En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 15:52
Konut'ta Outlet Satış Dönemi

Konut'ta Outlet Satış Dönemi

Perakende sektöründe satışları hızlandırmak amacıyla başvurulan outlet sistemi artık konut sektöründe de kullanılacak.

 

 
 
Şirketler daha önce yaptıkları projelerde ellerinde kalan konut stoğunu değerlendirmek için müzayede şirketleriyle anlaşmalar yaparak konut stoklarını hızlı bir şekilde eritiyor. Böylece ev sahibi olmak isteyenler de mevcut piyasa koşullarının daha altında fiyatlara konut alabiliyor. Açık artırma sistemiyle yapılan satışlarda müzayede şirketleri gayrimenkulleri piyasa değerinin yüzde 30 altında fiyatlara inşaat şirketlerinden alıyor. Açık artıma sonunda ise yüzde 10-15 gibi daha düşük bir değere gayrimenkul alıcı buluyor. Sistem icradan satılık yöntemlerinden tamamen ayrılıyor. Çünkü açık artırmadaki dairelerin tamamı sıfır dairelerden oluşuyor. Eskidji Gayrimenkul Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Ferhan Yazıcıoğlu, açık artırma yöntemiyle gayrimenkul satmaya yeni başladıklarını ancak sistemin hem gayrimenkul şirketleri hem de ev sahibi olmak isteyenler tarafından büyük ilgi gördüğünü söyledi.
 
 
27 konut 24 saatte satıldı
Yazıcıoğlu, bir gayrimenkul şirketi için düzenledikleri açık artırmada stokta kalan 27 konutu 24 saat içinde sattıklarını söyleyerek " Birçok projede bu şekilde hızlı satış yapılıyor. Fiyatların ilk satış fiyatlarına kadar düşmesi ise markalı projelerden ev satın almak isteyenleri cezbediyor" diye konuştu. Yazıcıoğlu, Bahçeşehir'de bir markalı kont projesinde 1+1 daireleri ilk çıkış fiyatına yakın fiyatlara bu şekilde sattıklarını da kaydederek sistemi şu şekilde anlattı: Şu anda piyasa emsal alınan değerlerin yüzde 30 altında olmak kaydıyla daireleri alıyoruz. Açık artırma sonucunda bu fiyat aralığı yüzde 10-15'ler seviyesine geriliyor. En az 20 daire olmasına özen gösteriyoruz. Şirketlerle de en az 6 ay boyunca tek yetkili satış acentesi olmak konusunda anlaşıyoruz. Bunu Türkiye'nin her yerindeki konutlarda yapabiliriz. İstanbul ile başladık, devamı geldi, önümüzdeki günlerde de yeni şirketlerle anlaşmalar yaparak açık artırmalara olan ilgiyi artıracağız" diye konuştu.
 
 
 
Fiyat düşürme yerine açık artırma
Yazıcıoğlu, şirketlerin açık artırmayı tercih etmesinin nedenini ise "Fiyat indirirlerse satış yaptıkları diğer müşterilerle sorun yaşayabilirler. Bu nedenle de açık artırma yolu en etkili yöntem haline geldi" şeklinde açıklıyor.
 
 
 
SPK lisanslı şirketler değerliyor
AÇIK artırma ile yapılan satışlarda gayrimenkulün belli bir değerin altında satışını engellemek için ekspertiz SPK lisanslı firmalar tarafından yapılıyor. Fiyat konusunda ortaya çıkabilecek karışıklığı engellemek için ise ikinci bir SPK lisanslı firmaya da ilk firmanın yaptığı değerlemeyi puanlıyor. Böylece fiyat konusunda ortaya çıkabilecek haksız rekabet de açık artırm öncesinde engellenmiş oluyor. TURYAP'tan Başak Soner, gayrimenkul açık artırmalarında satışa çıkan mülklerin bir sanat eseri gibi değerlendirilmediğine de değinerek "Belirlenen muhammen bedelin birez üstündeki fiyatara satılıyor. Tek bir gayrimenkul olmadığı için çok ciddi fiyat artırmaları olmuyor. Sadece Boğaz'da bir daire gibi daha butik gayrimenkullerde rakamlar umulmadık bir şekilde yükselebiliyor. Bunun dışında çok ekstra rakamlar ortaya çıkmıyor" diyor.
 
 
 
Bankalar ve bayiler satışa çıkarıyor
TURYAP da buna benzer bir yöntemle sıfır dairelerin satışını yapıyor. TURYAP Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner, özellikle de gayrimenkul şirketlerinden barter yöntemi karşılığında daire alan bazı şirketlerin benzer yöntemlerle ellerindeki gayrimenkulleri satış çıkardıklarını belirtti. Bankaların da ellerinde bu nedenle gayrimenkul stoğu biriktiğine dikkat çeken Soner, elden çıkarak istediklerinde şeffaf olarak satışının gündeme geldiğini, bunun için de piyasadaki büyük emlak şirketleriyle açık aktırma düzenlediklerini anlattı. Bankaların yanı sıra bayilik sistemiyle çalışan beyaz eşya, otomobil şirketlerinin de bu yolla gayrimenkul biriktirdiklerini söyleyen Soner, açık artırma yönteminin artık belli bir grup tarafından takip edildiğine dikkat çekti. Soner, artık perakende indirimleri gibi emlakta da açık artırmayla satılan gayrimenkulleri bekleyen kesimin satışları artıracağına değindi.
 
 
 
TOKİ de açık artırmayla satıyor
Açık artırma yöntemi Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından da kullanılıyor. Aralık 2011'de TOKİ 123 işyeri ve 24 konut olmak üzere toplam 147 taşınmazı açık artırma yöntemiyle satışa çıkarmıştı. Aynı şekilde 2007'de de Ankara, İstanbul, Balıkesir, Eskişehir, Adana, Tekirdağ, Bursa gibi birçok ildeki 544 konut da 7 bin ile 3 milyon 522 bin TL arasındaki muhammen bedellerden satışa çıkarılmış ve tamamı satılmıştı.
 
 
 
Kaynak:Sabah

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ Denizli'de 18 Bin 332 Konut İnşa Edecek


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gelen talepler doğrultusunda 20 bin konut ihtiyacı odluğu belirlenen Denizli'de TOKİ tarafından 18 bin 32 adet konut inşa edileceğini söyledi..

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından 2 miyar liranın üzerinde bir yatırım yaplarak toplamda 18 bin 332 adet konut inşa edileceğini açıkladı.
 
Denizli'deki bir otelde TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile basın toplantısı düzenleyen Bakan Zeybekci, dar gelirli ailelerden gelen talepler üzerine uzun süredir TOKİ ile görüştüklerini elen talepler doğrultusunda 20 bine yakın bir konut ihtiyacı olduğunun belirlendiğini söyledi. 
 
Bu kapsamda Denizli ve ilçelerinde TOKİ imzası ile inşa edilecek olan18 bin 332 konutun 12 bin 500’ünün kent merkezinde konumlanacağını söyleyen Bakan Zeybekçi, ilave talep gelmesi halinde konut sayısının artabileceğini, ayrıca konutların büyük bir kısmının 2 oda 1 salon formunda olacağını belirtti.
 
 
 
23-01-2012
Bu haber toplam 4368 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?