En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 04.03.2015 06:22
Kirasını Ödemeyen Kiracı İçin Ne Yapılmalı

Kirasını Ödemeyen Kiracı İçin Ne Yapılmalı

Posta Gazetesi'nden Tamer Heper, vatandaşların sorularını yanıtlıyor

Kiracım yaklaşık on yıllık. Ancak son dört-beş aydır kira ödemiyor. Yeni kira sözleşmesi yapalım diyoruz onu da yapmıyor. Bununla ne yapacağız? H.Ç.

Kirasını ödemeyen kiracı için yapılacak iki şey var. Birincisi kira bedellerinin tahsili için girişimde bulunmak; ikincisi tahliyesini sağlamak. Dikkat edin yeni kira sözleşmesi yapmaktan söz etmiyorum. Onu sonra açıklayacağım. Kira bedellerinin tahsili için icra takibi yapılır. İcra takibi iki türlü olabilir ya adi takip dediğimiz ilamsız takip yapılır ya da otuz gün süre verilerek otuz günlük takip dediğimiz takip yapılır. Şayet otuz gün süre verilerek yapılan takip tercih edilirse bu takip otuz gün içinde kira bedellerinin ödenmemesi durumunda kiralayana, kiracının tahliyesini talep imkanı da tanır. Kiracıya noterden, yine otuz gün ödeme üresi verilmek kaydı ile ihtarname gönderilebilir ve otuz günün sonunda kira bedelleri ödenmezse tahliyeyi talep imkanı doğar. Ancak bu halde malvarlığına haciz tatbik imkanı yoktur. Kiracının yeni kira sözleşmesi imzalamasının size bir yararı yoktur. Eski sözleşme her yıl kendiliğinden yenileniyor. Yani elinizde geçerli bir sözleşmeniz var yenisine gerek yok? Ayrıca yeni yapacağınız sözleşmede kiracının sorumluluğunu artırıcı hükümler de koyamıyorsunuz, yani yeni sözleşme yapılmamış olmasının size bir zararı yok, yapılanın da yararı olmayacak.

Posta / Tamer Heper

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Kimler Kira Geliri Beyannamesi Vermek Zorunda


1 Mart 2015 tarihinde başlayacak ve 25 mart 2015 tarihine kadar devam edecek olan kira beyannamesi verme sürecinde kimler beyanda bulunmakla yükümlü..

 

Ev sahibi olan vatandaşların 2014 yılında elde ettiği kira geliri için beyanname verme süreci 1 mart 2015 tarihi itibarıyla başlıyor. 25 Mart'a kadar sürecek beyan sürecinde vergi vermekle yükümlü vatandaşlar ödemeyi  31 Mart ve 30 Temmuz'da vergi 2 eşit taksitte yapabiliyor.
 
Kmler kira geliri beyannamesi vermekle yükümlü?
- Meskenler için 2014 yılında belirlenen istisna oranı 3 bin 300 lira olup gerçek kişilerin 2014 yılında kira gelirinden 3 bin 300 liranın üstünde gelir elde etmişse kira geliri beyannamesi vermesi gerekiyor. Bu noktada da söz konusu gelirden 3 bin 300 lira olan istisna oranı düşüldükten sonra kalan kısım için vergilendirme yapılıyor.
 
- Kiracısı ödeme yapmayan veya eksik ödeme yapan ev sahipleri kirayı aldıkları dönemin beyanına eklemek zorunda. Yani 2014 yılında alınmamış kira için beyanname vermek gibi bir durum söz konusu değil.
 
- 2014 yılı işyeri kira geliri brüt 27 bin liranın üzerinde olan iş yeri kira gelirinin beyan edilmesi gerekiyor. Ancak bu noktada durum meskenlerden biraz farklı. Çünkü iş yeri kira geliri beyanında istisna uygulanmıyor. Örneğin 2014 yılında 30 bin lira kira geliri elde eden vatandaş, gelirin tamamı için vergi vermekle yükümlü.
 
- Ticari, zirai veya mesleki kazancını yıllık beyanname ile beyan etmek zorunda olan doktor, avukat, tüccar, esnaflar istisna oranından faydalanamıyorlar.
26-07-2010
Bu haber toplam 27495 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?