En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 07:37
Kanal İstanbul'un Yeri Haftaya Açıklanıyor

Kanal İstanbul'un Yeri Haftaya Açıklanıyor

Başbakan Erdoğan İstanbul'a kurulacak yeni şehirlerin yerini haftaya açıklayacağını duyurdu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un batısında, Kanal İstanbul'un Marmara'ya açıldığı yerde kurulacak şehri, önümüzdeki iki hafta içinde açıklayacağını belirterek, ''Bu şehir, yeni bir çekim alanı değil, aslında bu şehirle yoğunlaşmanın olduğu yerlere yeni bir teklif sunacağız'' dedi.

Erdoğan, Feshane Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Kastamonulular Gecesi''nde yaptığı konuşmada, bugün İstanbul için olduğu kadar Türkiye için de tarihi önem arz eden bir projeyi açıkladığını hatırlatarak, alternatif güzergahlar içinde belirleyecekleri bir hat üzerinden Karadeniz'i Marmara'ya bağlayan bir kanal inşa edeceklerini anımsattı.

Boğazı tanker trafiğinden kurtararak, adeta bir yaşam merkezine dönüştüreceklerini belirten Erdoğan, ''İstanbul'un batısında, Kanal İstanbul'un Marmara'ya açıldığı yerde kurulacak şehri, önümüzdeki iki hafta içinde açıklayacağım. Bu şehir, yeni bir çekim alanı değil, aslında bu şehirle yoğunlaşmanın olduğu yerlere yeni bir teklif sunacağız'' dedi.

Bu projeye de bir belediyeci gözüyle yaklaştığını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İstanbulumuzun bir çok yeri İstanbul'a artık yakışmıyor. Buralarda kaçak binalar, çirkin binalar var. Biz vatandaşlarımıza teklif götüreceğiz valilerimiz, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız vasıtasıyla. Diyeceğiz ki; 'Kardeşim, bak burası herhangi bir depremde gidebilir. Biz burada herhangi bir sıkıntıyı yaşamak istemiyoruz. Evleriniz hazır, size gelin şuralardan ev verelim'. Anadolu yakasında oturanlara Anadolu yakasında, Avrupa yakasında oturanlara Avrupa yakasında... Eğer arazi kendisininse arazi dahil her şeyi yapacağız. Bu noktada ölçeceğiz, biçeceğiz, neyse bedeli onun karşılığında orada kendilerine yer vereceğiz. Ama 'Yok, ben burada oturmak istiyorum' diyenlere bir teklif daha götürüyoruz; 'Biz buraları yıkacağız, yıkmaya mecburuz, o zaman burada yapacağımız konutlardan size konut verelim ki bizim artık gözümüz arkada kalmasın. Bu süre içinde de nerede oturacaksan git otur, kiranı da biz vereceğiz'. 'Yok, ben bunu da istemiyorum'. 'O zaman kusura bakma, kamulaştıracağız, paranı vereceğiz'. Daha ne yapalım.''

İstanbul'un fay hattında yer aldığını vurgulayan Erdoğan, ''Allah göstermesin yarın bir deprem oldu. Yıkıldığı zaman 'Hükümet ne yaptı, belediye ne yaptı? Bunlar gelip bakmadılar. Şu kadar can gitti' derler mi? Derler. Biz bunları yaşamak istemiyoruz. Hele hele dünyanın en güzel şehirlerinden birisi, İstanbul bunu yaşamasın istiyoruz'' dedi.

Kendisinin bir İstanbul aşığı olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Aslen Rizeliyim ama burada doğdum, burada büyüdüm, Kasımpaşa'da doğdum, Kasımpaşa'da büyüdüm. Bunları yaşamayalım istiyorum. İstanbul'un neresinde ne var, bunu biliyorum. Ama diyorum ki hep beraber İstanbulumuzu bu kentsel değişim ve dönüşüm kapsamında çözelim istiyorum. Hedefimiz, bu iki yakada toplamda 2.5-3 milyonluk iki yeni şehir. Bunlar da bu dediğim yerlerdeki sıkıntıları aşmamız için gayet güzel bir uygulama olacak ve bu uygulamayla da birlikte yeni yapılanmayı, gayet güzel bir planlamayla projelendireceğiz'' şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, siyaseti kirletenlerden, siyaseti kirli emellerine alet edenlerden olmadıklarını, siyasetin kirli yüzünü temsil edenlerden de olmayacaklarını belirterek, ''Siyaset bizim için millete hizmetin bir yoludur, yöntemidir, aracıdır'' dedi.

Erdoğan, Feshane Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Kastamonulular Gecesi''nde yaptığı konuşmada, Kastamonu'nun 12 Eylül halk oylamasında yüzde 63 gibi yüksek bir oy oranıyla, Türkiye ortalamasının üzerinde bir destek verip, ''evet'' demek suretiyle farklılığını, ayrıcalığını bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

12 Haziran seçimleri kapsamında 4 Mayıs'ta hem bir teşekkür ziyareti yapacağını hem de Kastamonu mitingini gerçekleştireceğini belirten Erdoğan, 12 Haziran seçimlerinde de İstanbul'da yaşayan Kastamonululardan büyük destek beklediğini ifade etti.

