En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 22.03.2018 11:41
Günlük Kiralık Evler Oteller Gibi İşlem Görecek

Günlük Kiralık Evler Oteller Gibi İşlem Görecek

İçişleri Bakanlığı'nın, valiliklere gönderdiği genelgeye göre günübirlik kiraya verilen ev ve apart dairelerin sahipleri yapı kullanma izin belgesi alacak ve bir esnaf odasına kayıt yaptırarak vergiye tabi tutulacak..

 

Günlük kiralık ev ve apart dairelerin kayıt altına alınması için harekete geçen İçişleri Bakanlığı, valiliklere konuyla ilgili bir genelge gönderdi. 
 
Genelgeye göre, apart daireler ve günlük kiraya verilecek evler için işletme sahibinin mülki idare amirlerine beyanda bulunması ve izin alması, ev sahibinin bir esnaf odasına kayıt yaptırması, vergi vermesi, 'yapı kullanma izin belgesi' alması zorunlu hale getirildi.
 
Aranan şahıslar ve şüphelilerin de kimlik gerektirmediği için tercih ettikleri günlük evlerin mülki idare amirlerinin bilgisi dahilinde vergilendirilmesi amaçlanıyor. Dolayısıyla bu evlerde kalanların kimlik biilgileri tıpkı otellerde olduğu gibi karakollara bildirilecek.
 
Öğrenci evleri ile ilgisi olmadığı bivurgulanan genelgeyle günübirlik evlerin cezai işlemlerinin ise otellerde olduğu gibi önce uyarı cezası, sonra para cezası, sonra kapatma cezası şeklinde uygulanacağı belirtildi.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Günlük Kiralama Yaptığını Bildirmeyen Emlakçıya 10 Bin TL Ceza


Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde bir daireyi günlük olarak kiraya veren ve bunu bildirmeyen emlakçıya 10 bin lira idari para cezası uygulandı..

 

Muğla'nın Marmaris İlçesi'ndeki bir daireyi Geçici İkamet Yerleri Kimlik Bildirme (GİLKİMBİL) sistemine kayıt ettirmeden günübirlik olarak kiraya verdiği tespit edilen bir emlak firmasına 10 bin 383 lira para cezası uygulandı.
 
Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü, Siteler Mahallesi 203 numarada bulunan dairenin GİLKİMBİL sistemine kayıt edilmeden günübirlik olarak kiraya verildiğini tespit ederek kiralama işlemini yapan ADM Emlak'ın sahibi Adem Batmaz'a 10 bin 383 lira ceza kesti.
 
ADM Emlak sahibi Adem Batmaz ise sorunun kendisi ile ilgili olmadığını, mal sahibi Erol Çardak'ın söz konusu sisteme kayıtlı olması gerektiğini, ellerinde bunun gibi 70 daiere olduğunu ve sisteme kayıt olma yükümlülüğünün kendisinin değil mal sahibinin olduğunu ileri sürdü.
 
02-12-2013
Bu haber toplam 7068 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?