En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 31.01.2015 07:29
İstanbul'da 2B Arazilerinin Satışı Başladı

İstanbul'da 2B Arazilerinin Satışı Başladı

İstanbul Defterdarlığı, 2B arazileri için başvuru sürecinin sona ermesi ve rayiç bedellerin belirlenmesi sonucunda satın alma talebinde bulunan hak sahiplerine bildirim göndermeye başladı.

 

Kamuoyunda 2B arazisi olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satış süreci, rayiç bedellerin açıklanamsı sonucunda başladı.
 
İstanbul'da hak sahibi olan 82 bin 105 kişiden 80 bin 492'si, İstanbul Defterdarlığı ve ilçelerdeki mal müdürlüklerine başvurarak, satın alma talebinde bulundu.
 
Başvuruların sona ermesi ve rayiç bedellerin belirlenmesiyle İstanbul Defterdarlığı, hak sahiplerine bildirimde bulunmaya başladı. Hak sahiplerinin, tebligatı aldıktan sonra satış için 3 aylık süreleri olacak. Sürenin geçirilmesi halinde haklar kaybedilmiş sayılacak.
 
Vatandaşların açılan dava sonucunda iptal edilen tapuları da herhangi bir bedel ödemeden iade edilecek. İstanbul'da bu kapsamda 21 bin 109 vatandaş iade talebinde bulundu.
 
Kamuoyunda 2B olarak bilinen "Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun ile Orman Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"a göre, her hal ve şartta rayiç bedelden yüzde 30 indirim sağlanacak. Hak sahibine yerin tarım alanı olması durumunda, bedelin tamamı üzerinden ilave yüzde 20 indirim daha yapılacak. Bedelin peşin ödenmesi durumunda yüzde 20 daha indirim uygulanacak.
 
2B satışlarından 10 milyar liranın üzerinde gelir beklenirken, bunun yüzde 60'ının İstanbul'dan geleceği tahmin ediliyor.
 
İSTANBUL DEFTERDARLIĞI'NDA 2B SATIŞ OFİSİ OLUŞTURULDU
 
İstanbul Defterdarlığı'nda oluşturulan 2B Satış Ofisi'ne gelerek, satın almayı yapan vatandaşlara "Hak Sahipliği Belgesi" veriliyor. Söz konusu belge ile tapu idaresinden tapu belgesi alınıyor.
 
İstanbul Defterdarı Bekir Bayrakdar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'da 2B arazilerinin satışlarına ve iadelerin değerlendirilmesine başladıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:
 
"Her hak sahibi vatandaşımıza tebligatta bulunacağız. Vatandaşlar tebligatları aldığında Defterdarlık binasında oluşturduğumuz satış ofisine gelerek, satış işlemlerini buradan sonuçlandıracak. Tebligatlarda öncelikle satış bedelinin yüzde 70'ini kendilerine göndereceğiz. Tarım alanlarında yüzde 20 ilave indirim var. 400 metrekarenin altında birden fazla taşınmazı varsa hangisinde yüzde 20 indirimden faydalanmak istiyorsa veya arazisini tarımsal alanda kullandığını söylüyorsa bize bildirimde bulunacak, biz de yüzde 20'lik ilave indirimden faydalandıracağız. Süreç tamamlandıktan sonra vatandaşlara hak sahipliği belgesi veriyoruz. Hak sahipliği belgesiyle tapu idaresinden rahatlıkla tapu alınabilecek."
 
Tebligatların peyderpey gönderildiğinin altını çizen Bayrakdar, hızlı şekilde satın alma işlemini sonuçlandırmak isteyenlerin, kendilerine tebliğ ulaşmaması halinde Defterdarlık'a gelerek, tebligatlarını elden alabileceklerini ve işlemlerini hızlı şekilde sonuçlandırabileceğini söyledi.
 
"ÖNCELİKLE İADE TALEPLERİ DEĞERLENDİRİLİYOR"
 
Bayrakdar, daha önce verilen tapusu dava sonucunda iptal ettirilen vatandaşların tapularının, herhangi bir bedel ödemeden iade edileceğini belirterek, öncelikli olarak iade taleplerini değerlendirdiklerini vurguladı.
 
