En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 31.01.2015 16:39
Oturma İzni Olmayan Binalara İskan İzni Nasıl Alınır ?

Oturma İzni Olmayan Binalara İskan İzni Nasıl Alınır ?

Çoğu Kişi İskan Yerine Kat İrtifakı Tapusu Alıyor

2006 yılında taşındığım apartmanın oturma izni yok. Almak için girişimde bulundum, bana binaların yüzde 75’inin oturma izninin olmadığı, uğraşmamam gerektiği söylendi. Bu durumda ben ne yapayım?  B.K.

Bir tarihte evim soyuldu, ben telaş içinde koşuşurken bu konuda söz sahibi olanlar beni teselli etti. Dediler ki; “Herkes soyuluyor ne yapalım yaygın bir olay.” Ben bunu duyunca bir ferahladım bir ferahladım anlatamam. Sizinki de öyle. Ancak ne yazıkki bizde böyledir, yasadışılık yaygınlaşınca mazur görmeye başlarız, yani problemi başımızdan atarız. Şimdi sizin için iskan alınması bakımından eksik olan nedir, tam olarak bilemiyorum. Bir kapıcı dairesi meselesi var, binanın projeye tam olarak uyması şart. Ama iskan almanın önündeki engelleri de iyi biliyorum. Vatandaş kat irtifak tapusu ile oturuyor, iskanı almıyor, kat mülkiyetine geçmiyor. Kanun ilk çıktığında belirli bir süre kat mülkiyetine geçilmediği takdirde kat irtifak kaydının tapu müdürlüğünce kendiliğinden silineceği hükmü vardı. Sonra bu madde kaldırıldı, yani vatandaş iskan almadan oturmaya teşvik edildi. Sizin kat irtifak tapunuz var ise şimdilik bir problem yaşamazsınız. Kat mülkiyet tapusu için elinizde imkan oldukça ve vakit ayırabildiğiniz zaman işlemleri yapmaya bakarsınız. Burada elbette bürokrasinin de kabahati büyük. O kadar zor işliyor ki anlatamam.

Posta / Tamer Heper

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Şanlıurfa Ceylanpınar'ın Tapu Sorunu Çözüldü


Şanlıurfa Ceylanpınar'da yıllardır çözülemeyen tapu sorununun Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin talimatıyla ortadan kaldırıldı, vatandaşlara tapuları verildi..

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin talimatıyla Şanlıurfa Ceylanpınar'da yıllardır çözülmesi beklenen tapu sorunu çözülerek 1067 parselin tapuları vatandaşlara verildi. çalışma sonucunda yaklaşık 107 hektar alanın imar parselinin tüm kontrol ve tescil işlemleri de yapıldı.
 
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından Ceylanpınar ilçe merkezinde yaşanan mülkiyet sorunlarının çözümü kapsamında yapılan çalışmalarda olumsuz mevsim şartlarına rağmen 6800 adet taşınmazın arazi ve büro çalışmaları tamamlandı ve lgil kurumlara sunuldu.
 
 
05-08-2010
Bu haber toplam 49122 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?