En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 29.11.2014 04:20
Kanal İstanbul'un Geçeceği Güzergah

Kanal İstanbul'un Geçeceği Güzergah

Kanal İstanbul projesinin güzergahı yavaş yavaş belli oluyor.

Akit, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, önceki gün açıkladığı ve İstanbul'a ikinci bir boğaz daha açılmasını sağlayan ‘Kanal İstanbul'un güzergahına ilişkin çok önemli bir haritaya ulaştı.

İŞTE O GÜZERGAH
İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulları Arasındaki Görev Alanlarının Düzenlenmesine yönelik haritada; ‘Kanal İstanbul güzergahının başlangıç noktası Yalıköy, bitiş noktası ise Alipaşa olarak gösteriliyor.

Kurulun haritasında görülen kanal güzergahı; Yalıköy'den başlayarak Belgrat'ta bulunan Anastasıus Surları(I), Karaman Dere sınırı, Çatalca'da bulunan Gümüşpınar ve Devlet Ormanları, İhsaniye'de bulunan İkigöz ve Kocakuyu Mağaraları, Bekirli, Kurfallı, Fener'de bulunan Anastasıus Surları(II), Küçük Kılıçlı'dan geçiyor ve Alipaşa'da sona eriyor. Kanal İstanbul'un bitiş noktasının doğusunda Mimar Sinan Köprüsü bulunuyor.

ALANLAR BELİRTİLMİŞ
Kurul haritasında; ilçelerde yer alan, Kentsel ve Arkeolojik SİT Alanları, Kentsel ve Tarihi SİT Alanı, Arkeolojik SİT Alanı, Koruma Alanları, Tecrit Alanları, Arkeolojik Park Alanları, Antik Kentler, Yanıcı Parlayıcı Depolar ve Göller açıkça belirtilmiş. Söz konusu haritanın, AK Parti iktidara geldikten sonra hazırlandığı ifade ediliyor.

KANAL'IN GÜZERGAHININ ALANI 1. NUMARALI KURULDA
Kanal İstanbul'un güzergahında yer alan yerler, İstanbul 1. Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün görev alanında yer alıyor. Kurulun görev alanında Arnavutköy, Avcılar, Çatalca, Gaziosmanpaşa, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Esenyurt, Silivri ve Sultangazi ilçeleri yer alıyor.

AVRUPA YAKASI İKİYE AYRILACAK
‘Kanal İstanbul' projesiyle Karadeniz'den Marmara'ya ikinci bir boğaz daha açılacak. Çatalca-Silivri bölgesinde yer alacak kanalla birlikte, İstanbul'un Avrupa yakası ikiye bölünecek. Böylece, kanalın İstanbul tarafı, Boğaz'a kadar büyük bir ada haline gelecek. Asya yakasının yanı sıra kanalın Trakya'da kalan bölümü de yarımada olacak.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN PLANLARINDA DA GEÇİYOR
- İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 1/100.000 Ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı'nda da görülen bu güzergahın geçmişi yaklaşık 1000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Güzergah üzerinde bulunan Anastasius Surları'nın Karadeniz ve Marmara'yı birleştirmek için yapıldığı biliniyor. Bu surların güzergahını takip eden hattın Kanal İstanbul projesi için en kestirme yer olduğu konuşuluyor.

‘Kanal İstanbul' projesiyle Karadeniz'den Marmara'ya ikinci bir boğaz daha açılacak. Böylece, kanalın İstanbul tarafı, Boğaz'a kadar büyük bir ada haline gelecek. Asya yakasının yanı sıra kanalın Trakya'da kalan bölümü de yarımada olacak.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İstanbul Elektrik Kesintisi 30 Kasım


AYEDAŞ tarafından yapılan açıklamaya göre 30 kasım pazar günü İstanbul Anadolu Yakası'nda 6 ilde 8 saate varan elektrik kesintisi uygulanacak..

 

İstanbul  Anadolu Yakası Elektirik Dağıtım AŞ (AYEDAŞ), 30 Kasım 2014 Pazar günü yapılacak planlı elektrik kesintisi programı kapsamında Anadolu yakası'nda bulunan 6 ilçeye belirli saatler arasında elektrik verilemeyeceğini bildirdi.
 
30 Kasım Pazar günü elektrik kesintisi uygulanacak bölgeler şu şekilde:
 
Beykoz
 
- 09:00-13:00 arası toplam 4 saat ,Yavuz Sultan Selim Caddesi - Çiğdem - Şehit Mehmet Özkan Sokaklar, 
 
Kadıköy
 
- 05:00-10:00 arası toplam 5 saat, Osmanağa Mahallesi - Vişne Sokak, 
 
Üsküdar
 
- 08:00-17:00 arası toplam 5 saat Ferah Mahallesi - Günbattı Sokak.
 
Ümraniye
 
- 13:00-17:00  arası toplam 4 saat, Esenşehir Mahallesi - G131 Sokak,
- 13:30-17:30 arası toplam 4 saat,  Hekimbaşı Mahallesi - Uyanık - Töre - Sırmacı - Gökalp - Dostluk - Çamur Sokak. 
 
Pendik
 
- 09:00-17:00 arası toplam 8 saat,  Batı Mahallesi - 23 Nisan Caddesi - Karanfil - Ortanca Sokak,
- 10:00-12:00  arası toplam 2 saat, Sanayi Mahallesi - Gümüş - Bilim - Ergani - Mesele - Ensar Sokak. 
 
Tuzla
 
- 09:00-17:00 arası toplam 8 saat, Orhanlı Mahallesi - Adnan Menderes Sokak, 12:00-13:00 saatleri arasında Evliya Çelebi Mahallesi - Tersaneler Sokak.
 
29-04-2011
Bu haber toplam 17451 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?