En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 22.12.2014 16:58
Kiracı Tahliye Taahhütnamesi

Kiracı Tahliye Taahhütnamesi

Kiracı Tahliye Taahhütname dilekçesi örneği

 

Kiracısı bulunduğumuz ...................................................................................adresindeki
taşınmazı herhangi bir ihtar ve hiçbir hüküm istihsaline ve mahkemeden ilam almaya hacet kalmaksızın ..........................................tarihinde tahliye ederek mal sahibi........................ya veya onun yerine geçecek sonraki mal sahibine boş ve kira sözleşmesinde belirtildiği gibi tam olarak teslim edeceğimi kesin olarak beyan, kabul ve taahhüt ederim.
 
İşbu taahhütname serbest irademle ....................................tarihinde imza altına alınmıştır.
 
 
 
KİRACI /İMZA
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

10 Yıllık Kiracılar İçin Tahliye Süreci Başladı


Hürriyet Gazetesi yazarlarından Prof. Dr. Şükrü Kızılot'un 1 Temmuz'da yürürlüğe giren Borçlar Kanunu'nda yer alan 10 yıllık kiracıların tahliyesine ilişkin 'Tahliyeler başladı' başlıklı yazısı..

 

 
"    1 Temmuz 2012 tarihinde değiştirilen yeni ‘Borçlar Kanunu’na göre artık 10 yılı dolduran kiracıların gerekçesiz olarak çıkartılabilmesinin önü açıldı.
 
1 Temmuz 2014’ten itibaren devreye giren yeni kanuna göre mal sahibi kiracısını gerekçesiz olarak çıkarmaya başladı. 
 
10 yılı dolduran kiracılar, oturdukları konut ve işyerlerini tahliye etmeye başladılar. Tahliyelerin, önümüzdeki hafta ve aylarda giderek hızlanması bekleniyor.10 yılı dolduran kiracılarda, ev ya da iş yeri sahibinin gönderdiği yazılı bildirimde, tahliye için bir gerekçe aranmaması, tahliyeleri daha da hızlandırıyor..
1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren, yeni Borçlar Kanunu yürürlüğe girdi. Bu Kanun’un 347. maddesinde de “10 yılı dolduran kiracıların, gerekçesiz olarak çıkarılması” konusunda, “mal sahiplerine bir hak” tanındı.
Buna göre, 1 Temmuz 2012’de yani kanunun yürürlüğe girdiği tarihte;
1) Kira sözleşmesi 10 yılı tamamlamışsa, 1 Temmuz 2014’ten itibaren mal sahibi kiracısını gerekçesiz olarak, ev ya da işyerinden çıkarabilecek. 
2) Bunun için sözleşmenin bitiminden “en az üç ay önce” kiracıya yazılı bildirimde bulunulacak. Başka bir anlatımla izleyen birer yıllık uzatma yılının bitiminden en az 3 ay önce, fesih bildiriminde bulunulması gerekiyor.
ÖRNEK: Gayrimenkulü 1 Aralık 2001’de kiralayan Ahmet Bey, 1 Temmuz 2012 itibariyle yaklaşık 11 yıllık kiracıdır. Buna göre, mal sahibi, 1 Aralık 2014’den en az
üç ay önce yazılı ihtarda bulunmak suretiyle, Ahmet Bey hakkında “tahliye” sürecini başlatabilecek. Yani en geç Ağustos 2014 sonuna kadar yazılı bildirimde bulunacak.Hukuki konular bir uzmanlık işi olduğu için bu aşamada bir avukattan destek alınmasında yarar var.
 
5 YILI DOLDURANLAR
 
“Peki ama benim kiracı 10 yılı doldurmadı. Ben ne yapacağım?” diyecek olanlar da unutulmamış.
10 yılı doldurmayan ama 5 yılı aşan kiracılar da diğerlerinden yaklaşık “üç yıl msonra” çıkarılabilecek.
Borçlar Kanunu’nun Geçici 2. maddesinde 5 yılı dolduran kiracılar için de birm düzenleme var.
Buna göre; 5 yılı dolduran kiralamalarda, Borçlar Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2012  tarihinden 5 yıl sonra (yani 1 Temmuz 2017’den itibaren) kiracıyı gerekçesiz çıkarabilme uygulaması başlayabilecek.
 
BELİRSİZ SÜRELİ KİRA ÖNEMLİ
 
Bu olayda, bazılarının dikkatinden kaçan “belirsiz süreli kira” kavramı varYukarıda sözüne ettiğimiz 10 yılı dolduranlardaki tahliye, belirsiz süreli kiralamaları ilgilendiriyor.
Belirsiz süreli kiralama ilişkilerinde, taraflar arasında imzalanan kira sözleşmesinde, belirtilen sürenin aşılması ve sözleşmeye son verilmemesi durumunda, kira sözleşmesi “belirsiz süreli” olma niteliğini kazanıyor.
ÖRNEK: Bedriye Teyze’nin 1 Kasım 2001’de, bir yıllık sözleşme ile kiraya verdiği evini, kira sözleşmesi izleyen yıllarda da birer yıl uzamıştır. Buradaki sözleşme, “belirsiz süreli kiralama” tanımına girmektedir.
Bu durumda, 1.7.2012 tarihinde, 10 yıllık kira süresi çoktan dolmuştur. Bedriye Teyze, kiranın uzama yılının bitiminden (yani 1 Kasım 2014’den) en az üç ay önce, kiracıya (Temmuz ayı sonuna kadar) bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir gerekçe göstermeksizin, kira sözleşmesini sona erdirebilir.
 
FESİH DÖNEMİNİ KAÇIRANLAR
 
Fesih dönemini kaçıranlar yani kiracıya en az üç ay önce, gayrimenkulü tahliye etmesi için bildirimde bulunmayanlar için her şey kaybolmuş değil.
Bu durumda olanlar, bir sonraki fesih döneminde, yine üç ay önce bildirimde bulunabilirler.
10 yılı dolduran kiracıların, özellikle işyeri kiracılarının gerekçesiz olarak tahliye edilebilmesi, önümüzdeki aylarda, başta bankalar olmak üzere bazı işyerleri için  ciddi sorunlar yaratabilir.     "
 
 
Prof. Dr. Şükrü Kızılot
26-11-2011
Bu haber toplam 38808 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?