''Biz hamd olsun siyaseti kirletenlerden, siyaseti kirli emellerine alet edenlerden olmadık, siyasetin kirli yüzünü temsil edenlerden hiçbir zaman olmayacağız. Siyaset bizim için millete hizmetin bir yoludur, yöntemidir, aracıdır. 3 Kasım seçimlerine girerken sene 2002, plan, proje, hedeflerimizle girdik ve milletin teveccühüne mazhar olduk.

Hep bir şey söyledik, 'Ne aldatan olacağız, ne aldanan olacağız' ve o bizim yol haritamızı bugüne kadar uyguladık, uygulamaya devam edeceğiz. Hizmetlerimiz sayesinde, eserlerimiz sayesinde, 3 Kasım sonrasındaki her seçimde milletimiz artan oranda bize teveccühünü gösterdi, göstermeye de devam ediyor. Biz siyaseti yalan üzerine kuranlardan olmadık. Siyaseti, istismar üzerine bina edenlerden hiç olmadık. Siyaseti, nüfuz sağlamak, ikbal edinmek, mal mülk edinmek için bir araç görenlerden hiç olmadık.''

Milletle her zaman samimi bir iletişim içinde olduklarını, milletin bugüne kadar görmediklerini onlara devlet olarak takdim eden bir kadronun aktörleri olduklarını ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Milli eğitim bütçesi nerelerdeydi, şimdi nerede, milli savunma bütçesi neredeydi, şimdi nerede? Milli savunma Bakanlığı bütçesi biz geldiğimizde birinci sıradaydı, şimdi altıncı sırada. Milli eğitimin bütçesini ise geldik hiç tereddütsüz birinci sıraya yerleştirdik ve birinci sırada olmaya devam edecek. En büyük kadroyu her yıl milli eğitime veriyoruz. Çünkü Türkiye'nin eğitim-öğretim sorununu çözmediğimiz sürece kalkınmayı gerçekleştiremeyeceğimize inanmıştık, bunun da adımlarını attık, atmaya da devam ediyoruz.''

  -''BİZ TÜM TÜRKİYE'NİN DİLİYLE KONUŞURUZ''-
İçlerinde aşk, sevda, millete hizmet sevdası, kardeşlik ve dayanışma olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Onun için biz, Kastamonu'nun diliyle konuşuruz. Biz, Anadolu'nun, Trakya'nın diliyle konuşuruz. Biz tüm Türkiye'nin diliyle konuşuruz. Eleştireceğimiz zaman da öveceğimiz zaman da ölçüyü kaçırmaz, edep dairesinden çıkmayız. Bizde öfkenin dili bile bir nezaket taşır'' şeklinde konuştu.

Hacı Bektaşı Veli'nin ''Eline, diline, beline hakim olacaksın'' dediğini anlatan Erdoğan, ''AK Parti ile diğerleri arasındaki fark, 12 Haziran seçim sürecinde bir kez daha net olarak ortaya çıkmıştır. Meydanlarda bunu zaten görüyorsunuz'' dedi.

Erdoğan, 12 Eylül halk oylamasında CHP, MHP, BDP ve terör örgütünün aynı safta buluştuğunu, partilerinin kapanmasından dert yananların partilerin kapatılmasını engellemeye yönelik maddede parlamentoda kendilerine destek vermediğini anlatarak, bu partilerin AK Parti'nin önünde set oluşturduklarını belirtti.

Bu partilerin kışkırtmaları, tahrikleriyle Türkiye sevdasında değil, AK Parti karşıtlığında buluştuklarını vurgulayan Erdoğan, bu partilerin kışkırtma, tahrik, hakaret, küfür, istismar ve şiddetle seçim sürecinde oy kapmanın ihtirası içinde olduklarını kaydetti.

Bunları muhatap almayacaklarını, bunlara aldanmayacaklarını ve bunların seviyesine de düşmeyeceklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, ''Biz işimize bakacağız, çünkü ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Biz, eserlerimizle, yaptıklarımızla ve yapacaklarımızla konuşacağız. Ziya Paşa'nın güzel bir beyiti var; Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri'' şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ana muhalefet partisinin üçüncü köprüye de karşı çıktığını belirterek, ''Birinci köprüde de karşı çıktınız, ikinci köprüde de ama şimdi tıpış tıpış üzerinden geçiyorsunuz. Karşı olduğunuz köprünün üzerinden niye gidip geliyorsunuz, sandalla gidin'' dedi.

Erdoğan, Feshane Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Kastamonulular Gecesi''nde yaptığı konuşmada, İstanbul'un Beykoz ilçesindeki kentsel çarpıklığa dikkati çekerek, ''Öyle bir yapılanma var ki, bir yangın çıksa itfaiye arabası oraya giremez. Birçok yer böyle. Sorumluluk mevkisindeki bir insan olarak bakıyorsun boğaza nazır bir yer, bir de eve bakıyorsun hak getire. Dünya güzeli bir şehre yakışmıyor'' diye konuştu.

