En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 19.12.2014 00:27
Kirasını Ödemeyen Kiracı İçin Ne Yapılmalı

Kirasını Ödemeyen Kiracı İçin Ne Yapılmalı

Posta Gazetesi'nden Tamer Heper, vatandaşların sorularını yanıtlıyor

Kiracım yaklaşık on yıllık. Ancak son dört-beş aydır kira ödemiyor. Yeni kira sözleşmesi yapalım diyoruz onu da yapmıyor. Bununla ne yapacağız? H.Ç.

Kirasını ödemeyen kiracı için yapılacak iki şey var. Birincisi kira bedellerinin tahsili için girişimde bulunmak; ikincisi tahliyesini sağlamak. Dikkat edin yeni kira sözleşmesi yapmaktan söz etmiyorum. Onu sonra açıklayacağım. Kira bedellerinin tahsili için icra takibi yapılır. İcra takibi iki türlü olabilir ya adi takip dediğimiz ilamsız takip yapılır ya da otuz gün süre verilerek otuz günlük takip dediğimiz takip yapılır. Şayet otuz gün süre verilerek yapılan takip tercih edilirse bu takip otuz gün içinde kira bedellerinin ödenmemesi durumunda kiralayana, kiracının tahliyesini talep imkanı da tanır. Kiracıya noterden, yine otuz gün ödeme üresi verilmek kaydı ile ihtarname gönderilebilir ve otuz günün sonunda kira bedelleri ödenmezse tahliyeyi talep imkanı doğar. Ancak bu halde malvarlığına haciz tatbik imkanı yoktur. Kiracının yeni kira sözleşmesi imzalamasının size bir yararı yoktur. Eski sözleşme her yıl kendiliğinden yenileniyor. Yani elinizde geçerli bir sözleşmeniz var yenisine gerek yok? Ayrıca yeni yapacağınız sözleşmede kiracının sorumluluğunu artırıcı hükümler de koyamıyorsunuz, yani yeni sözleşme yapılmamış olmasının size bir zararı yok, yapılanın da yararı olmayacak.

Posta / Tamer Heper

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İstiklal ve Bağdat Caddesi'nde Kira Fiyatları Artmaya Devam Edecek


Jones Lang LaSalle, 2015 yılında İstiklal Caddesi ve Bağdat Caddesi'nde kira bedellerinin artış göstermeye devam edeceğini açıkladı..

 

Ticari gayrimenkul ve yatırım danışmanlığı alanında faaliyet gösteren Jones Lang LaSalle (JLL) şirketi tarafından hazırlanan rapora göre, İstanbul’un en ünlü 7 alışveriş caddesinde kiralar metrekare başına 240 euroya kadar yükseliyor.
 
Yer bulmanın nerdeyse imkansız olduğu İstiklal Caddesi ve Bağdat Caddesinde 100 metrekarelik bir dükkanın aylık kirası 24.000 euro'yu bulurken söz konusu caddelere olan talep her geçen sene artıyor.
 
Ortalama kira bedeli metrekare başına 200 euro olan Nişantaşı ise özellike lüks marlkalar tarafından tercih ediliyor.
 
2015 yılında İstiklal, Bağdat, Bahariye Caddeleri ve Beşiktaş Çarşı’da kira yükselmeye devam edeceğini öngören JLL, Alemdağ ve Nispetiye caddelerinde ise fiyatların bugünkü seviyelerde olacağını tahmin ediyor.
 
Yaya trafiğinin oldukça yoğun olduğu İstiklal Caddesi'nde talep youn olmasına rağmen kısıtlı arz sebebiyle mevcut kiracılar devir bedeli talep ediyor.
 
Kentsel dönüşümle yenilenecek olan Bağdat Caddesi'nde talebin artmasının sebebi ise yeni binaların perakende kullanımına uygun olarak dizayn edilecek olması.
 
Nispetiye ise Akmerkez’in yeniden yapılandırılması ve cadde üzeri restoranlarsebebiyle talep alıyor.
 
 
26-07-2010
Bu haber toplam 26595 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?