En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 09:25
İnşaat Firmalarından Ev Alan Tüketici Firma İflaslarına Karşı Korunacak

İnşaat Firmalarından Ev Alan Tüketici Firma İflaslarına Karşı Korunacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Tüketiciyi Koruma Kanunu Tasarısına eklenen 4 madde ile inşaat firmalarının iflas etmesi halinde firmadan konut alan tüketicinin korunacağını açıkladı..

 

İflas eden müteahhitlere karşı vatandaşın koruma altına alınacağını belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Bunun için Tüketiciyi Koruma Kanunu Tasarısına dört madde eklendi” dedi.
 
Son bir yılda bazı firmaların iflas erteleme talebinde bulunmaları ve geride ev hayali yarım kalan binlerce kişiyi bırakmaları üzerine tüketiciye yasal koruma hazırlığı başladı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ev alan tüketicinin nasıl korunacağını gazetemize açıkladı. Bakan Yazıcı, hem sektörün itibarını, hem de tüketicinin haklarını koruyacak yasal düzenlemenin "Tüketiciyi Koruma Kanunu Tasarısı"nın içinde yer alacağını söyledi. Yazıcı, "Tüketici ev alırken parasını kaptırmayacak. Buna göre, müteahhit öncelikle inşaat izni almadan konut satışına başlayamayacak. Arsa alınmadan inşaat izni alınamayacağı için müteahhit önce arsayı alacak. Pay sahiplerine arsanın kat irtifakı tapusunu verecek. Böylece tüketicinin elinde arsanın tapusu olacak. Dairelerin tesliminde ise tapu, kat mülkiyetine dönüşecek" dedi. Yazıcı, müteahhitin ev satışlarını banka üzerinden gerçekleştireceğini de belirterek, "Tüketici kredisi banka tarafından tüketici adına açılmış hesapta tutulacak. Bu para aynı zamanda nemalanacak. Müteahhit, katları çıktıkça tüketici hak ediş tutarında parayı serbest bırakacak. Bir bakıma devlet ihalelerinde olduğu gibi müteahhit işi yaptıkça parasını alacak. Dördüncü madde ise her ihtimale karşı müteahhidin konut bitirme sigortası yapmasını zorunlu tutacak. Böylece yapım aşamasında alınan yasal tedbirlere rağmen şirketin zora girmesi durumunda sigorta şirketi inşaatı tamamlayacak parayı verecek ve ev hayali yarım kalmayacak" diye konuştu.
 
İnan: Uygulama konut fiyatlarını artırır
 
İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, uygulamanın konut fiyatlarını artıracağını söyledi. İnan, "Şimdi müteahhitler üç proje yerine bir tane yapabilecek. Böylece arz azalacak. Uygulama fazladan yük de getirecek. Bütün bunlar konutta fiyatın artmasına sebep olacak" dedi. Kanunla ilgili uluslararası sigorta şirketleri ve reasürans birlikleriyle görüştüklerini dile getiren Dumankaya İnşaat Yönetim kurulu Üyesi Ali Dumankaya ise kanunu olumlu bulduğunu belirterek, "Sadece bir kaç firma çeşitli nedenlerle 'iflas erteleme' istedi. Üç yılda 1.5 milyon konut teslim edilirken yalnızca 15 bin kadar konutta problem yaşandı. Ayrı bir konut yasası oluşturarak bu maddelerin oraya konulması daha iyi olabilirdi. Fakat biz yine de Tüketiciyi Koruma Kanunu'na eklenen konutla ilgili maddelerin faydalı olacağını düşünüyoruz. Bununla ilgili inşaat sektörü olarak sigorta şirketleri ve birlikleriyle görüşüyoruz" diye konuştu.
 
Haber: Uğur Küçük / Türkiye Gazetesi

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Dumankaya İnşaat Yöneticilerine FETÖ Operasyonu


Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PYD soruşturması kapsamında Dumankaya İnşaat'ın yöneticileri gözaltına alındı..

 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü Kaçakçılık ve Mali Suçlar  Soruşturma Bürosu tarafından Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) "himmet" adı altında finansal destek sağlandığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında Dumankaya İnşaat'ın mevcut genel müdürünün de aralarında bulunduğu 4 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.
 
Tanık ifadeleri doğrultusunda gözaltına alınan şüpheliler, Dumankaya İnşaat'ın mevcut genel müdürü Abdullah Yazıcı,  Üretim Direktörü Mehmet Ziya Demirkol, Finans Direktörü Fuat Nedim Dölen ve eski Genel Müdürü Veysel Erdoğan Bayoğlu olduğu öğrenilirken şüphelilerden biri eminyetteki işlemlerin ardından serbest bırakılırken diğer 3 şüphelinin işlemlerinin ise devam ettiği belirtildi.
 
Öte yandan Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında,  aralarında Bank Asya çalışanları, FETÖ/PDY yöneticileri ve iş adamlarının da  bulunduğu 140 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmış, karar kapsamında iş adamları, FETÖ/PDY üyeleri ile Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, Murahhas  Üyesi Halit Dumankaya ile Yönetim Kurulu üyeleri Semih Serhat Dumankaya ve Ayla  Dumankaya Pirinççi'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda şüpheli gözaltına alınmıştı.
 
Sözs konusu soruşturmada gözaltına alınan Halit Dumankaya, "suçtan kaynaklı mal varlığını aklama" ve "terör  örgütüne finansman sağlama" suçlarından 22 Nisan'da tutuklanmasına rağmen  daha sonra ayağına elektronik kelepçe takılarak serbest bırakılmıştı.
25-01-2013
Bu haber toplam 4461 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?