En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 19.12.2014 04:16
Medeni Kanun'daki Komşuluk Hakları

Medeni Kanun'daki Komşuluk Hakları

Komşuluk hakları nerede başlar, nerede biter?

Medeni Kanun'un "komşuluk hakları"nı ele aldığını çoğumuz bilmiyoruz. Bu hafta gelen sorulardan ikisi komşuluk ilişkileri açısından çok önemli ve bu nedenle bir arada ele alacağım.
Seyfi Kahramanoğlu-Ataköy/İstanbul - Yanımızdaki binanın yöneticileri bahçelerinde birtakım düzenlemeler yaparken bahçe duvarının çökmesine sebep oldular. Şimdi de onarım için ortak sınır duvarı olduğunu ileri sürerek para talep ediyorlar. Ne yapmalıyız?


Sitare Gülcan - Ankara Bahçesi çok geniş bir apartmanda ikamet ediyoruz. Bahçenin bir kısmını da kat malikleri için "hobi bahçesi" ne dönüştürdük. Ancak komşu apartmanın sınırdaki ağaçları güneşimizi engelliyor. Görüşmemize rağmen bir önlem almıyorlar.

 

Medeni Kanun'un(MK) "Taşınmaz Mülkiyetinin İçeriği ve Kısıtlamaları" bölümünde yer alan 737.maddesi ortak yaşamın devam etmesi için ilk kuralı şöyle ortaya koyuyor: "Herkes, taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken ve özellikle işletme faaliyetini sürdürürken, komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür." Aynı Kanun'un kazı ve yapılar ile ilgili 738. Maddesi konuyu daha da netleştiriyor: "Malik, kazı ve yapı yaparken komşu taşınmazlara, onların topraklarını sarsmak veya tehlikeye düşürmek ya da üzerlerindeki tesisleri etkilemek suretiyle zarar vermekten kaçınmak zorundadır." Aynı madde "Komşuluk hukuku kurallarına aykırı yapılar hakkında taşkın yapılara ilişkin hükümler uygulanır" diyerek yaptırımlar konusunda devamındaki maddeyi, yani MK'un 739.maddesini işaret ediyor: "Kazı ve yapılarda uyulması gerekli kurallar özel kanunlarla belirlenir" Hemen belirtelim bu hususu özellikle düzenleyen İmar Kanunu'dur. Bu Kanun'a göre taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkiler, hukuk düzeninin çizdiği sınırlar içinde kullanılabilir. Malik, yetkilerini kullanırken, yine mülkiyet hakkından doğan ödevlere de uymak mecburiyetindedir. Özetle, bahçe düzenlemesi yaparken ortak sınırdaki duvarın yıkılmasına neden olan apartman yönetimi( malikleri), soruyu yönelten Seyfi Kahramanoğlu'nun oturduğu apartman maliklerine verdikleri zararı tazmin etmeli ve duvarı da yapmalıdır. Tabii önce görüşme sonra hukuk yolu. İkinci sorunun yanıtına geçmeden önce Kanun'un mülkiyet sahiplerine, komşularına zarar verecek her türlü taşkın eylemden kaçınma ödevi yüklediğini hatırlatalım. Kaldı ki "Duman, koku, gürültü, sarsıntı, toz" da buna dahil.

Ve Ankara'dan Sitare Gülcan'ın sorusunun yanıtı, yani bitkilerle ilgili kural, MK'un 740.maddesinde çok açık olarak yer almakta: "Komşunun arazisine taşarak zarar veren dal ve kökler, onun istemi üzerine uygun bir süre içinde kaldırılmazsa, komşu bu dal ve kökleri kesip kendi mülkiyetine geçirebilir. Ekilmiş veya üzerine yapı yapılmış arazisine dalların taşmasına katlanan komşu, bu dallarda yetişen meyveleri toplama hakkına sahip olur."

Bu arada bir ayrıntı daha. Bitki ve ağaçların geçici veya kalıcı olup olmamaları da bu kanun hükümlerinin uygulanmasında ayrı kapsamda değerlendirilmekte. Örneğin söğüt ve kavak ağaçları, Yargıtay uygulamasına göre, geçici olarak ve yakın gelecekte kaldırılmak üzere dikilen ağaç türü olarak nitelendirilmektedir. Bu durumda ağaçların geçici mi, kalıcı mı, yakın gelecekte kaldırılmak üzere dikilen ağaçlardan mı olduğunu araştırılmalı, dal ve köklerinin yatay sınırı aşıp aşmadığı kontrol edilmelidir. Eğer aştığı toprağa zarar veriyorsa uygun bir zamanda dal ve kökleri kesilebilir. Sınırı geçen dallardaki meyveleri toplama hakkı ise sizindir.

