En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 15:53
Okmeydanı İmar Planları İptal Edildi

Okmeydanı İmar Planları İptal Edildi

Beyoğlu'nun Piyalepaşa, Kaptanpaşa, Keçicipiri, Fetihtepe ve Piripaşa mahallerini kapayan imar planları, İstanbul 6. İdare Mahkemesi kararı ile iptal edildi..

 

Beyoğlu’nun Piyalepaşa, Kaptanpaşa, Keçicipiri, Fetihtepe ve Piripaşa mahalleleri'ne ilişkin Okmeydanı 1/5000 ölçekli nazım imar planı, Okmeydanı Çevre Koruma derneğince açılan dava sonucunda oy birliği ile iptal edildi.
 
İstanbul 6. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen imar planları, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın  Okmeydanı’ndan Haliç’e kadar uzanan alanda hayata geçirmeyi planladığı, Paris'in ünlü Şanzelize caddesi'ne benzer projeyi de kapsıyor.
 
Söz konusu 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı daha önce de CHP Grubu tarafından mahkemeye taşınmış ve 6. İdare Mahkemesi 3 Temmuz 2014 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Beyoğlu Belediyesi ise mahkemenin itirazının ardından yeniden plan çalışması başlatmıştı. 
 
Aralık ayında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 1/5000 ölçekli planlar yeniden meclise taşınan düzenlenmiş planlar oyçokluğu ile kabul edilmişti. 
 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

"Tapu harçlarındaki indirim kararsız yatırımcıyı harekete geçirecek"


Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, tapu harçlarına yapılan indirimin konut alma konusunda kararsız olan yatırımcıyı harekete geçireceğini söyledi..

 

 
Tapu harçlarındaki indirime ilişkin yazılı bir açılama yapan Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu,  inşaat sektöründeki komiteler tarafından uzun süredir gündeme getirilen tapu harçlarının düşürülmesine yönelik olarak Bakanlar Kurulu'nun tapu harçlarının düşürülmesi ve damga vergisinin sıfırlanması yönünde karar verdiğini anımsattı.
 
Tapu harçlarındaki indirimin kalıcı hale getirilmesi için girişimlerin sürdüğünü de söyleyen Hıdıroğlu, ekonomiye canlılık getirmek amacıyla son dönemde bir dizi önemli karara imza atıldığını, konut kredi faizlerindeki düşüşler, KDV oranlarının aşağı doğru çekilmesi, damga vergisinin sıfırlanması gibi adımlarla gayrimenkul sektörüne canlılık getirilmesinin hedeflendiğini belirtti.
 
Tapu harçlarının özellikle alıcı ve satıcı üzerinde büyük yük oluşturduğunun altını çizen Hıdıroğlu, söz konusu indirim ve damga vergisinin sıfırlanmasnın, konut maliyetlerinin azalmasının yanı sıra konut alımında kararsız ve beklemede olan yatırımcıların da harekete geçmesini sağlayacağını belirtti.
04-02-2015
Bu haber toplam 63 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?