En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 17.03.2018 16:09
Ordu-Giresun Havaalanı'nın Temeli Atıldı

Ordu-Giresun Havaalanı'nın Temeli Atıldı

Ordu-Giresun Havaalanı'nın temeli Ulaştırma Bakanı ve İç İşleri Bakanının da katıldığı törenle atıldı.

Ordu ile Giresun illerine ortak hizmet verecek olan Ordu-Giresun Havaalanı'nın temeli, törenle atıldı. Havaalanı, Türkiye'de deniz üzerine yapılacak ilk havaalanı olma özelliğini taşıyor.

Ordu'ya 19, Giresun'a 25 kilometre uzaklıkta olan Gülyalı ilçesinde yapılacak havaalanının temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ordu Valisi Orhan Düzgün, Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli, AK Parti Ordu Milletvekilleri Mustafa Hamarat, Fatih Han Ünal, İhsan Şener, Harun Çakır, AK Parti Giresun Milletvekilleri Mehmet Geldi ve Adem Tatlı, AK Parti İstanbul Milletvekili Enver Yılmaz, AK

Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, belediye başkanları ve yaklaşık 5 bin vatandaş katıldı. Yurt dışı programı sebebiyle törene gelemeyen eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı M. Hilmi Güler ise, kutlama ve hayırlı olsun mesajı gönderdi.

Törende bir konuşma yapan Ordu Valisi Orhan Düzgün, Ordu-Giresun Havaalanı'nın tamamlanmasıyla bölgenin ekonomisi ve ticaretinde büyük bir gelişme yaşanacağını, ihracatın artacağı gibi iki ilin yeni yatırımlara kavuşacağını, dış ülkelerden yayla turizmi başta olmak üzere alternatif turizm alanlarında ciddi talep patlaması olacağını söyledi. Vali Düzgün, havaalanı ile birlikte Ordu ve Giresun dışında yaşayan 1 milyonu aşkın yöre insanının daha çabuk ve daha ucuza memleketlerine gelebileceğini, artık

gurbet ellerin çok uzaklarda olmayacağını kaydetti. Giresun Valisi Dursun Ali Şahin ise, bugün çok önemli bir olaya tanıklık ettiklerini vurgulayarak, havaalanının iki ile ekonomik ve sosyal yönden büyük canlılık getireceğini söyledi. AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli de, bugünün Ordu ve Giresun illerinin bayramı olduğunu belirtti.

ALT YAPI 528 GÜNDE TAMAMLANACAK

Ulaştırma Bakan Binali Yıldırım, bugün Gülyalı'da bir tarih yazıldığını, adeta iki ilin bayram yaşadığını söyleyerek, 700 günde tamamlanması beklenen havaalanı alt yapısının yüklenici firma tarafından 528 iş gününde tamamlanması teklifinde bulundu. Bunun üzerine yüklenici firmanın yöneticileri ile İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli'yi platforma davet eden Yıldırım, firma temsilcileri ile pazarlık etti. Yapılan pazarlık sonucu yüklenici firma temsilcileri

teklifi kabul ederek havaalanı alt yapı inşaatını 528 günde tamamlamayı taahhüt etti. Binali Yıldırım, "Pazarlığı yaptık. Firma yöneticileri yakayı ele verdiler. Havaalanı alt yapısını 528 günde tamamlayacaklar. 528'in 52'si Ordu'nun, 28'i Giresun'un plakası. Havaalanının ismi de 528 Ordu-Giresun Havaalanı olacak. Hayırlı olsun" diye konuştu.

İLK BİLET ŞAHİN'İN

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de, havaalanının Ordu ve Giresun illeri için 'olmazsa olmaz' yatırımlardan biri olduğunu belirterek, "Ordu ve Giresun ayrılmaz birer kardeş. Bugün havaalanının temelini atarken ayrıca bir beraberliğin de temelini atıyoruz. Bu proje sadece benim partimin değil, güzel Türkiye'min projesidir. Ordu-Giresun Havaalanı'ndan kalkacak ilk uçağa bilet alan siyasetçi benim. Bu davayı ne kadar inandığımı göstermek için bu bileti aldım" dedi.

DÜNYANIN 2. HAVAALANI

Konuşmaların ardından İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ordu Valisi Orhan Düzgün, Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli beraber butona basarak, havaalanı temelini attılar. Havai fişek gösterisi eşliğinde kamyonlar dolgu işlemine başladılar. Cengiz İnşaat-İçtaş İnşaat Konsorsiyumu'nun ortaklaşa gerçekleştireceği ve 144 milyon liraya mal olacak olan havaalanı yılda 2.5 milyon insanı hizmet verecek. 3 kilometre pist uzunluğu ile inşa

edilecek olan havaalanı, Türkiye'nin ilk denize yapılacak havaalanı hüviyetini kazanacak. Ordu-Giresun Havaalanı ayrıca dünyada denize yapılan 2. havaalanı olacak.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Ordu-Giresun Havalimanı 1 Milyon Yolcu Kapasitesine Ulaştı


22 Mayıs 2015 tarihinde hizmete açılan, Türkiye'nin ve Avrupa'nın deniz üzerine kurulan tek havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı, 1 milyon yolcu kapasitesine ulaştı..

 

İnşasına Ordu'nun Gülyalı ilçesinde 2011 yılında başlanan ve resmi açılışı 22 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Ordu-Giresun Havalimanı, yöre halkına büyük ulaşım kolaylığı sağlarken turizme de cddi katkıda bulundu.
 
Türkiye'nin ve Avrupa'nın deniz üzerine kurulan tek havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı, açıldığı 22 Mayıs 2015 tarihinden bugüne kadar toplam 1 milyon yolcu kapasitesine ulaşırken havalimanından en çok seferin İstanbul, Ankara ve İzmir'e gerçekleştirildiği belirlendi.
 
Suudi Arabistan'dan direkt uçuşların yapıldığı Ordu Giresun Havalimanı, önceden sadece hac ve Umre seyahatları için kullanılırken bugün doğrudan yolcuların yurt dışından bu havalimanına geldiği belirtildi.
 
 
22-07-2011
Bu haber toplam 8076 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?