En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 25.11.2014 03:32
İstanbul'da 2B Arazilerinin Satışı Başladı

İstanbul'da 2B Arazilerinin Satışı Başladı

İstanbul Defterdarlığı, 2B arazileri için başvuru sürecinin sona ermesi ve rayiç bedellerin belirlenmesi sonucunda satın alma talebinde bulunan hak sahiplerine bildirim göndermeye başladı.

 

Kamuoyunda 2B arazisi olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satış süreci, rayiç bedellerin açıklanamsı sonucunda başladı.
 
İstanbul'da hak sahibi olan 82 bin 105 kişiden 80 bin 492'si, İstanbul Defterdarlığı ve ilçelerdeki mal müdürlüklerine başvurarak, satın alma talebinde bulundu.
 
Başvuruların sona ermesi ve rayiç bedellerin belirlenmesiyle İstanbul Defterdarlığı, hak sahiplerine bildirimde bulunmaya başladı. Hak sahiplerinin, tebligatı aldıktan sonra satış için 3 aylık süreleri olacak. Sürenin geçirilmesi halinde haklar kaybedilmiş sayılacak.
 
Vatandaşların açılan dava sonucunda iptal edilen tapuları da herhangi bir bedel ödemeden iade edilecek. İstanbul'da bu kapsamda 21 bin 109 vatandaş iade talebinde bulundu.
 
Kamuoyunda 2B olarak bilinen "Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun ile Orman Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"a göre, her hal ve şartta rayiç bedelden yüzde 30 indirim sağlanacak. Hak sahibine yerin tarım alanı olması durumunda, bedelin tamamı üzerinden ilave yüzde 20 indirim daha yapılacak. Bedelin peşin ödenmesi durumunda yüzde 20 daha indirim uygulanacak.
 
2B satışlarından 10 milyar liranın üzerinde gelir beklenirken, bunun yüzde 60'ının İstanbul'dan geleceği tahmin ediliyor.
 
İSTANBUL DEFTERDARLIĞI'NDA 2B SATIŞ OFİSİ OLUŞTURULDU
 
İstanbul Defterdarlığı'nda oluşturulan 2B Satış Ofisi'ne gelerek, satın almayı yapan vatandaşlara "Hak Sahipliği Belgesi" veriliyor. Söz konusu belge ile tapu idaresinden tapu belgesi alınıyor.
 
İstanbul Defterdarı Bekir Bayrakdar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'da 2B arazilerinin satışlarına ve iadelerin değerlendirilmesine başladıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:
 
"Her hak sahibi vatandaşımıza tebligatta bulunacağız. Vatandaşlar tebligatları aldığında Defterdarlık binasında oluşturduğumuz satış ofisine gelerek, satış işlemlerini buradan sonuçlandıracak. Tebligatlarda öncelikle satış bedelinin yüzde 70'ini kendilerine göndereceğiz. Tarım alanlarında yüzde 20 ilave indirim var. 400 metrekarenin altında birden fazla taşınmazı varsa hangisinde yüzde 20 indirimden faydalanmak istiyorsa veya arazisini tarımsal alanda kullandığını söylüyorsa bize bildirimde bulunacak, biz de yüzde 20'lik ilave indirimden faydalandıracağız. Süreç tamamlandıktan sonra vatandaşlara hak sahipliği belgesi veriyoruz. Hak sahipliği belgesiyle tapu idaresinden rahatlıkla tapu alınabilecek."
 
Tebligatların peyderpey gönderildiğinin altını çizen Bayrakdar, hızlı şekilde satın alma işlemini sonuçlandırmak isteyenlerin, kendilerine tebliğ ulaşmaması halinde Defterdarlık'a gelerek, tebligatlarını elden alabileceklerini ve işlemlerini hızlı şekilde sonuçlandırabileceğini söyledi.
 
"ÖNCELİKLE İADE TALEPLERİ DEĞERLENDİRİLİYOR"
 
Bayrakdar, daha önce verilen tapusu dava sonucunda iptal ettirilen vatandaşların tapularının, herhangi bir bedel ödemeden iade edileceğini belirterek, öncelikli olarak iade taleplerini değerlendirdiklerini vurguladı.
 
Kamu hizmetine ayrılan yerlerin satılmadığına dikkati çeken Bayrakdar, şu anda yapılan tebligatların, satış süreci daha rahat sonuçlandırılabilecek yerler olduğunu söyledi.
 
