En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 06:17
Orman Bakanlığı'ndan Mesire Yerleri Yönetmeliğine Ağaoğlu Ayarı

Orman Bakanlığı'ndan Mesire Yerleri Yönetmeliğine Ağaoğlu Ayarı

Orman ve Su İşler Bakanlığı, Ağaoğlu'nun Maslak 1453 projesi ile gündem egelen Fatih Ormanı'ndaki mesire yerinin şartnameye aykırı olarak devredilmesi sonucunda Mesire Yerleri Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı..

 

Orman Genel Müdürlüğü, Mesire Yerleri Yönetmeliği’nde değişiklik yapartak mesire yerlerini kiralayan kişilerin bu alanları üçüncü kişilere kiralayabilmesine kira bedeli farkının yarısını müdürlüğe ödeme şartı getirdi.
 
Ali Ağaoğlu’nun Fatih Ormanı’ndaki mesire yerini şartnameye aykırı olarak devralması üzerine harekete geçen Orman ve Su İşleri Bakanlığı, mesire yerlerine yönelik yeni bir düzenleme yaptı. Mesire yerlerinin kapalı teklif usulüyle ihale edilmesi esas olacak. İvediliği nedeniyle kapalı veya açık teklif yöntemleriyle ihalesi uygun görülmeyen mesire yerleri, genel müdürlüğün teklifi ile bakanlık tarafından pazarlık usulü ile kiraya verilebilecek. Her türlü sorumluluk pazarlık usulü ile ihaleyi idareden alanda kalması şartıyla, pazarlık usulü ile ihale edilen mesire yerlerinde yer alan yapı ve tesislerin işletmeciliğinin üçüncü kişi veya kuruluşlara kiraya verilmesi halinde, kiraya verenlerden, kira bedeli farkının yüzde 50’si idare tarafından tahsil edilecek. 
 
KİRALAMAYA YENİ KURAL 
Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre mesire yerlerindeki yapı ve tesisler, doğa ile uyumlu, tercihen taş veya ahşap malzemeden zemin ve kullanılabilir çatı katı dışında tek katlı inşa edilecek. Özel durumlarda bakanlık onayı ile birden fazla kat çıkılabilecek. Mevcut mesire yerlerinden kiraya verilmeyen, ziyaretçi potansiyeli yetersiz ve kullanım özelliğini kaybetmiş olanlar, genel müdürlük onayı ile iptal edilecek. Mesire yerleri, Orman Kanunu’nun ek 8’inci maddesine göre 29 yıla kadar kiraya verilebilecek. Kiraya verilen mesire yerlerinde engellilere yönelik dinlenme ve eğlenme tesislerinin yapılması zorunlu olacak. 
 
Ağaoğlu’na devir iptal getirdi 
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ali Ağaoğlu’nun Fatih Ormanı Tabiat Parkı’nı Maslak 1453 Projesi ile ilişkilendirerek avantaj sağlama çalışmasının önüne geçmişti. Ağaoğlu’nun “Maslak 1453 Projesi” reklamları üzerine harekete geçen bakanlık, 2009 yılında tabiat parkının işletme hakkı verilen AKC firmasının hisselerinin, şartnameye aykırı olarak devredildiğini tespit edip işletme sözleşmesini iptal etmişti. 
 
KOMİSYON YILDA BİR DENETLEYECEK
 
Mesire yerleri, şube müdürünün başkanlığında, ilgili orman işletme müdürü, yardımcısı ve orman muhafaza memurundan oluşan komisyon tarafından yılda en az 1 kez denetlenecek. 
 
Kaynak: Haber Türk

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İstanbul Fatih'te Bina Çöktü


İstanbul'un Fatih ilçesi Gedikpaşa Caddesi üzerinde bulunan 3 katlı metruk bina büyük bir gürültüyle yola çöktü. Şans eseri ölen veya yaralanan olmayan olayda çevrede bulunan iş yerleri de zarar gördü..

 

İstanbul Fatih Gedikpaşa Neviye Sokak üzerinde bulunan ve uzun süredir boş durumda olan  binanın çökmesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Emniyet şeridi içine alınan binada yapılan incelemede göçük altında kimse olmadığı belirlendi.
 
 
Binanın yıkıldığı sokak enkaz parçalarının yola saçılması sebebiyle kısa süreli olarak trafiğe kapatılırken çevre sakinleri binanın yağmur sonrasında yıkıldığını,  daha önceden yıkılma tehlikesine karşı boşaltılanbina için başka bir güvenlik önlemi alınmadığını belirtti.
 
 
 
06-03-2013
Bu haber toplam 3384 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?