En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 22.02.2018 13:00
İstanbul'un En Değerli Arsaları Nerede ?

İstanbul'un En Değerli Arsaları Nerede ?

Gayrimenkuldeki talep rüzgarı ile yelkenlerini şişiren konut üreticileri her ay 3-4 yeni konut projesini açıklarken, bir yandan da yeni yatırımları için arsa avına çıktı

 

Nisanda arsa satışları ikiye katlandı. Gayrimenkuldeki canlanmayı değerlendirmek isteyen inşaatçılar yeni yatırımları için arsa avında.
İstanbul'un altın arazileri
 
Gayrimenkuldeki talep rüzgarı ile yelkenlerini şişiren konut üreticileri her ay 3-4 yeni konut projesini açıklarken, bir yandan da yeni yatırımları için arsa avına çıktı. Büyük proje yapmaya müsait imarlı arsa bulmanın güçlüğü nedeniyle arsa sahiplerinin projelerdeki payı yükseldi. Kat karşılığı oranları yüzde 15-20’lerden yüzde 30-35 seviyesine çıktı. Turyap Arsa satış yetkilisi Rauf Bozok, Boğaziçi’nin öngörünüm bölgeleri gibi kupon yerlerde oranın yüzde 40’lara bile yükseldiğini söyledi.
 
BİREYLER DE ARAYIŞTA
 
Yatırımcıların nakit parası olsa da arsa fiyatının yüksekliği nedeniyle kat karşılığı veya hasılat paylaşımını tercih ettiğini belirten Bozak, bu nedenle kat karşılığı anlaşmalarının payının yüzde 90’ı bulduğunu iddia etti. Bozok “Firmalar parası olsa da kat karşılığı anlaşma yapmayı tercih ediyor. Projelerin doğal ortağı konumundaki arsa sahipleri güçlü, güvenilir bir firma olduğunda satış yapıyor, seçici davranıyor” dedi. Sahibinden. com verilerine göre bireysel yatırımcılarda da arsa talepleri hızlandı.
 
Nisanda şubata oranla satılan konut sayısı yüzde 42 artarken, arsalarda artış yüzde 100 oldu. Rauf Bozok, belli başlı firmaların en az 100-150 dönüm büyüklüğünde, 900- bin konut yapmaya müsait arsalara baktığını söyledi.Avrupa yakasında metrekare bedelleri 700-800 dolar, Anadolu’da 600 dolardan başlıyor. Sahibinden.com Genel Müdürü Burak Ertaş, bireysel yatırımcıların arsa iştahının da baharla birlikte canlandığını, nisan ayı sonuçlarının bunun göstergesi olduğunu söyledi. Ertaş “Nisanda arsa satışları konuttan bile fazla oldu. Buna karşılık işyeri ve bina sayılarında hafif bir düşüş yaşandı” dedi. Her 3 dakikada bir konut satıldığını belirten Ertaş ortalama 100- 103 bin TL seviyesindeki konutların hızlı satıldığını söyledi.
 
Nereler tercih ediliyor?
 
En fazla inşaatın yapıldığı İstanbul’da Avrupa yakasında, Beylikdüzü, Bahçeşehir, Hadımköy, Ispartakule, Kayabaşı, Arnavutköy, Fulya, Çağlayan, Sarıyer, Maslak, Silivri, Çatalca, Esenyurt, Başakşehir ile Anadolu’da Fikirtepe, Beykoz (Zerzavatçı, Örnekköy, Elmalı, Riva, Sancaktepe, Polonezköy), Kurtköy, Tepeören, Ataşehir, Çekmeköy, Şile, Şerifali, Alemdağ, Ağva, Akfırat arsa pazarlıklarının yoğun yapıldığı yerler.
 
HANGi ŞiRKET ARSA ARIYOR?
 
Sinpaş İstanbul, Ankara ve Bursa’da, Efektif Gayrimenkul Kağıthane ve çevresinde, Akfen Holding Anadolu yakasında, Kılıç İnşaat, Şerifali, Ataşehir, İçerenköy, Bostancı ve Göztepe’de, Terzioğlu İnşaat İstanbul’un çeşitli yerlerinde, Redevco İstanbul, İzmir, Adana ve Antalya’da, Koç Üniversitesi İstanbul ili Şişli, Beşiktaş, Kağıthane, Sarıyer’de, Fiyapı, İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Kayseri, Bursa, Eskişehir Denizli, Tekirdağ, Samsun, Rize, Adana ve Urfa’da yer arıyor. Ağaoğlu İnşaat halen en fazla arazi stoğu olan firmalardan biri. Fi Yapı da arazi bulmak için Anadolu’yu karış karış dolaşacak bir otobüs aldı, 4 kişilik gezici ofis oluşturdu.
 
Selma ŞENOL / İSTANBUL

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Safranbolu'da Kiralık Arsa 30 Bin Lira


Safranbolu Belediyesi, Barış Mahallesi'nde yer alan 2 bin 224 metrekare alana sahip arsayı ihale ile 10 yıllığına kiraya vereceğini duyurdu..

 

Safranbolu Belediyesi tarafından yayınlanan ihale ilanına göre, Safranbolu'nun Barış Mahallesi'nde konumlu olan 2 bin 224 metrekare alanlı arsa niteliğindeki taşınmazın 10 yıllığına kiraya vrilmesi amacıyla ihale düzenlenecek.

 

Tahmini bedeli aylık 30 bin lira olarak açıklanan arsa kapalı kutu usulüyle 22 Mart 2017 günü saat 15.00'da Safranbolu Belediye Binasında ihaleye sunulacak.

 

Söz konusu arsanın geçici teminatı yüzde 3 olarak 108 bin lira olarak belirtildi.

 

 
25-05-2010
Bu haber toplam 21774 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?