olarak, bir kez daha büyük ölçekli güneş enerjisi projeleri geliştirme konusundaki yetkinlik ve uzmanlığını ortaya koyduk; yenilenebilir enerji projelerinin yaygınlaştırılmasında kamu kurumlarına yardımcı olduk.”

First Reserve Energy Infrastructure Genel Müdürü Mark Florian, “SunEdison, Rovigo gibi büyük ölçekli güneş enerjisi projelerini gerçekleştirme konusunda üstün verimlilik ve güvenilirlik bakımından liderliğini kanıtladı”, yorumunu yaparak “Amiral gemimiz olan bu projeyi enerji altyapı portföyümüze eklemekten gurur duyuyoruz ve gelecekte SunEdison ile kurduğumuz ortak girişim için yeni fırsatlar geliştirme peşinde olacağız” dedi.

Florian ayrıca, “Güçlü bir yasal düzenleme ortamı, istikrarlı bir tarife rejimi ile güvenilir bir güneş enerjisi arzı, İtalya güneş enerjisi piyasasını cazip kılan unsurlardır”, diye konuştu.

“Rovigo projesinin bu süre zarfında tamamlanmasını proje ortaklarımız ile yerel ve bölgesel yetkililerin gayretlerine borçluyuz” diyen SunEdison Ortadoğu ve Akdeniz Bölgesi Genel Müdürü Pancho Perez, sözlerine şöyle devam etti: “Bu proje, SunEdison’un İtalya, Ortadoğu ve Akdeniz Bölgesi’nde güneş enerjisi PV sektörünün gelişimine katkıda bulunma kararlılığına güzel bir örnektir.”

İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Paolo Romani, Carlos Domenech’e hitaben kaleme aldığı mektubunda SunEdison’un başarılarını kutladı. Bakan mektubunda İtalya’da enerji tedariki konusunda yaşanan sıkıntılara ve projenin ekonomik büyüme ve başarı açısından önemine değindi.

Kaynak: Dünya

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Avanos'a Güneş Enerjisi Santrali Kurulacak


KURGES Enerji Üretim AŞ, Avanos'ta 9,5 milyon liralık yatırımla 8 lisanssız güneş enerjisi santrali kurmayı planlıyor. Şirket proje için ÇED başvurusunda bulundu..

 

KURGES Enerji Üretim AŞ, 9,5 milyon liralık yatırımla Avanos'un Özkonak beldesinde kurmayı planladığı güneş enerjisi santrali projesine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusunda bulundu.
 
Tesis için 61.200 metrekare kullanım alanına sahip arazide  çalışma gerçekleştirecek olan KURGES Enerji,  toplam 4 megavat kurulu güce sahip 8 lisanssız güneş enerji santrali kurmayı hedefliyor.
 
Her biri 500 kilovat kurulu güce sahip santrallerden yıllık toplam 6,4 milyon kilovatsaatlik elektrik üretilmesi öngörülürken, üretilecek olan elektrik trafolar ile orta gerilim seviyesine yükseltilerek, dağıtım şirketine ait en yakın hatlara bağlanmak suretiyle sisteme aktarılacak.
 
Proje için başlatılacak ÇED izin süreçlerinin tamamlanmasından sonra inşaat çalışmaları başlayacak olup sistemin yasal olarak elektrik üretimine başlamasının 12 ayı bulması öngörülüyor.
 
 
26-11-2010
Bu haber toplam 8961 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?