En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 20.03.2018 15:57
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden İmar Transferi Modeli !

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden İmar Transferi Modeli !

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, vatandaşı kentsel dönüşüme razı etmek için 'imar transferi' modelini geliştirdi. Koruma altındaki binasını imar planına göre yapacak olan mülk sahibi, ilave imar hakkını başka bir yerde kullanabilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşüm projelerine bir yenisini daha ekledi. Fikirtepe'de kentsel dönüşüm çerçevesinde uygulanan, parsellerin birleşerek fazla imar hakkı elde edildiği imar modelinin ardından yeni bir plan geliştirdi. Yeni model, koruma amaçlı imar planlarının olduğu tarihi yarımada ve Beyoğlu gibi nüfus artışı istenmeyen bölgelerde uygulanacak. İmar transferini mümkün kılan bu modele göre, bölgedeki bina sahipleri, yenileşme kapsamında, mevcut binasını, koruma imar planı esasına göre yapacak. Binada plana aykırı olarak fazla imar hakkı varsa, bu fazla imar hakkını da istediği başka bölgelerde kullanabilecek.

KARAR VATANDAŞIN
İmar transferi modeliyle birlikte vatandaş hem imarını başka bölgeye transfer edecek hem de rantını transfer etmiş olacak. Yeni bir modelle tarihi yarımadada dönüşümün önü açılacak. Böylece tarihin koruma altına alınması ve nüfusun stabil tutulması sağlanacak. Fikirtepe örneğinde olduğu gibi yeni transfer modeli vatandaşa sunulacak, ancak kararı vatandaş yine kendisi verecek.

MENKUL KIYMETLENDİRME
Yeni imar modeline göre, ilave imar hakları menkul kıymetlendirme işlemine konu olabilecek. Bunun için menkul kıymetlendirme belgesi verilecek. Söz konusu belgeyle, isteyen mülk sahipleri, transfer edecek imar hakkını devredebilecek. Belgeyle, imar transferinin menkul kıymetleri olacak; alıp satılabilen bir piyasası oluşacak. Böylece gayrimenkul sektörünün daha rahat hareket etmesi de sağlanacak.

TOPBAŞ: MODEL, DÜNYADA BİR İLK
Vatandaşınn imar hakkını başka bölgeye taşımasına imkan veren 'imar transferi' modelinin dünyada bir ilk olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 'Şehrin yenileşme çalışmalarına vatandaşı da içine kattığımız yeni imar modelleri oluşturuyoruz ve bunu vatandaşa sunuyoruz. Bu modelde vatandaşımıza teşvik edici bir imar planı sunuyoruz. İlave imar haklarını başka bölgelere transefer etmesine imkan tanıyoruz. Bu modeli biz kendimiz geliştirdik' diye konuştu.

Kaynak: Akşam


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Kuzey Marmara Otoyolu İmar Plan Değişikliği Askıya Çıktı


Kuzey Marmara Otoyolu’nun bağlantı yoluna ilişkin nazım imar planı değişikliği 9 Mart 2017 tarihinden 7 Nisan 2017 tarihleri arasında 30 gün süreyle askıda..

 

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tazılı bir açıklama yaparak Kuzey Marmara Otoyolu’nun bağlantı yoluna ilişkin nazım imar planı değişikliğin askıya çıkarıldığını duyurdu. Açıklamada, İstanbul İli, Beykoz İlçesi, Kuzey Marmara Otoyolu Hüseyinli-Şile (Kömürlük) Bağlantı Yoluna ilişkin Bozhane, Göllü, Kılıçlı ve İshaklı Köyleri 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği'nin 9 Mart 2017 tarihinden 7 Nisan 2017 tarihleri arasında 30 gün süre ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ve web sitesinde askıda olacağı belirtildi.
 
Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü söz konusu imar planına itirazda bulunacakların askı süresi boyunca itirazları için İl Müdürlüğü'ne başvurda bulunabileceklerini belirtti.
 
 
22-01-2011
Bu haber toplam 9777 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?