En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 17.03.2018 16:19
İzmir'de 2 Milyon Metrekarelik Jeotermal Sera

İzmir'de 2 Milyon Metrekarelik Jeotermal Sera

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, İzmir'de 2 milyon metrekarelik bir alanda jeotermal sera kurmayı hedeflediklerini açıkladı.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, İzmir'de 2 milyon metrekare alanda bir jeotermal sera kurulmasını hedeflediklerini bildirdi. 
 
Eker, 7. Uluslararası Tarım, Sera, Hayvancılık Fuarı ile 3. Animalexpo Hayvancılık Teknolojileri ve Süt Endüstrisi Fuarı'nın açılışını yaptı. 
 
Eker, İzmir'in tarımcılık ve hayvancılıkta önemli potansiyele sahip olduğunu, Hükümet olarak bu potansiyeli geliştirmek istediklerini belirtti. İzmir çiftçisinin 1 milyar 300 milyon lira tarımsal kredi kullandığını ifade eden Mehmet Mehdi Eker, şunları söyledi: 
 
"İzmir ile ilgili desteğimiz başından beri devam ediyor. Ama bundan sonra İzmir'in bazı alanlardaki potansiyelinin daha iyi değerlendirilmesi ile ilgili bizim önemli projelerimiz var. Birisi şu; İzmir'in ürün kümelenme çalışmasının pilot bölge olarak seçilmesi. Zeytin, zeytinyağı, organik tarım ürünleri, seracılık, üzüm, üzüm ürünleri, bitkisel yağlar gibi konularda ürün kümelenme çalışmaları 2015 yılına kadar tamamlanacak. 
 
Bu bizim hükümetimizin programında olan bir konu. Jeotermal seracılığın bu bölgede geliştirilmesi ile ilgili bir çalışmamız var. 2 milyon metrekare alanda biz bir jeotermal sera kurulmasını hedefliyoruz. Bu da hükümetimizin çalışmaları içinde."

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Aydın Germencik'te 30 Bin Konutun Elektriği Jeotermal Enerji İle Karşılanıyıor


Aydın'ın Germencik İlçesi'nde yenilenebilir enerji üreten Maren Maraş Elektrik Üretim, 30 bin konutun elektriğini jeotermal enerjiden sağlıyor..

 

Aydın'ın Germencik İlçesi'nde faaliyet gösteren Maren Maraş Elektrik Üretim A.Ş., 2009 yılında jeotermal enerjiden elektrik üretimine başlası, bugün 30 bin konutun ihtiyacını karşılıyor.30 bin konutun ihtiyacını karşılıyor.
 
Hürriyet'ten Burhan Ceylan'ın haberine göre, 5 yıldır çevreye zarar vermeden yenilenebilir enerji ürettikleirni belirten Maren Maraş Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Şişman, Germencik'te 190 bin dönüm arazi üzerine kurulu tesislerinde 4 elektrik üretim santrali vasıtasıyla yılda  800 milyon megawatt'lık elektrik üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
Şirketin her geçen gün büyümeye devam ettiğini belirten Şişman, Maren Enerji olarak 5 yılda Germencik'te 350 milyon dolar değerinde yatırım yaptıklarını ve bugün 30 bin konutun elektriğini karşılayabildiklerini söyledi.
 
Hedeflerinin üretim kapasitesini iki katına çıkarmak olduğunu da açıklayan Şişman,  kuyu sayısı ve enerjiüretim kapasitelerinin her geöçen gün arttığını belirtti.
 
 
23-09-2011
Bu haber toplam 11823 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?