En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 06:20
Pehlivanoğlu, Ulusal Zincir Market Olmayı Hedefliyor

Pehlivanoğlu, Ulusal Zincir Market Olmayı Hedefliyor

Ali Pehlivanoğlu, Türkiye'nin en büyük yerel market zinciri Ege kökenli Pehlivanoğlu'nun kurucusu. 98 marketi var, bu yıl 105 olacak ve ciro beklentisi 500 milyon lira!
Pehlivanoğlu, İzmir - Üçkuyular'da açtığı 250 metrekarelik ilk dükkandan gelmiş bugünlere... 1970 yılından başlayarak 5 yıl öğretmenlik yapmış. 6 ay kadar bir bankada çalışmış, bırakmış. Arkasından Henkel'e girmiş, satış mümessili olarak çalışmış. Perakendecilikle tanıştığı dönem de bu Henkel yılları. Henkel'den de Aralık 1979'da perakendecilik yapmak üzere ayrılmış. 30 yıldır perakendeci...

O zaman marketçilik Türkiye için yeniydi. Cüzi bir paramız vardı. Henkel yıllarında iş yaptığımız toptancı arkadaşlardan beşer onar koli mal alarak başladım. Paramız olunca öderiz dedik, mal toplayarak açtım marketi diye anlatıyor.

Pehlivanoğlu'nun anlattığı dönem İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Tansaş'la piyasaya hızlı girdiği dönem. Tansaşlar büyürken Pehlivanoğlu yavaş gitmiş. İlk 10 yıl 4 - 5 marketle kalmış. Tansaş'ın yakaladığı fiyat avantajına karşı ne yapacağını düşünmüş.Alman zinciri görünce...

Zincir işi kolay değil. Düseldorf'ta zincirlerin 50-60 marketi nasıl tek merkezden yönettiklerini araştırmış. 400 kilometre öteye kadar açılabildiklerini görmüş. Bana çok cazip geldi. Biz niye yapmayalım dedim. Tansaş'a karşı, ilk çok ortaklı şirketi kurdum, 1986'da toptancılarla. Biraz aramızdaki mesafeyi kapattık. Tansaş'la fiyat farkını azalttık. 10 güzel yılımı o şirkete verdim diyor.

Toptancılarla ortaklık fiyat farkı dezavantajını ortadan önemli ölçüde kaldırmış ama çok ortaklığın getirdiği anlaşmazlıklar hızlı büyümenin önünü kesmiş. Pehlivanoğlu, 1995'te ayrılmış ve kardeşlerinin (İsmail ve Muharrem Pehlivanoğlu) yönetiminde devam eden şirketi Pehlivanoğlu'nun başına dönmüş. Tarih 1995, 14 mağazaları var.

Bundan sonrası hızlanma dönemi. 1995 - 2009 arasındaki 14 yılda 80'den fazla market açmışlar. Şu sıralar bir yandan yeni marketler açarken, bir yandan da yenileme yapıyorlar. Ali Pehlivanoğlu, Daha yaşanabilir, daha estetik bir yapı oluşturuyoruz. Muğla, Manisa, Balıkesir, İzmir ve Aydın'dan sonra başka bölgelere gidebiliriz. Denizli'de yokuz. Orada yereller iyi, keyiflerini kaçırmayalım diyor.
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓
13-11-2009
Bu haber toplam 16401 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?