"PEŞİN ALIMDA İNDİRİM"
 
Defterdarlık'ta satın alma işlemini yapan hak sahibi Fevzi Gümüştekin de Çekmeköy'de 3 katlı evinin bulunduğu 347 metrekare arsayı 2B kapsamında satın aldığını belirtti. 
 
Gümüştekin, 78 bin lira rayiç bedel belirlenen arsayı "peşin alım indirimi" kapsamında 59 bin liraya aldığını söyledi.
 
Kaynak: AA
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İstanbul Elektrik Kesintisi 24 Kasım


Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ), bugün İstanbul'un Arnavutköy, Zeytinburnu, Başakşehir, Beylikdüzü, Bakırköy, Gaziosmanpaşa ve Eyüp ilçelerinde elektrik kesintisi uygulanacağını bildirdi..

 

Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ) tarafından yapılan açıklaya göre,  bugün (24 Kasım 2014 Pazartesi) Arnavutköy, Zeytinburnu, Başakşehir, Beylikdüzü, Bakırköy, Gaziosmanpaşa ve Eyüp ilçelerinin bazı bölgelernde belirli saatler alarsında elektrik kesintisi uygulanacak.

 

Elektrik verilemeyecek bölgfeler şu şekilde:

 

Arnavutköy

* 08:00 - 12:00 saatleri arasında Hadımköy Hastane Mahallesi, Kaçkar, Bera, Şehmus ve Güfer Sokakları'nda; Ömerli Mahallesi, Gündoğan Mahallesi, Ersoy Plastik ve civarında;Koskop Sanayi Sitesi, Valık Makine ile Ceviz Mobilya ve civarında

* 12.00 - 16.00 saatlerinde Hadımköy Mahallesi, Petrolcular Yapı Kooperatifi ve Ferman Sokak'ta

* 14.00 - 18.00 saatleri arasında Hadımköy Mahallesi, Atatürk Sanayi Sitesi ve Hamit Kaplan Sokak'ta

 

Zeytinburnu

* 07.00 ile 19.00 saatleri arasında Telsiz ve Siyitnizam Mahalleleri, G/3 Sokağı, Okul Sokağı, G/5 Sokağı, Seyitnizam Caddesi, G/11 Sokağı, G/8 Sokağı, G/2 Sokağı, Asım Kazancıgil Caddesi, Gümüşsuyu Davutpaşa Caddesi, Bostan Sokağı ile G/9 Sokağı ve civarında

 

Başakşehir

* 18.00 ile 00.00 arasında Bahçeşehir Mahallesi, Okyanus Caddesi ve civarında,

 

Beylikdüzü

* 18.00 - 00.00 saatleri arasında Yakuplu Mahallesi, 7. Cadde, 8. Cadde ile 12. Cadde ve civarında

 

Bakırköy

* 08.00 - 19.00 saatleri arasında  Ataköy 2-5-6. Kısım Mahallesi, Rauf Orbay Caddesi, 19 Mayıs Caddesi ve civarında

 

Gaziosmanpaşa

* 08.00 -18.00 saatleri arasında Küçükköy Şakir Zümre Caddesi, İstanbul Caddesi, 765 Sokak, 762 Sokak, 772 Sokak, 760/1 Sokak, Barbaros Caddesi ve civarında

* 09.00 - 13.00 saatlerinde Alibeyköy Mahallesi, Namık Kemal Caddesi, Türbe Sokak, Akasya Sokak, Atmaca Sokak, Dutluk Sokak ve civarında

* 12.00 - 16.00 saatlerinde Alibeyköy Fevzi Çakmak Caddesi, Keban Sokak, Sevhan Sokak, Darvadi Sokak ve civarında

* 15.00 - 19.00 saatleri arasında Güzeltepe Mahallesi, Yunus Emre Caddesi ve civarında

 

Eyüp

*09.00 - 17.00 saatleri arasında Kemerburgaz Mimar Sinan Mahallesi, Aygül Sokak, Bahçeköy Caddesi, Filiz Sokak, Gümüş Sokak, Kumru Sokak, Neşe Sokak, Çilek Sokak, İrem Sokak, Fırat Sokak, Lale Sokak, Çınar Sokak, Yıldız Sokak, Çatalçiftlik Sokak'ta

 

16-04-2013
Bu haber toplam 2415 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?