Ankara'da kentsel dönüşüm uygulamasını gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, TOKİ ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin 6 bine yakın aileyle yaptığı anlaşma sonunda tüm binaların yıkıldığını ve ailelerin kiralarının ödendiğini, vatandaşların önümüzdeki haftalarda binalarına taşınacağını söyledi.

81 vilayetin tamamında TOKİ'nin bu şekilde inşaatları bulunduğunu, bu projelerle kentlerin değiştirildiğini ve dönüştürüldüğünü vurgulayan Erdoğan, ''İstanbulumuzda inşallah bu adımla farklı bir çehreyi göreceğiz. Batıda, İstanbul içinde aynı zamanda bu adım trafiği de rahatlatacak. Yeni bir düzenli şehri, bir turizm merkezi olarak buraları inşa etmiş olacağız'' dedi.

-KANAL İSTANBUL PROJESİ-
Kanal İstanbul Projesi'nin yaklaşık 10 yıllık bir proje olduğunu belirten Erdoğan, ''İnşallah bunu daha da aşağı çekme şansımız olacak. Ama şu andaki ön çalışmalarımızda ortaya çıkan bu. Finans noktasında herhangi bir sıkıntımız söz konusu değil. Rahatlıkla bunu yapabilecek durumdayız. 2023 hedeflerimizi bu büyük projeyle taçlandıracağız'' şeklinde konuştu.

Marmaray Projesi'ni, Sultan Abdülmecit'in 1856 yılında mimari olarak çizdirdiğini, üzerinde çalıştığını anlatan Erdoğan, ''O günden bize kadar hep konuştular ama yapamadılar. Bunu gerçekleştirmek bize nasip oldu. 2013'te Marmaray açılıyor ve denizin altından Asya-Avrupa geçişler tamam. Proje Pekin'i Londra'ya bağlayan bir projedir. Aslında bu projeyi açmış olacaktık. Niye engellendi biliyor musunuz? Ne yazık ki hep o malum çevreler var ya, birinci ve ikinci köprüye karşı çıkanlar... Şimdi CHP zihniyeti açıklama yaptı, 'Üçüncü köprüye karşıyız' diye. Her açıklamayı yapmışlar, seçim beyannamelerinde var. Siz zaten hangisine destek verdiniz ki? Birinci köprüde de karşı çıktınız, ikinci köprüde de ama şimdi tıpış tıpış üzerinden geçiyorsunuz. Karşı olduğunuz köprünün üzerinden niye gidip geliyorsunuz, sandalla gidin.''

Marmaray'da arkeolojik kazılar sebebiyle 4 yıl geciktirildiklerini anlatan Erdoğan, ''Çanak-çömlek türü şeyler çıktı ve dediler ki; 'Burada hazine var, şunlar var, bunlar var'. Bunlardan dolayı o kadar zaman kaybettik. İnsan öncelikli bir dünyada böyle bir yatırım, bunlardan dolayı engellenir mi? Batıda bile bakarsınız tarihi binalar bile varsa, onlar koruma altına alınır. Birçok ülkede bunları görürsünüz. İşlerine geldiği yerde 'istemezük' derler'' dedi.

-''3. KÖPRÜYE ŞİDDETLE İHTİYACIMIZ VAR''-
İstanbul-İzmir otoyolu ve hızlı tren projelerinin devam ettiğini, bu arada ikinci tüp geçit projesinin de Marmaray'ın biraz güneyinde temelini attıklarını belirten Erdoğan, üçüncü köprünün hazırlıklarının devam ettiğini, onun da ihalesinin bu yıl içinde gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, ''Üçüncü köprüye şiddetle ihtiyacımız var, ağır vasıtaları ikinci köprüde bekletmek istemiyoruz. Onları tamamıyla üçüncü köprüye göndereceğiz, üçüncü köprüden 24 saat ağır vasıtalar geçebilecekler. Üçüncü köprünün tasarımında bir hedefimiz var, köprüyü aynı zamanda raylı sistemle birleştireceğiz. Bu yeni Kanal İstanbul Projemizle, hem İstanbul hem Türkiye, dünyada artık farklı bir konuma gelecek'' diye konuştu.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Kesintisi, 24 Mart 2017


AYEDŞ duyurusuna göre, 24 mart Cuma günü Pendik ve Çekmeköy ilçelerinde bazı mahallelerde 10 saate varan elektrik kesintisi yapılacak..

 

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ (AYEDAŞ) duyurusuna göre, 24 Mart Cuma günü İstanbul'un Anadolu Yakası'nda gerçekleştirilecek olan bakım ve onarım faaliyetleri kapsamında Çekmeköy ve Pendik ilçelerinde bazı mahallelerde elektrik kesintisi yapılacak.

 

AYEDAŞ'ın elektrik kesintisi programı ise şöyle:

 

Çekmeköy
10:00 - 15:00 saatleri arasında Ömerli, Hüseyinli ve Sırapınar Mahalleleri
 
 
Pendik
08:00 - 18:00 saatleri arasında Sülüntepe, Dumlupınar, Şeyhli, Kurna, Postane ve Ramazanoğlu Mahalleleri
29-04-2011
Bu haber toplam 13041 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?