En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 02:06
Milli Emlak Genel Tebliği Değişti

Milli Emlak Genel Tebliği Değişti

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Hazine'ye ait belediye taşınmazlarının devir esaslarındaki değişikliklerin yer aldığı Milli Emlak Genel Tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi..

 

Maliye Bakanlığı, belediyeye devri uygun görünen "belediye ve mücavir alan" sınırları içindeki Hazine'ye ait taşınmazlarının ddevir esasları, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Emlak Genel Tebliği ile değişti.
 
 Buna göre taşınmazların belediyeye devri sırasında, devredilen taşınmazların tapu kütüğünün beyanlar hanesine ilgili yazı ile "taşınmazın haczedilemeyeceğine, üzerinde üçüncü kişiler lehine herhangi bir sınırlı ayni hak tesis edilemeyeceğine" dair şerh konulacak. Ayrıca konulacak şerhte, "devredilen taşınmazların belediyece satışı halinde, satış bedelinin tamamı tahsil edilmeden veya taksitli satışlarda kalan taksit tutarı ile kanunî faizleri karşılayacak miktarda kesin ve süresiz banka teminat mektubu defterdarlık veya malmüdürlüğüne verilmeden ya da taşınmazın üzerinde Hazine lehine ipotek tesis edilmeden alıcısı adına tapuda devir işleminin yapılamayacağına, taşınmazın belediye adına tapuya tescil edildiği tarihten itibaren üç yıl içinde satılamadığı takdirde, belediyenin muvafakatine ve hükme gerek olmaksızın Hazine adına resen tescil edileceğine" dair hükümler de yer alacak. Tebliğ 11 Mayıs itibarıyla yürürlüğe girdi.
 
 
Kaynak: ANKA

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Emlak Konut Kampanyasıyla 4 Bin 500 Konut Satıldı


1 Şubat'ta Emlak Konut GYO öncülüğünde başlatılan 240 aya kadar vadeli konut satışı kampanyası kapsamında bugüne kadar toplamda 4 bin 500 konutun satışı gerçekleştirildi..

 

1 Şubat 2017 tarihinde başlatılan ve 31 Mart 2017 tarihine kadar devam edeceği açıklanan konutta seferberlik kampanyası kapsamında bugüne kadar toplam 4 bin 500 konutun satıldığı belirlendi. Emlak Konut GYO öncülüğünde başlatılan ve GYODER ile KONUTDER üyesi firmaların da projeleri lie desteklediği 240 aya kadar vadeli satış kampanyasında satılan konutların yüzde 53'ü 60 ay vade, yüzde 27'si 120 ay vade ile satıldı.
 
Kampanya kapsamında peşin alım oranı yüzde 10 olarak belirlenirken, 240 ayın da dahil olduğu 10 yıl üstü vadelendirme seçeneği kapsamında yüzde 10 oranında satış yapıldı.
 
Söz konusu kampanya kapsamında Türkiye'de ilk defa  240 ay yani 20 yıl vadeli konut satışı yapılırken kampanya kapsamında yüzde 20 olan peşinat oanı da yüzde 5'e kadar düşürüldü.
15-05-2013
Bu haber toplam 3249 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?