En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 24.02.2018 10:01
Konut Fiyatları En Çok Hangi Semtlerde Yükseldi

Konut Fiyatları En Çok Hangi Semtlerde Yükseldi

Hurriyetemlak.com ve Realty World'ün hazırladığı emlak endeksi verilerine göre İstanbul'da konut fiyatlarının en yüksek olduğu semtler sırasıyla Başiktaş, Sarıyer ve Beyoğlu..

 

Realty World 2013 Emlak Endeksi verilerine göre İstanbul'da Beşiktaş, Ankara'da Çankaya, İzmir'de ise Çeşme konut fiyatlarının en yüksekolduğu semtler olarak sıralanıyor..
 
Dünya şehirleri arasında gayrimenkul potansiyeli açısından ilk sıralarda gösterilen İstanbul’da hem kiralık hem de satılıkta metrekare fiyatları yükseliyor. İstanbul’da tüm ilçelerin ortalaması alındığında metrekare fiyatı yüzde 13 artışla 2 bin 126 liraya çıkarken, kiralıkta da yüzde 17 artışla 13 lira olarak gerçekleşti. İstanbul’da metrekare fiyatlarının en yüksek olduğu semt 16 bin 596 lira ile Bebek olurken, 8 bin 137 lira ile Beşiktaş en yüksek fiyatlı ilçe olarak dikkati çekti. Beşiktaş’ı, Sarıyer ve Beyoğlu takip ediyor.
 
BEŞİKTAŞ’TA YÜKSELİYOR
 
Hurriyetemlak.com ve Realty World tarafından 31 bin 240 satılık, 12 bin 411 kiralık gayrimenkul ilanından yola çıkılarak hazırlanan Emlak Endeksi’ne göre, İstanbul’un en pahalı ilçesi Beşiktaş’ta fiyatlar ocak ayından bu yana 8 bin 118 liradan 8 bin 137 liraya yükseldi. Yılda yüzde 36 değişimle fiyatların en çok arttığı ilçelerin başında gelen Beşiktaş’ta kiralık evlerin metrekare fiyatı ise 31 lira oldu. Beşiktaş’ın en pahalı semti Bebek’te ise satılık evlerin metrekare fiyatı 16 bin 596 lirayı bulurken, kiralık evlerin metrekare fiyatı 42 liraya çıkıyor.
 
SARIYER İKİNCİ
 
İstanbul’da Beşiktaş’ın ardından Sarıyer geliyor. Satılık konutlarda metrekare fiyatlarının 5 bin 684 liraya çıktığı ilçede yıllık artış oranı ise yüzde 13 oldu. En yüksek fiyatlı üçüncü ilçe olarak da Beyoğlu geliyor. Ancak Beyoğlu’nda metrekare fiyatlarında aylık olarak artış olsa da yıllık bazda bir miktar düşüş görülüyor. Ocakta 4 bin 543 lira olan metrekare fiyatı 4 bin 800 liraya yükseldi. Ancak geçen yıla göre yüzde 4 düşüş görülüyor. Bakırköy ve Beykoz da sırasıyla ilk 5’te yer alan ilçeler oluyor.
 
Başkentin en pahalısı Çankaya
 
İSTANBUL’un dışında büyükşe-hirlerde de metrekare fiyatları yükseliyor. Başkent Ankara’da ortalama metrekare fiyatları bin 136 liraya yükselirken, en pahalı ilçe ise bin 486 lira ile Çankaya oldu. İkinci sırada bin 474 lira ile Yenimahalle bulunurken, Gölbaşı da bin 125 lira ile üçüncü sırada yer aldı.
 
Çeşme’nin yükselişi sürüyor
 
İZMİR’DE ise yıllık fiyat artışı en çok Çeşme’de göze çarpıyor. İzmir’de ortalama yılda yüzde 10 fiyat artışı yaşanırken, Çeşme’de bu oran yüzde 23’e çıkıyor. Metrekare ortalama satış fiyatı 3 bin 273 lira olan Çeşme’de kiralık evlerin metrekare fiyatı ise 161 TL’ye kadar çıkıyor. Çeşme’nin ardından Narlıdere 2 bin 237 lira metrekare fiyatıyla ikinci sırada yer alırken, Güzelbahçe ise 2 bin 178 lira ile üçüncü sırada bulunuyor.
 
Antalya durağan Bursa düşüyor
 
ANTALYA’da geçtiğimiz yıldan itibaren fiyatlar ortalama yüzde 3 arttı. Çok değişim gözlenmeyen bölgede şubat ayında metrekare satış fiyatları bin 134 lira oldu. Antalya’da bin 422 lira metrekare fiyatıyla Konyaaltı ilk sırada bulunuyor. Alanya’da fiyatlar bin 190 lira, Muratpaşa’da ise bin 150 lira oldu. Bursa’da da yıllık fiyat ortalaması yüzde 1 oranında düştü. Şubat 2013 itibariyle Bursa’da satılık fiyatlar metrekaresi bin 67 lira oldu. Bursa’nın en yüksek fiyatlı ilçesi ise metrekare başına bin 154 lira ile Nilüfer oldu.
 
Kaynak: Hürriyet

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ Denizli'de 18 Bin 332 Konut İnşa Edecek


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gelen talepler doğrultusunda 20 bin konut ihtiyacı odluğu belirlenen Denizli'de TOKİ tarafından 18 bin 32 adet konut inşa edileceğini söyledi..

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından 2 miyar liranın üzerinde bir yatırım yaplarak toplamda 18 bin 332 adet konut inşa edileceğini açıkladı.
 
Denizli'deki bir otelde TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile basın toplantısı düzenleyen Bakan Zeybekci, dar gelirli ailelerden gelen talepler üzerine uzun süredir TOKİ ile görüştüklerini elen talepler doğrultusunda 20 bine yakın bir konut ihtiyacı olduğunun belirlendiğini söyledi. 
 
Bu kapsamda Denizli ve ilçelerinde TOKİ imzası ile inşa edilecek olan18 bin 332 konutun 12 bin 500’ünün kent merkezinde konumlanacağını söyleyen Bakan Zeybekçi, ilave talep gelmesi halinde konut sayısının artabileceğini, ayrıca konutların büyük bir kısmının 2 oda 1 salon formunda olacağını belirtti.
 
 
 
26-03-2013
Bu haber toplam 4209 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?