En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 30.01.2015 02:25
Kirasını Ödemeyen Kiracı İçin Ne Yapılmalı

Kirasını Ödemeyen Kiracı İçin Ne Yapılmalı

Posta Gazetesi'nden Tamer Heper, vatandaşların sorularını yanıtlıyor

Kiracım yaklaşık on yıllık. Ancak son dört-beş aydır kira ödemiyor. Yeni kira sözleşmesi yapalım diyoruz onu da yapmıyor. Bununla ne yapacağız? H.Ç.

Kirasını ödemeyen kiracı için yapılacak iki şey var. Birincisi kira bedellerinin tahsili için girişimde bulunmak; ikincisi tahliyesini sağlamak. Dikkat edin yeni kira sözleşmesi yapmaktan söz etmiyorum. Onu sonra açıklayacağım. Kira bedellerinin tahsili için icra takibi yapılır. İcra takibi iki türlü olabilir ya adi takip dediğimiz ilamsız takip yapılır ya da otuz gün süre verilerek otuz günlük takip dediğimiz takip yapılır. Şayet otuz gün süre verilerek yapılan takip tercih edilirse bu takip otuz gün içinde kira bedellerinin ödenmemesi durumunda kiralayana, kiracının tahliyesini talep imkanı da tanır. Kiracıya noterden, yine otuz gün ödeme üresi verilmek kaydı ile ihtarname gönderilebilir ve otuz günün sonunda kira bedelleri ödenmezse tahliyeyi talep imkanı doğar. Ancak bu halde malvarlığına haciz tatbik imkanı yoktur. Kiracının yeni kira sözleşmesi imzalamasının size bir yararı yoktur. Eski sözleşme her yıl kendiliğinden yenileniyor. Yani elinizde geçerli bir sözleşmeniz var yenisine gerek yok? Ayrıca yeni yapacağınız sözleşmede kiracının sorumluluğunu artırıcı hükümler de koyamıyorsunuz, yani yeni sözleşme yapılmamış olmasının size bir zararı yok, yapılanın da yararı olmayacak.

Posta / Tamer Heper

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı 735 Liraya Yükseldi


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınan verilere göre kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerine yapılan kira yardımı 735 liraya yükseltildiği öğrenildi..

 

Kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında çalışmalar tüm hızıyla devam ederken kira ayrdımları da artırıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere TOKİ, Emlak Konut GYO ve yerel belediyeler tarafından yürütülen dönüşüm sürecinde hak sahipleirne verilecek kira yardımı 735 liraya yükseltildi. Dönüşüm kapsmaında 2013 yılında 630 lira, 2014 yılında ise 680 lira kira yardımı yapılıyordu.
 
Yerekl belediyeler tarafından yapıloan kira yardımı 18 ay boyunca alınabiliyor ve 5 aylık bölümü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan peşin olarak tahsil edilebiliyor. İlk 5 aylık kira yardımının peşin olarak alınabilmesinin sebebi ise oluşabilecek taşınma masrafları.
 
Maliklerin 2015 yılında kira yardımı olarak 735 lira, kiracıların ise bir defaya mahsus 1470 lira alacağı açıklandı.
 
26-07-2010
Bu haber toplam 27495 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?