En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 25.02.2018 05:20
İnşaat Mühendisleri Malatya Belediyesi'ni Deprem Konusunda Uyardı

İnşaat Mühendisleri Malatya Belediyesi'ni Deprem Konusunda Uyardı

Malatya İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı ve İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Vehbi Aluçlu, Malatya'nın deprem bölgesinde bulunduğunu belirterek, "Malatya Belediyesi, mutlaka binalarla ilgili olarak yapı stokunu çıkartmalıdır" dedi.

Malatya'nın önemli fay hatları üzerinde olduğunu ve olası bir depremde Malatya'da çok sayıda binanın yıkılabileceğini belirten Vehbi Aluçlu, "Malatya'da 1980 ile 1990 yılları arasında kooperatif furyası ile çok sayıda depreme dayanıksız bina yapıldı. Bu binalarda halen oturuluyor. 2000 yılından itibaren Malatya'da yapılan konutlar gerçekten sağlıklı, onu söyleyebiliriz. Malatya'da bir an önce tüm binaların yapı stoku çıkarılması ve sonuçlara göre binalara işlemler yapılmalı" dedi. Eski binaların depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda rapor verebilecek bir birimin bulunmadığını da belirten Aluçlu, "Binanın beton kalitesini ölçtürmeniz gerekiyor. Malatya'da şu anda bunu yapacak bir birim yoktur. Yani bu birimin olması için, deney cihazlarının olması için bir laboratuvarın olması gerekiyor. Malatya Belediyesi'ndeki laboratuvar taze betonun kalitesi hakkında sonuç veriyor. Önceden yapılmış olan binanın numunesinden kalıplar alıp, o kalıpları presle kıracaksınız, beton kalitesini ölçeceksiniz. Beton kalitesi diye deprem dayanım raporunu verecek bir birim Malatya'da şu anda yoktur. Malatya'nın yapı stokunun çıkarılması gerekiyor. Bunun için ekonomik olarak bir paraya ihtiyaç duyuluyor. Malatya'da 110 bin konut bulunuyor. Bina olarak 40 bin civarındadır. 40 bin tane binanın deprem raporu çıkartılmalı. İstanbul'da bu yapıldı. Bunun yerel yönetimlerce yapılması gerekiyor" diye konuştu.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Akdeniz'de 4,4 Büyüklüğünde Deprem


Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE), Akdeniz'de Girit Adası açıklarında 4,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu..

 

 
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) tarafından yayınlanan verilere göre, bugün (4 Mart Cumartesi) saat 02.16’da Girit Adası açıklarında bir deprem kaydedildi. Richter ölçeğine göre 4.4 büyüklüğünde olan deprem yerin 4 kilometre derinliğinde meydana geldi.
 
Söz konusu depremin ardından yine aynı bölgede; birincisi saat 01.56’da ve 2.5 büyüklüğünde diğeri ise saat 02.25’te 1.9 büyüklüğünde olmak üzere iki de artçı sarsıntı kaydedildi.
16-02-2011
Bu haber toplam 6117 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?