En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 28.11.2014 02:13
Kirasını Ödemeyen Kiracı İçin Ne Yapılmalı

Kirasını Ödemeyen Kiracı İçin Ne Yapılmalı

Posta Gazetesi'nden Tamer Heper, vatandaşların sorularını yanıtlıyor

Kiracım yaklaşık on yıllık. Ancak son dört-beş aydır kira ödemiyor. Yeni kira sözleşmesi yapalım diyoruz onu da yapmıyor. Bununla ne yapacağız? H.Ç.

Kirasını ödemeyen kiracı için yapılacak iki şey var. Birincisi kira bedellerinin tahsili için girişimde bulunmak; ikincisi tahliyesini sağlamak. Dikkat edin yeni kira sözleşmesi yapmaktan söz etmiyorum. Onu sonra açıklayacağım. Kira bedellerinin tahsili için icra takibi yapılır. İcra takibi iki türlü olabilir ya adi takip dediğimiz ilamsız takip yapılır ya da otuz gün süre verilerek otuz günlük takip dediğimiz takip yapılır. Şayet otuz gün süre verilerek yapılan takip tercih edilirse bu takip otuz gün içinde kira bedellerinin ödenmemesi durumunda kiralayana, kiracının tahliyesini talep imkanı da tanır. Kiracıya noterden, yine otuz gün ödeme üresi verilmek kaydı ile ihtarname gönderilebilir ve otuz günün sonunda kira bedelleri ödenmezse tahliyeyi talep imkanı doğar. Ancak bu halde malvarlığına haciz tatbik imkanı yoktur. Kiracının yeni kira sözleşmesi imzalamasının size bir yararı yoktur. Eski sözleşme her yıl kendiliğinden yenileniyor. Yani elinizde geçerli bir sözleşmeniz var yenisine gerek yok? Ayrıca yeni yapacağınız sözleşmede kiracının sorumluluğunu artırıcı hükümler de koyamıyorsunuz, yani yeni sözleşme yapılmamış olmasının size bir zararı yok, yapılanın da yararı olmayacak.

Posta / Tamer Heper

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TRI G Rotana'nın Rezidansları 2 Yıl Kira Garantili


Otel, residence daire ve ticari birimlerden meydana gelen TRI G Rotana projesinde residence dairelerde 2 yıl kira garantisi sunuluyor..

 

Mar Yapı ile Rotana işbirliği ile 30 katlı otel ve rezidans kulesi olarak gerçekleştirilmekte olan TRİ G Rotana projesinde 7 bin metrekare arsa üzerinde 152 odalı centro otel, 153 rezidans daire ve 2 bin 500 metrekarelik ticari alan bulunuyor.
 
75 milyon dolarlık yatırım bedeli ve konumu ile dikket öeken TRI G Rotana projesi  D100 ve TEM otoyolunu birbirine bağlayan Basın Ekspres Yolu üzerinde konumlandırılıyor.
 
Residence dairelerinin 2 yıl kira garantili olarak satışta olduğu TRI G Rotana'da teslim sürecinin ise 2016 yılının son çeyreğinde başlaması planlanıyor.
 
 
 
26-07-2010
Bu haber toplam 26142 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?