En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 07.03.2015 03:40
İzmir Gaziemir ve Karabağlar'da 14 Bin Yeni Konut Yapılacak

İzmir Gaziemir ve Karabağlar'da 14 Bin Yeni Konut Yapılacak

İzmir'de kentsel dönüşüm projesi kapsamında Gaziemir İlçesi'nde Aktepe- Emrez ile Karabağlar İlçesi'nde Limontepe mahallelerinde 13-14 bin konut inşa edilecek.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, Gaziemir İlçesi'nde Aktepe- Emrez ile Karabağlar İlçesi'nde Limontepe mahallelerinde kentsel dönüşüm planı çerçevesinde 13- 14 bin yeni konut yapılacağını, hazırlanan iki projenin de Bakanlar Kurulu'na gönderildiğini belirtti.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) İkamet ve Çok Amaçlı Bina İnşaat Sanayi Meslek Komiteleri tarafından düzenlenen 'İzmir'de Kentsel Dönüşüm' konulu toplantıda Büyükşehir yetkilileri ile sanayiciler biraraya gelerek fikir alışverişinde bulundu. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar'ın ev sahipliği yaptığı toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentsel dönüşüm için 14- 15 nokta belirlediklerini bunların İzmir'in yüzde 45'ini oluşturduğunu ifade etti. Bu alanlarda 200-250 bin konutluk kentsel dönüşüme ihtiyaç olduğunu anlatan Kocaoğlu, "Bunlar bir günde değil, kentin ekonomik kalkınması ile olacak. Süreyi ise yine kentin ekonomik kalkınması yani zenginliği ve insanların konut alım gücüne ulaşması belirleyecek. Fakat arazi fakiriyiz. Onun için kent dönüşümü biz de daha cazip. Yeni uydu kentleri ancak Aliağa (Menemen, Koyundere, Ulukent, Harmandalı ve Asarlık) aksı ve Torbalı da yaratabiliyoruz. Her ikisinde de 225- 250 binlik konutlar planlıyoruz" dedi.

ÖZEL SEKTÖR DE İŞİN İÇİNDE OLACAK

Kentsel dönüşüm projesinde öncelikle kente adapte olmuş gecekonduda yaşayan kesimin hedef alındığını belirten Kocaoğlu, kentsel dönüşümde sadece belirli alanların belediye tarafından yapılacağını, geri kalan projeleri özel sektöre devredeceklerini söyledi. Kocaoğlu, belediyenin Kadifekale heyelan bölgesi ve Kemeraltı Çarşısı, Basmane, Anafartalar gibi alanları yenileyeceğini ifade ederek, "Bunun dışındaki Aktepe, Emrez, Limontepe, Bayraklı sırtlarını özel sektör yapacak. Kent dönüşümü belediyenin de, TOKİ'nin de işi değil. Bunu inşaat sektörü yapacak. Buralarda da biz yine projeyi hatta maketini yapacağız, onlara vereceğiz, onlar aynen bu projeyi uygulayacak. Kolaylaştırıcı olacağız. Özel sektörün para kazanacağı halde ihaleye biz çıkaracağız. Sonuçta kentin dizaynını biz yapacağız" diye konuştu.

13- 14 BİN YENİ KONUT GELİYOR

Aktepe- Emrez ile Limontepe mahallelerinde kent dönüşüm planı çerçevesinde 13- 14 bin yeni konut yapılacağını da açıklayan Kocaoğlu, iki projenin de Bakanlar Kurulu'na gönderildiğini belirterek, "Burada her türlü hazırlığı yapmış durumdayız. Bakanlar Kurulu Haziran sonunda kent dönüşüm bölgesi ilan ederse 6 aylık mutakabat süremiz var. Bu süre yıl sonunu bulur. Ardından 2012 Haziran'ı gibi 160- 170 hektarlık alanda konut projesi yapılması için inşaat sektörünün hizmetine sunacağız" dedi.

'YA KURTARACAĞIZ YA DAHA BERBAT OLACAK'

İzmir'de kentsel dönüşümün önündeki en büyük handikaplardan birinin de gecekonduların çok katlı olması olduğunu dile getiren Kocaoğlu, 100 metre arsası olan birinin birkaç kat karşılığı müteahhide verme eğiliminin kent dönüşümü anlamına gelmediğini ifade etti. Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kent şu anda berbat durumda. Can çekişir durumda. Biz şu anda İzmir'in beton yığını bir kent olmasından şikayetçiyiz. Sıkışık gecekondu binalar var. Nereye bakarsak beton yığını. Kenti ya kurtaracağız veya daha berbat durum getireceğiz. Kentsel dönüşümü yaparken bunların tek katlı olması ile 8-10 katlı olması durumunda karşılaştığımız baskıyı düşünün. O zaman bütüncül bir plan yapmak gerekir. Örneğin Bayraklı, Altındağ, Onur Mahallesi'nin tamamını planlayıp görmek zorundayız. Yeşil alanları, parkları nereye yapacağız. Bir ressamın fırçasından çıkar halde kenti hayal etmek zorundayız. Başka türlü kent dönüşümü yapıyoruz diye bina yapıp yıkmak çözüm değil. İzmir'deki irili ufaklı körfeze akan 16 dereyi besleyen 90-100 dereciğin etrafına yeşil akslar yaratarak kenti ancak bir şeye benzetebiliriz. Öbür türlü bir şeye benzetemeyiz. "

