En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 06:19
Maliye Bakanlığı Hazine Arazileri İçin İmar Yetkisi Aldı

Maliye Bakanlığı Hazine Arazileri İçin İmar Yetkisi Aldı

Maliye Bakanlığı hazine arazilerini imar planlarında değişiklik yaparak iş merkezi,otel veya toplu konut alanı olarak satacak.

 

Maliye Bakanlığı, Hazine arazilerini imar planı yaptırarak, otel, iş merkezi veya toplu konut alanı olarak satmaya hazırlanıyor.
 
Vergi Denetim Kurulu Başkanlığının kurulmasını öngören teşkilat kanununda değişiklik yapan Maliye Bakanlığı Teşkilatı Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Hazine arazileri üzerinde Bakanlar Kurulunun belirlediği projeler için imar yetkisi aldı.
İlgili düzenlemeye göre, Maliye Bakanlığı, Bakanlar Kurulunca uygulama usul ve esasları belirlenen projeler kapsamında, Hazinenin özel mülkiyetinde ve devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan taşınmazların imar planlarını, çevre imar bütünlüğünü bozmayacak şekilde yapabilecek, yaptırabilecek, tadil edebilecek ve imar uygulamasını gerçekleştirebilecek.
 
Bu planlar, büyükşehir belediye sınırları içerisinde kalan alanlar için büyükşehir belediye meclisi tarafından, il ve ilçe belediye sınırları ile mücavir alan içindeki sahalar için ilgili belediye meclisleri tarafından, beldelerde ve diğer yerlerde ise ilgili valilik tarafından planların intikal ettiği tarihten itibaren 3 ay içinde aynen veya değiştirilerek onaylanacak.
 
Belediyeler ve valiliklerin 3 ay içinde onaylamadığı planlar ise Milli Emlak Genel Müdürlüğünce re'sen onaylanacak. İlgili belediye ve valilikler de, bu arsa ve arazilerin imar fonksiyonlarını 5 yıl süreyle değiştiremeyecek.
 
-HAZİNE ARAZİLERİ DEĞERLENECEK-
 
Maliye Bakanlığı, bu yetki çerçevesinde İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi iller başta olmak üzere kent merkezlerindeki Hazineye ait arsa ve arazilerin değerini imar planı yaptırarak artıracak. Hazine taşınmazları imar planlı olarak daha yüksek bedellerle satışa sunulacak.
 
Aynı şekilde şehir merkezlerinde üzerlerinde kamu binalarının bulunduğu bazı alanlar da, yine imar planı değişikliği ile konumlarına göre önce otel alanı, iş merkezi ya da toplu konut alanına dönüştürülebilecek. Daha sonra da ihaleye çıkarılarak satılacak.
 
Alınan yetki çerçevesinde Maliye Bakanlığı, büyük şehirlerde rantı yüksek Hazine arazilerini Toplu Konut İdaresine vermek yerine, imar planını yaparak veya yaptırarak, daha yüksek bedelle ekonomiye kazandıracak.
 
-BOĞAZA NAZIR KAMU BİNALARI-
 
Maliye Bakanlığından bir üst düzey yetkili, büyük şehirlerde Hazineye ait binlerce bina, arsa ve arazi bulunduğuna dikkati çekerek şu değerlendirmeyi yaptı:
 
''Bunların önemli sayılacak bir bölümü de, kent merkezlerinde yer alıyor. Bugün İstanbul'da boğaza nazır bir çok kamu binası bulunuyor. Kamu kuruluşları, bu binalar yerine yine kent içinde farklı bir bölgede de faaliyetini sürdürebilir. İstanbul'da örneğin sürekli olarak otel ihtiyacı olduğu dile getiriliyor. Boğaza nazır kamu binalarının bulunduğu alanların bir bölümü, imar planı değişiklikleriyle otel alanına dönüştürülebilir. Bu şekilde satışa çıkarılabilir. Mevcut binalar, çevredeki dokuyu bozmayacak şekilde restore edilerek ya da duruma göre yenilenerek otel haline getirilebilir. Hazine de, bu şekilde hüküm ve tasarrufu altındaki bu arazileri çok daha yüksek bedelle ekonomiye kazandırabilir.
 
Aynı şekilde kent merkezlerinde veya kent girişlerinde devlete ait çok sayıda boş arazi var. Bunlar da imar planlarıyla ticaret merkezi, Alışveriş Merkezi ya da toplu konut alanı olarak yeniden düzenlenir. Bu yerler de, atıl duracağına ekonomiye kazandırılmış olur. Bu yetki ile kentsel dönüşümler gerçekleştirilebilir. İmar planı yetkisiyle bunları yapmak istiyoruz.''
 
-UYGULAMA PLANLARI ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINA-
 
Bu arada Maliye Bakanlığının, yeni düzenleme kapsamındaki uygulama planı yapma yetkisinin bu alandaki donanım ve tecrübesi nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bırakılması düşünülüyor.
 
Bu düşünce hayata geçirildiğinde, Maliye Bakanlığı, Kanun Hükmünde Kararnameye uygun şekilde Hazineye ait arsa ve araziler üzerinde projeler üreterek, yeni konsepti belirleyecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da, bu konsepte uygun uygulama planı hazırlayacak. Arsa ve arazi daha sonra da satışa çıkarılacak.
 
-HAZİNE TAŞINMAZLARI-
 
Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü verilerine göre, 10 Ağustos itibariyle devletin hüküm ve tasarrufu altında 118 bin 892 adet bina, 404 bin 709 adet arsa, 827 bin 457 adet de arazi bulunuyor.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

THY, Türk Telekom ve Halkbank'ın Hazine'deki Hisseleri Türkiye Varlık Fonu'na Devrediliyor


THY'nin yüzde 49,12 oranında, Halkbank'ın yüzde 51,11 oranında, Türk Telekom'un ise yüzde 6,68 oranındaki hissesi özelleştirme programından çıkarılıp Türkiye Varlık Fonu'na devredildi..

 

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) tarafından açıklanan özelleştirme kapsam ve programında bulunan Türk Hava Yolları (THY) A.O.nun yüzde 49,12 ve Türkiye Halkbankası A.Ş.nin ise yüzde 51,11 oranındaki hisselerinin özelleştirme kapsam ve programından çıkartılıp Türkiye Varlık Fonu’na devredilmesine karar verildi.
 
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) konuya ilişkin kararı Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlandı.
 
Bakanlar Kurulu tarafından Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketinin Hazine Müsteşarlığına ait yüzde 6,68 oranındaki hisselerinin de Türkiye Varlık Fonu'na devrine karar verildi. Hazine'nin konuya ilişkin kararı da Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) duyuruldu.
 
11-08-2011
Bu haber toplam 14463 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?