En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 22.02.2018 02:38
İzmir Büyüksehir Beledıyesınden Buca'da Satılık 514 Konut!

İzmir Büyüksehir Beledıyesınden Buca'da Satılık 514 Konut!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Buca'da yapılan 578 konuttan 64'ünün kent yenileme ve kentsel dönüşüm projelerinde kullanılacağını, 514'ünün ise satılacağını bildirdi.
Aziz Kocaoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Buca'daki konutları kamulaştırmalarda kullanılmak üzere yaptıklarını, ancak talep olmadığını söyledi.Belediye Meclisinden satış için yetki aldıklarını belirten Kocaoğlu, şöyle dedi:

Konutlar biteli 2 seneden fazla oldu. Kamulaştırma yapıp yol açıyoruz. Açtığımız yollar, çarpık kentleşmenin olduğu yerlerden geçiyor. Uzun boylu para tutmuyor. Vatandaşa verdiğimiz kamulaştırma parası ev almasına yetmiyor. Vatandaş sokakta kalmasın diye bu daireleri önerdik, rağbet görmedi. Mecbur kaldık satıyoruz. Binalar çürüyecek. Satıştan elde ettiğimiz geliri yine kent dönüşümü için kullanacağız. Teklif ettikçe bizim mal mundar oldu, teklif ettikçe millet kaçıyor. Bu nedenle satışa çıkardık. Buradan gelecek kaynağa büyükşehir belediyesinin ihtiyacı yok. Bunlar milli servettir. Toplu konut yapım ihalesine o günün koşullarına göre çıktık. O güne göre pahalı olmayan ihale, bugün pahalı olabilir. Keşke ülkede sürekli böyle olsa da fiyatlar gerçek anlamda otursa.

FİYATLAR YÜKSEK

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar ise yapılan konutların yüksek fiyattan satılmak istendiğini savundu. Binaların yapım ihalesinin yüksek fiyatla gerçekleştiğini bu nedenle daire fiyatlarının yüksek oluştuğunu belirten Çakar, şöyle devam etti: Bu koşullarda evlerin satılması mümkün değil, elde kalacak. Ben o bölgede yap-sat yapan biriyim. Tenis kulübün olduğu yerde 170 metrekare daireleri 120 liraya satıyorum. Burada vatandaş hesabını bilir. 'Gel takas yapalım' dediğinizde, vatandaş 5 liraya alabileceği malı 10 liraya takas etmek istememekte haklı. Buraya yatırılmış 60 milyon lira var. Konutlar orada çürüyor. Demek ki böyle bir toplu konutta piyasa koşullarına bakmak lazım. Ben evleri gezdim. Bu evler müteahhit gözüyle 3. sınıf inşaat sınıfını zor yakalar. O bölgedeki evlerin metrekare bedeli 400 ila 500 lira arasında. Toplu konutların metrekare bedeli ise 720 liraya geliyor. Arsa bedeliyse 25 bin lira. Gelin bu konutların bedelini 2009 emlak rayiç bedeliyle belirleyelim. İlgili oda tespit yapsın, o tespitle satışa çıkılsın. O zaman 2 günde tamamı satılır. Orasının yapım ihalesi yüksek fiyatlarla gitmiştir. Bu dairelerin bu fiyatla satılma şansı reel piyasada yok.

AA
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İzmir'de Konut Fiyatları Yüzde 11, Kiralar ise Yüzde 10 Yükseldi


Şubat ayında satılık konut fiyatlarının yüzde 11 oranında artış gösterdiği İzmir'de ilçe bazında fiyatlar en çok Narlıdere'de yükseldi..

 

Hurriyetemlak.com tarafından hazırlanan 2017 yılının Şubat ayına ilişkin emlak endeksine göre, Şubat ayında İzmir'de satılık konutların metrekare ortalama fiyatı yıllık bazda yani bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 11 artarak metrekare bazında ortalama 2 bin 455 liraya kadar yükseldi. Aynı dönemde kira fiyatlarında ise yüzde 10 artış yaşandı ve kiralar ortalama 11 lira/metrekareye yükseldi.

 

Amortisman süresinin ortalama 19 yıl olarak tespit edildiği İzmir'de geçtiğimiz ay ilçe bazında en yüksek fiyat artışı Narlıdere'de kaydedildi. Satılık konut fiyatlarının yüzde 4,7 arttığı Narlıdere'yi yüzde 4,6 artışla Aliağa ve yüzde 4,0 artışla Balçova takip etti.

 

İzmir ilçe ilçe konut fiyatları ve fiyat artış oranları:

13-01-2010
Bu haber toplam 59664 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?