YENİ KENT MERKEZİ'NE ŞİMDİLİK İTİRAZ YOK

Kocaoğlu, Bayraklı ve Turan arasındaki bölgeyi kapsayan Yeni Kent Merkezi'nin Belediye Meclisi'nce onaylandığını hatırlatarak şu anda yürütmeyi durdurma kararının bulunmadığını, planın gerçekleşmesini umut ettiğini vurguladı. Kocaoğlu, bu proje ile birlikte İzmir'in gökdelenlerle büyüyeceğini ve bunun kent ekonomisine büyük güç katacağını belirterek, İnciraltı'nda ise EXPO nedeniyle planlama yapılmasının şart olduğunu dile getirdi.

YORGANCILAR: MADRİD ÖRNEK ALINMALI

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise, kentsel dönüşümün başarıya ulaşması için halkın da çalışmalara katılması gerektiğini söyledi. Dünyadaki en güzel kentsel dönüşümün Madrid'de olduğunu ifade eden Yorgancılar, Madrid'de yerleşim şartlarının kentin tarihi ve kültürel dokusunu değiştirmeden iyileşmesini öngören kent merkezi yenileme planı uygulandığını söyledi. Yorgancılar, "Benzer bir çalışmanın İzmir için de yapılması arzumuzdur. Tabi ki İzmir'de yapılan çeşitli projelere ilişkin Sivil Toplum Örgütleri'nin açtığı itiraz davaları da uygulamaları geciktiriyor ve kentimizi kayba uğrattırıyor. Bunların da göz ardı edilmemesi gerekir" dedi.

DENİZ ULAŞIMI İÇİN İHALE HAZIRLIĞI

Öte yandan deniz ulaşımıyla ilgili de bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediyenin ilk kez 32 natt gücünde, 2 adet katamaran tipi gemi alarak orta ve iç körfezde seyahat imkanı sağlayacağını da açıkladı. Kocaoğlu, 16 yolcu, 2 arabalı vapur ihalesine çıkacaklarını bununla ilgili kredi çalışması yürüttüklerini söyledi.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Bakırköy'de Kentsel Dönüşüm Tartışması


Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu'nun 7 bölgeyi riskli alan ilan edilmesi gerektiği açıklamasına meslek odalarından yanıt geldi..

 

Bakırköy'de 7 mahallede acilen kentsel dönüşüm yapılması için söz konusu alanların riskli alan ilan edilmesini beklediklerini açıklayan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu'na Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve Trakya Büyükkent Bölge Temsilciliği'nden yanıt geldi.
 
Mimarlar Odası Büyükkent Şube Sekreteri Ali Hacıalioğlu, Bakırköy Temsilcilik Sekreteri Selda Yentür, Bakırköy Temsilcilik Başkanı Mürsel Selçuk'un katılımı ile gerçekleştirilen basın toplantısına basın mensubundan çok mahalle halkı katılım gösterdi.
 
Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu'nun riskli alan ilan edilmesini talep ettiği Osmaniye, Kartaltepe, Zuhuratbaba, Sakızağacı, Yeni Mahalle, Zeytinlik, Cevizlik'i kapsayan bölge için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararı ve Bakanlar Kurulu onayı gerekiyor. 
 
Bakırköy'ün yüzde 78'inin çürük olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Mimarlar Odası Bakırköy Temsilcilik Sekreteri Selda Yentür, yeterliliği tartışılan raporlara dayanılarak yapılan açıklamaların toplumsal travmalara yol açacağını, ayrıca 7 bölge dışında riskli yapılar bulunan diğer bölgelerin niçin riskli alan kapsamına alınmadığını merak ettiğini söyledi.
 
Kentsel dönüşümler de  kiracıların ve esnafın gözardı edildiğini de belirten Yentür, Bakırköy Belediyesi'nin kentsel rantı kendi kontrolünde mülkiyet üzerinden paylaştırmayı vaat etiğini ve  'kiracı' statüsündeki Bakırköylüler ile yerel esnafı tamamen gözardı ettiğini söyledi.
 
 
07-06-2011
Bu haber toplam 36435 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?