En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 01.03.2015 08:53
Kanal İstanbul'un Geçeceği Güzergah

Kanal İstanbul'un Geçeceği Güzergah

Kanal İstanbul projesinin güzergahı yavaş yavaş belli oluyor.

Akit, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, önceki gün açıkladığı ve İstanbul'a ikinci bir boğaz daha açılmasını sağlayan ‘Kanal İstanbul'un güzergahına ilişkin çok önemli bir haritaya ulaştı.

İŞTE O GÜZERGAH
İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulları Arasındaki Görev Alanlarının Düzenlenmesine yönelik haritada; ‘Kanal İstanbul güzergahının başlangıç noktası Yalıköy, bitiş noktası ise Alipaşa olarak gösteriliyor.

Kurulun haritasında görülen kanal güzergahı; Yalıköy'den başlayarak Belgrat'ta bulunan Anastasıus Surları(I), Karaman Dere sınırı, Çatalca'da bulunan Gümüşpınar ve Devlet Ormanları, İhsaniye'de bulunan İkigöz ve Kocakuyu Mağaraları, Bekirli, Kurfallı, Fener'de bulunan Anastasıus Surları(II), Küçük Kılıçlı'dan geçiyor ve Alipaşa'da sona eriyor. Kanal İstanbul'un bitiş noktasının doğusunda Mimar Sinan Köprüsü bulunuyor.

ALANLAR BELİRTİLMİŞ
Kurul haritasında; ilçelerde yer alan, Kentsel ve Arkeolojik SİT Alanları, Kentsel ve Tarihi SİT Alanı, Arkeolojik SİT Alanı, Koruma Alanları, Tecrit Alanları, Arkeolojik Park Alanları, Antik Kentler, Yanıcı Parlayıcı Depolar ve Göller açıkça belirtilmiş. Söz konusu haritanın, AK Parti iktidara geldikten sonra hazırlandığı ifade ediliyor.

KANAL'IN GÜZERGAHININ ALANI 1. NUMARALI KURULDA
Kanal İstanbul'un güzergahında yer alan yerler, İstanbul 1. Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün görev alanında yer alıyor. Kurulun görev alanında Arnavutköy, Avcılar, Çatalca, Gaziosmanpaşa, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Esenyurt, Silivri ve Sultangazi ilçeleri yer alıyor.

AVRUPA YAKASI İKİYE AYRILACAK
‘Kanal İstanbul' projesiyle Karadeniz'den Marmara'ya ikinci bir boğaz daha açılacak. Çatalca-Silivri bölgesinde yer alacak kanalla birlikte, İstanbul'un Avrupa yakası ikiye bölünecek. Böylece, kanalın İstanbul tarafı, Boğaz'a kadar büyük bir ada haline gelecek. Asya yakasının yanı sıra kanalın Trakya'da kalan bölümü de yarımada olacak.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN PLANLARINDA DA GEÇİYOR
- İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 1/100.000 Ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı'nda da görülen bu güzergahın geçmişi yaklaşık 1000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Güzergah üzerinde bulunan Anastasius Surları'nın Karadeniz ve Marmara'yı birleştirmek için yapıldığı biliniyor. Bu surların güzergahını takip eden hattın Kanal İstanbul projesi için en kestirme yer olduğu konuşuluyor.

‘Kanal İstanbul' projesiyle Karadeniz'den Marmara'ya ikinci bir boğaz daha açılacak. Böylece, kanalın İstanbul tarafı, Boğaz'a kadar büyük bir ada haline gelecek. Asya yakasının yanı sıra kanalın Trakya'da kalan bölümü de yarımada olacak.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nde Geçiş Ücreti 3 Doların Altında Olacak


Dün Başbakan Davutoğlu tarafından tanıtılan 3 katlı tüp geçit formundaki Büyük İstanbul Tüneli, 2020 yılına kadar tamamlanacak olup geçiş ücreti ise 3 doların altında olacak..

 

İstanbul'da, Marmaray ve Avrasya tünellerinin ardından bu kez de boğazın altından geçecek ve raylı sistem ile otomobillerin geçişine olanack sağlayacak 3 katlı tüp geçit projesi için harekete geçildi. Orta katta raylı sistemin diğer ii katta ise otomobillerin geçiş yapabileceği yapısı ile dünyada bir ilk olacak tüp geçit projesi denizin 110 metre altından geçecek. İstanbul'un iki yakasını denizim altından birleştirecek olan projenin İstanbul trafiğini de ciddi ölçüde rahatlatması bekleniyor.
 
Anadolu yakasındaki başlangıç noktası Ümraniye-Çamlık bölgesi olacak 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin Avrupa yakasındaki diğer ucu Hasdal olacak. Toplam 16 kilometreyi bulacak olan tünelde hem demir yolu hem de karayolu bulunacak. 5 yılda yapılması planlanan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli, sadece 14 dakikada gidilebilecek.
 
Haziran ayındaki seçim öncesinde ihalesi gerçekleştirilecek olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinin yapım aşamasında 2 bin 800 kişi, işletme aşamasında ise 800 kişi istihdam edilecek.
 
Öte yandan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nde geçişlerden alınacak ücretin otomobil başına tek yön için 3 doların altında olacağı bildirildi.
 
29-04-2011
Bu haber toplam 18804 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?