En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 06.03.2015 23:37
Organize Sanayi Bölgelerindeki Arsa Fiyatları

Organize Sanayi Bölgelerindeki Arsa Fiyatları

Ekonomideki büyüme Organize Sanayi Bölgeleri'nde (OSB) arsa fiyatlarını uçurdu. Popüler ve büyük OSB'lerde bin dolara kadar çıkan metrekare fiyatları İstanbul'u solladı

Türkiye'nin son dönemde artan emlak değeri sanayi parsellerinde de hissedilmeye başladı. Özellikle Marmara ve Ege Bölgesi'nde yer alan Organize Sanayi Bölgeleri'ndeki (OSB) arsa fiyatları İstanbul'un gözde semtleriyle yarışır hale geldi. Arsa fiyatlarında birincilik bin dolara yaklaşan metrekare fiyatıyla Dudullu OSB'ye ait. Dudullu'yu 200- 500 dolar arasında değişen fiyatlarıyla Gebze, Dilovası, Hadımköy ve Tuzla OSB takip ediyor. Bu bölgedeki fiyatların artışında çevre düzenlemelerinin de büyük etkisi oldu. Sanayi bölgeleri, kavşak ve tünellerle şehir merkezlerine bağlandı. Ayrıca bölgelerin etrafında yükselen sosyal tesis, konut ve alışveriş merkezleri de arsa fiyatlarını uçuran diğer etkenler oldu. Özellikle İstanbul'un yeni cazibe merkezleri arasında yer alan Hadımköy'de birbiri ardına yükselen toplu konutlar ve sanayi merkezleri bölgedeki arsa fiyatlarının son yıllarda yüzde 200 artmasına neden oldu. Dudullu Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Murat Önay'a göre fiyatların artışında İstanbul'un yükselen bir değer olarak öne çıkmasının büyük payı var. Dudullu OSB'nin kendi içinde yaptığı yatırımlarla bu değeri daha da yukarı çektiğini vurgulayan Önay, bölgelerinde Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarının yer aldığını belirtiyor.

BURSA'DA 300 DOLAR
Bursa'nın sanayi merkezlerinden Demirtaş, Nilüfer ve bölgelerinde de arsa fiyatları uçtu. Metrekare birim fiyatı 300 dolardan başlayan sanayi arsalarının yeni yatırımların da önünü kesmesinden endişe ediliyor. Bursa'da yeni OSB'lerin kurulması ve yeni parsel alanlarının açılmasına dönük çalışmalar da yapılıyor.

Her türlü alt yapı var
Yıldırım Ulkat Çerkezköy Sanayicileri Derneği Başkanı: Kendi bölgelerindeki arsa fiyatlarının İstanbul'a nazaran daha makul aralıklarda olduğunu belirtiyor. Metrekare fiyatlarının 100- 120 dolar arasında değiştiğini vurgulayan Ulkat, "Bölge her türlü altyapıyı sanayiciye sunuyor. Yatırıma gelenler için bu ayrıntı önemli" dedi.

Fiyatlar aşağı çekilmeli
Adnan Dalgakıran Orta Anadolu Makine İhracatçıları Birliği Başkanı: Fiyatların aşağı çekilmesi gerekiyor. Bunun için de Sanayi Bakanlığı'nın yetkilerinin artırılması şart. OSB yönetimlerinde sanayici kendi kendini yönetmeli.

Bin dolara kadar çıktı
Kemal Akar İMES Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı: Yüksek fiyatlara rağmen yatırımcı İstanbul başta olmak üzere Marmara'dan vazgeçmiyor. Arsa metrekare fiyatları gözde OSB'lerde bin dolara kadar alıcı buluyor.

OSB'lerdeki arsa metrekare fiyatları ($)
Dudullu: 700-1.000
Gebze-Tuzla-Dilovası: 200-500
Bursa-Hadımköy: 200-400
İmes OSB: 100-150
Çerkezköy: 100-120
Kayseri-İzmir-Denizli: 50-100

Kaynak: sabah

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Sanayi ve İnşaat Sektörlerinde Dikey Yapılaşma Tartışması Devam Ediyor


Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün inşaat yatırımlarının sanayi için engel olmadığını belirtirken Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ise artan üretim maliyetlerinin sanayicileri inşaat sektörüne yönelttiğini ifade etti..

 

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, inşaat yatırımlarının sanayinin gelişimine engel olmadığını belirtirken, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, sanayicilerin yüksek maliyet sebebiyle AVM gibi inşaat yatırımlarına yöneldiğini savundu.
 
İnşaat sektörü ile sanayi tartışması devam ediyor. Müteahhitler inşaat yatırımlarınn sanayi içn engel teşkil etmediğini savunurken sanayiciler ise yüksek maliyet sebebiyle yatırımların inşaat sektörüne kaydığını bunun sonucundada dikey yapılaşmanın arttığını belirtti.
 
TMB  Başkanı Mithat Yenigün, inşaat sektörünün yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağladığını, Türk ekonomisindeki payının yüzde 30'a, tarım dışı istihdamdaki payının da yüzde 10'a ulaştığını belirterek, yurtdışı müteahhitlik hizmetleri ve bu kapsamdaki inşaat malzemesi ihracatı ile ülkeye kazandırdığı dövizin sektörün ekonomiye bir diğer önemli katkısı olduğunu söyledi.
 
Türkiye'nin hala tüm altyapısını tamamlamamış,büyük bir kısmı deprem bölgesi olan, nüfusunun önemli bir kısmının konut sahibi olmadığı ve kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiği bir ülke olduğunu belirten Yenigün, "İnşaat sektörüne duyulan ihtiyacın uzun yıllar süreceği düşünülmektedir. Diğer yandan, inşaat yatırımları sanayi gelişiminin önünde bir engel olarak durmadığı gibi sanayi yatırımları da mutlaka teşvik edilmelidir" diye konuştu.
 
ASO Başkanı Nurettin Özdebir ise imalat üretim maliyetlerinin artması sonucunda, sanayi sektörünün aktörlerinin inşaat sektörüne kaymdığını belirtti. 
 
 
19-03-2011
Bu haber toplam 21183 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?