Kamu hizmetine ayrılan yerlerin satılmadığına dikkati çeken Bayrakdar, şu anda yapılan tebligatların, satış süreci daha rahat sonuçlandırılabilecek yerler olduğunu söyledi.
 
"PEŞİN ALIMDA İNDİRİM"
 
Defterdarlık'ta satın alma işlemini yapan hak sahibi Fevzi Gümüştekin de Çekmeköy'de 3 katlı evinin bulunduğu 347 metrekare arsayı 2B kapsamında satın aldığını belirtti. 
 
Gümüştekin, 78 bin lira rayiç bedel belirlenen arsayı "peşin alım indirimi" kapsamında 59 bin liraya aldığını söyledi.
 
Kaynak: AA
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İstanbul Elektrik Kesintisi, 31 Ocak


BEDAŞ ve AYEDAŞ'tan yapılan açıklamaya göre 31 Ocak Cumartesi günü İstanbul'un 10 ilçesinde 14 saate varan elektrik kesintisi uygulanacak..

 

Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ ile Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ tarafından yapılan açıklamaya göre 31 Ocak Cumartesi günü İstanbul'un Ataşehir, Maltepe, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Başakşehir, Eyüp, Esenyurt, Gaziosmanpaşa ve Bahçelievleri ilçelerinde belirli saatler arasında elektrik kesintisi uygulanacak.

 

31 Ocak Cumartesi günü elektrik verilemeyecek bölgeler şu şekilde:

 

Ataşehir
08:30 - 17:00 saatleri arasında Ataşehir Atatürk Mahallesi – Kerembey – Nenehatun - Fazılpaşa Sokak/Sokakları
 
Maltepe
10:00 - 12:00 saatleri arasında Büyükbakkalköy Mahallesi  - Yakacık Yolu - Çiftlik Yolu - Ferhatpaşa Yolu Sokak/Sokakları
 
Sancaktepe
10:00 - 14:00 saatleri arasında Kemal Türkler Mahallesi - Yazlık Sokak/Sokakları
 
Sultanbeyli
13:00 - 15:00 saatleri arasında Mecidiye Mahallesi – Çolak – Güzel – Artvin - Süphan Sokak/Sokakları
 
Şile
10:00 - 15:00 saatleri arasında İmrenli Mahallesi  - İmrenli Sokak/Sokakları
 
Başakşehir
08:00 - 17:00 saatleri arasında Güvercintepe Mahallesi , Marmarabirlik Tekstilkent Blokları
08:00 - 18:00 saatleri arasında Bahçeşehir Mahallesi , Şelale Caddesi , Yakamoz Sokak , Deniz Yıldızı Sokak , Sandal Sokak , Ada Sokak ve civarı
 
Eyüp
11:00 - 21:00 saatleri arasında Topçular Sitesi , Seferağa Sanayi Sitesi C Blok
 
Esenyurt
08:00 - 18:00 saatleri arasında Akçaburgaz Mahallesi , 9.Cadde No:10 , No:17 ve civarı , Plastab Plastik , 110.cadde No:12 , Okyanus Aleminyum , Krom Evey Fab. , Kıraç Gayrimenkul , Seha Terlik , 116. Sokak , 3. Cadde , 112.Sokak ve civarı , 119. Sokak No:2 , Limaksan Fab. , Nadir Fab. , Mepa Mobilya Gereçleri Fab.
 
Gaziosmanpaşa
06:00 - 18:00 saatleri arasında Cebeci Mahallesi , 2572 Sokak , 2573 Sokak , 2560 Sokak , 2575 Sokak ve civarı
 
Bahçelievler
18:00 - 00:00 saatleri arasında Yenibosna Köy Altı Mevkii , Oruç Reis Sokak , Remzi Özkaya Sokak , Arifağa Sokak , A Tekstil , Side Tekstil , Taner Çorap , Liola Tekstil
 
16-04-2013
Bu haber toplam 3768 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?