Kaynak: Sabah

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Paladyum Beytepe'de Geleneksel Komşu Kültürü Korunuyor


Uzaltaş İnşaat tarafından Ankara'da hayata geçirilmekte olan çevre dostu konut projesi Paladyum Beytepe kaliteli yaşamın yanı sıra iyi komşular da vadediyor..
Uzaltaş İnşaat'ın Ankara'da konumlandırdığı ve Başkent'in ilk çevreci konut projesi olma özelliğine sahip Paladyum Beytepe’de, yer alan sosyal tesisleri insanların komşuları ile sıcak ilişkileri kurmasını destekliyor.
 
Uzaltaş Şirketler Grubu yönetim kurulu başkanı Ünal Pala, doğma büyüme Ankaralı olarak, komşuluk ilişkilerinin çok yoğun yaşandığı eski Ankara’yı özlediğini, bu nedenle Paladyum Beytepe’de geleneksel komşuluk kültürünün korunması için özel çaba sarf ettiklerini söyledi.
 
İnsanların ailesinden sonra en yakın çevresinin komşuları olması gerektiğini anlatan Pala, şunları söyledi:
 
‘’Kentleşme, komşuluk ilişkilerini olumsuz etkiliyor. İnsanlar giderek yalnızlaşıyor, çocuklar duvarlar arasına sıkışıyor. Ailenin toplumdan soyutlanması ve çocuğunu sokağa çıkarmaya korkup, arkadaş edinmesine engel olması, önümüzdeki yıllarda insanların birbirinden tamamen kopmasına neden olabilir. Aynı apartmanda yaşayıp, birbirini tanımayan insanlar, birbirlerine yabancı gözlerle bakan çocuklar var. Paladyum Beytepe, bu olumsuzlukları gidermek, komşuluk kültürünü yaşatmak için hayata geçirilmiş bir proje. Atalarımız ev alma komşu al derler. Paladyum Beytepe’de biz hem iyi ev hem de iyi komşu vadediyoruz’’
 
Paladyum Beytepe projesini uygularken öncelikle bu konuya dikkat ettiklerini kaydeden Pala, ‘’Projede 1+1 konutlara özellikle yer vermedik. Çünkü bu konutlar ya home ofis olarak kullanılıyor ya da buralarda tek başına yaşamayı tercih edenler kalıyor. Paladyum Beytepe’de çocuklu ailelere hitap eden 2+1, 4+1 ve 5+1 konutlar yer alıyor. Projemizde yer alan sosyal tesislerle, öncelikle insanları evlerinden çıkaracak, daha sonra da biraraya gelmelerini sağlayacağız. 50 kişilik barbekü alanını, yüzme havuzunu, fitnessi, çocuk oyun alanlarını, yeşil alanları, yürüyüş yollarını bu amaçla projeye koyduk’’ diye konuştu.
 
-Paladyum Beytepe projesi-
 
Başkent’in ilk çevreci konut kulesi Paladyum Beytepe, Çayyolu’nu İncek’e bağlayan bulvar üzerindeki 15 bin 750 metrekarelik alanda inşa ediliyor. 3  bloktan oluşan Paladyum Beytepe’de  A blokta butik iş merkezi, İncek Bulvarı’na cepheli B blokta ise 110 metre yüksekliğinde 32 katlı konut kulesi yer alıyor. 4 ve 5 katlı C blok ise alçak katlarda oturmak isteyenlere hitap ediyor.
 
Çevre aydınlatmasında güneş enerjisi, bahçe sulamasında ise atık suların kullanılacak olması, Paladyum Beytepe’yi bir yandan çevre dostu bina yaparken, diğer yandan da elektrik, su gibi ortak giderlerin en önemli kalemlerinde yapılacak tasarrufla aidatların yüzde 25 düşmesi sağlanıyor. Tavandan, tabana cam cephesi ile Ankara’yı panoramik olarak izleme şansı veren Paladyum Beytepe, malzeme ve işçilik kalitesi, sosyal tesisler ve sunacağı hizmetlerle de dikkati çekiyor.
 
Projede 110 daire, butik iş merkezinde ise 7 işyeri bulunacak. Her daireye deponun yanı sıra 5+1 daireler 3, diğerlerine 2 otopark tahsis edilecek.
 
350 metrekarelik lobisiyle Ankara'da gerçek anlamda otel gibi lobi hizmeti verecek ilk residence olacak PaladyumBeytepe'de,  ıslak zeminlerde, ustaların maharetli ellerinde şekillenen ve genellikle ABD'ye  ihraç edilen çok özel bir mermer kullanılıyor, mutfak ve banyo dolapları ile kapıların imalatı da tamamen el işçiliği ile yapılıyor.
 
3 metrelik tavan yüksekliği ile de rakip projelerden farklı olarak, metrekare değil, metreküp değeri ile satışa sunulan Paladyum Beytepe’de kısa sürede yüzde 50 satış başarısına ulaşıldı.
04-11-2010
Bu haber toplam 11178 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?