En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 22.02.2018 02:42
İzmir'in Yüzde 37'si Kirada Oturuyor

İzmir'in Yüzde 37'si Kirada Oturuyor

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan İzmir'de yaşayanların yüzde 37'sinin kiracı olduğunu söyledi.

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, nüfus artışı, göç ve evlenme gibi nedenlerle büyük şehirlerde artan konut ihtiyacının, Türkiye'nin çözüm bekleyen en önemli sorunlarından biri olduğunu söyledi. Aslan, "Her yıl, 100 binlerce kişinin göç ettiği İzmir'de, yaşayanların yüzde 37'si kiracıdır. Bu rakam, yükselişini sürdürme eğilimindedir" dedi.

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan kira bedelleri ile kiracı sayısının her geçen yıl arttığına dikkat çekti. Sonar'ın yaptığı araştırmaya göre İzmirlilerin önümüzdeki 2 yıllık süreçte konut alma eğilimi olmadığını söyleyen Aslan, "İlerideki şartlara bağlı olarak konut edinme hedefim olabilir" diyenlerin oranının yüzde 20.6 olduğunu belirtti.

Aslan, "Dünyanın en pahalı akaryakıtını tüketen, elektriği ve doğalgazı otomatik zam tarifesine bağlı, pek çok faturada verginin vergisini ödemek zorunda bırakılan halkımızın ancak sınırlı bir bölümü, kendi konutunu almak için düş kurabiliyor" dedi.

Acil çözüm şart
Yapılan araştırmada İzmirlilerin yüzde 36'sının ayda 300 TL'nin üzerinde kira ödediği ve bunların yüzde 19.5'inin de ayda 451-550 TL arasında ödeme yaptığına dikkat çeken Aslan, "Halkın konut sahibi olabilmesinin en uygun şekli kooperatifleşmeden geçmektedir. Belediyeler, ucuz arsa üretmeli. Ege-Koop gibi halkın güvenini sağlayan kurumlar ise uygun şartlarda halkı konut sahibi yapmalı. İzmir'in öncelikli gündemlerinden biri olarak ele alınması ve partiler üstü bir kent politikası haline getirilmesi, dünya örneklerinde olduğu gibi herhangi bir siyasi kazanım beklentisinden uzak olarak devlet, hükümet, mahalli idareler, sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra üniversiteler ve uygulama birimleri ile işbirliği yapılması gerekir. Bunun için hükümetin acil çözüm yolları bulması şart" dedi.

"Kentsel dönüşümde seferberlik başlamalı"
İzmir'in bugünkü kentsel yapısı, gecekondulaşma ve kaçak yapılaşma süreci ile göç alma eğiliminin "alarm" verdiğini söyleyen Hüseyin Aslan, İzmir'de nüfusun yüzde 55'inin kaçak yapılarda ve gecekondularda oturduğunu belirtti. Aslan, "Her yıl İzmir nüfusuna 100 bin kişi ekleniyor. Gelinen noktada sadece konut üretmek, tek başına ve bütüncül olarak kentsel sorunun çözümünde yeterli değildir. Ancak, çıkarılacak bir kanunla gecekondular ve kaçak yapılar yıkılarak yerine modern konutlar ve çevre düzenlemesinin yapılmasıyla problem çözülebilir. İzmir'de konutların yüzde 25'i eski yapılardır. Eski yapıların biran önce revizyondan geçirilmesi gerekir. Çünkü olası bir deprem riskine karşı hazırlıklı yerleşimler için kentsel dönüşüm seferberliği başlatılması yönünde gereken adımlar bir an önce atılmalı" dedi.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ Beyoğlu Sütlüce'de Kentsel Dönüşüme Başladı


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, İstanbul Beyoğlu İlçesi'nde “Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında inşa edeceği 397 konut ile 20 dükkân için ihale gerçekleştirdi..

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, İstanbul Beyoğlu İlçesi'nde uygulanacak olan “Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında yaptıracağı 397 konut ile 20 dükkânın yapım işi için 15 Mart 2017 tarihinde ihale düzenledi.
 
 
Söz konusu ihale kapsamında ihale kapsamında 43 adet 1+1, 318 adet 2+1, 31 adet 3+1 ve 5 adet ise 4+1 konut, 20 dükkan ile dini tesis(külliye), otopark ile altyapı ve çevre düzenleme işi yer aldı.
 
 
TOKİ ile Beyoğlu Belediyesi arasında 02.06.2015 tarihinde imzalanan protokol kapsamında başlatılan İstanbul Beyoğlu, Örnektepe-Sütlüce Kentsel Dönüşüm Projesi ile uygulama alanındaki plansız, tapusuz çoğunluğu ruhsatsız 282 konut ve 18 dükkân için yerinde dönüşüm uygulanacak.
30-05-2011
Bu haber toplam 4962 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?